Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przez drogie paliwa rekordy biją podróże PKP Intercity a także aplikacje do wspólnego podróżowania. Jak jeździć w wakacje tanio [13.09.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W ostatnich miesiącach PKP Intercity nie musi obawiać się o frekwencje w swoich pociągach. Bywają trasy, zwłaszcza nad morze, gdzie otrzymanie biletu z miejscówką nawet na pierwszą klasę, z tygodniowym wyprzedzeniem, stanowi problem. Dotyczy to zwłaszcza pociągów kategorii ekonomicznej – TLK i IC.
W ostatnich miesiącach PKP Intercity nie musi obawiać się o frekwencje w swoich pociągach. Bywają trasy, zwłaszcza nad morze, gdzie otrzymanie biletu z miejscówką nawet na pierwszą klasę, z tygodniowym wyprzedzeniem, stanowi problem. Dotyczy to zwłaszcza pociągów kategorii ekonomicznej – TLK i IC. Malgorzata Genca / Polska Press
Choć początek okresu wakacyjnego był obiecujący dla większości Polaków, rosnące ceny sprawiły, iż wielu z nich zmienia plany urlopowe z zagranicznych na krajowe. Jako najważniejszy czynnik tego stanu rzeczy wymieniane są koszty paliwa. Tradycyjnym rozwiązaniem problemu mogą być podróże koleją czy autobusem, nowoczesnym - przejazdy współdzielone.

Jak pokazują dane za ostatnie tygodnie, nie brakuje zwolenników ani jednego, ani drugiego rozwiązania.

Urlopowe przejazdy własnym samochodem: ceny paliw główną przeszkodą

Jak podaje GFK, rosnąca inflacja wpłynęła negatywnie na plany wyjazdowe aż 54 proc. ankietowanych sondażowni. Pesymistyczne nastroje wpływają również na ocenę najbliższej przyszłości, w której ceny mają jeszcze bardziej wzrosnąć. Według analizy GFK Polacy najbardziej obawiają się zwyżki cen benzyny – jako główną przyczynę niepokoju wskazuje ją aż 81 proc. respondentów.

Potwierdzają to dane BlaBlaCar:

– Konsekwentnie zwiększający się popyt na przejazdy współdzielone pokazuje, że koszty transportu stały się dla Polaków dużą przeszkodą. Przy obecnym poziomie inflacji, przekraczającym 15,6 proc. i kosztach paliwa, którego cena utrzymuje się na poziomie powyżej 7 zł za litr (7,39 zł/l dla benzyny 95; 8,05 zł/l dla benzyny 98; 7,49 zł/l dla oleju napędowego) , Polacy bardzo chętnie korzystają z alternatyw – mówi Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska.

PKP Intercity: pociągi oblężone jak nigdy w III RP, nad morze trudno kupić bilet z dużym wyprzedzeniem

- Odnotowujemy bardzo duże zainteresowanie podróżami pociągami PKP Intercity w ostatnich tygodniach. Pierwsze półrocze bieżącego roku przyniosło kolejne rekordowe wyniki przewozowe, od początku tego roku do 30 czerwca przewieźliśmy 25,4 mln osób – powiedział w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym” Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

W ostatnich miesiącach PKP Intercity nie musi obawiać się o frekwencje w swoich pociągach. Bywają trasy, zwłaszcza nad morze, gdzie otrzymanie biletu z miejscówką nawet na pierwszą klasę, z tygodniowym wyprzedzeniem, stanowi problem. Dotyczy to zwłaszcza pociągów kategorii ekonomicznej – TLK i IC.

Przez pierwsze półrocze zarówno roku 2020 jak i 2021 z usług PKP Intercity skorzystało mniej niż 12,5 mln, z kolei w pierwszej połowie 2019 roku, przed pandemią, z PKP Intercity podróżowało 22,8 mln osób. Tegoroczny wynik to 11% wzrostu w stosunku do tego samego okresu w 2019 r.

– Symulacyjne wyliczenia za lipiec pokazują, że pobijemy kolejne rekordy. Spodziewamy się około 6 mln pasażerów, podczas gdy w roku 2019, przed pandemią, było ich prawie 5 mln. A przed nami jeszcze sierpień, kiedy frekwencja jest zwykle największa – ocenia Chraniuk

Jak zaoszczędzić na urlopowych podróżach dzięki przejazdom współdzielonym?

Najlepszym sposobem na objaśnienie mechanizmu jest przykład – na jednej z najpopularniejszych tras w BlaBlaCar – Warszawa-Wrocław – przeciętny koszt dla kierowcy kształtuje się na poziomie ponad 240 zł w jedną stronę (założenie 400 km, ww. cena paliwa 7,39 zł za litr, średnie spalanie 8 l / 100 km). Oferując współdzielony przejazd, nie powinien mieć trudności ze znalezieniem dwóch dodatkowych osób na tej trasie, dzięki czemu obniży koszt przejazdu o połowę, gdyż średnia cena kursu dla jednego pasażera to około 60 zł.

W szerszej perspektywie podróż na tej trasie dwa razy w miesiącu przez rok pozwoli wygenerować ponad 5 760 zł oszczędności. To realne wsparcie dla domowego budżetu – szczególnie istotne w kontekście ogólnego wzrostu cen.

Również pasażerowie mogą upatrywać oszczędności we wspólnym przejeździe. W tym wypadku za bilet kolejowy 2 klasy na trasie Warszawa - Wrocław należy liczyć się z ceną ok. 80 zł, przy przejeździe trwającym około 4,5 godziny. Podróż w ramach transportu współdzielonego kosztować będzie ok. 60 zł, a jej czas skróci się o prawie godzinę.

Z kolei transport lotniczy nieprzerwanie boryka się ze strajkami, a także obawą pasażerów przed lotami w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Ponadto czas to pieniądz, co w wypadku podróży samolotem jest zwodnicze. Przy wyborze tego środka transportu pod uwagę należy wziąć jeszcze czas dojazdu na lotnisko, odprawy, kontrolę bezpieczeństwa, wejścia na pokład czy przejazdu do miejsca docelowego po przylocie. W efekcie wydłuży się on nawet do kilku godzin. Co najważniejsze, średnia cena biletu lotniczego na omawianej już trasie Warszawa-Wrocław w jedną stronę to ponad 300 zł, zaś przejazdem współdzielonym przeszło 5 razy mniej.

Zmiana planów wakacyjnych nie zawsze musi oznaczać całkowitą rezygnację z nich, a przy przemyślanym podejściu, może poskutkować sprytnym dostosowaniem się do – często niełatwej – sytuacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przez drogie paliwa rekordy biją podróże PKP Intercity a także aplikacje do wspólnego podróżowania. Jak jeździć w wakacje tanio [13.09.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska