Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez fałszywego wnuczka i policjanta seniorzy stracili kilkadziesiąt milionów złotych. I to w pół roku!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Przez sześć miesięcy tego roku nie było województwa, w którym nie doszłoby do oszustw metodami na wnuczka lub na policjanta.
Przez sześć miesięcy tego roku nie było województwa, w którym nie doszłoby do oszustw metodami na wnuczka lub na policjanta. Lubuska Policja
Oszuści nie mają żadnych zahamowań i wciąż żerują na naiwności seniorów. Tylko w pierwszej połowie tego roku, przez najbardziej popularne w złodziejskim repertuarze metody na wnuczka czy policjanta, oszczędności życia straciło ponad 1000 starszych osób. Łączna kwota skradzionych w ten sposób pieniędzy przyprawia o zawrót głowy!

Seniorzy stracili kilkadziesiąt milionów złotych

Ponad 60 milionów złotych wyłudzili od seniorów oszuści od początku stycznia do końca czerwca tego roku dzięki starym, ale jak widać wciąż działającym metodom "na wnuczka" czy "na policjanta". Nie było województwa, w którym nie doszłoby do tego typu zdarzeń, ale oszuści najprężniej działali w województwie łódzkim, gdzie przez pół roku oszukali blisko 300 osób na łączną kwotę ponad 17 milionów złotych. Swoją obecność zaznaczyli też województwie śląskim, na terenie którego oszukano ponad 270 osób, na ponad 6 milionów złotych.

Najmniej oszustw w województwie lubuskim

Ze statystyk wynika też, że najmniejszym zainteresowaniem oszustów cieszyły się pieniądze zgromadzone przez seniorów z województwa lubuskiego. Tu przez ostatnie pół roku oszukano 26 osób. Za każdym razem przestępczy proceder wyglądał podobnie - rozmowa telefoniczna z fikcyjnym policjantem czy członkiem rodziny, dramatyczna historia i prośba o przekazanie pieniędzy.

Metoda na wnuczka - jak to działa?

Jednym z najczęstszych przestępstw dokonywanych na szkodę seniorów jest oszustwo metodą na wnuczka. Przy tego rodzaju zdarzeniach starsze osoby tracą zazwyczaj oszczędności całego życia.

  • oszuści najczęściej dzwonią na telefon stacjonarny
  • głos w słuchawce jest celowo zniekształcony
  • dzwoniący jest bardzo zdenerwowany lub przestraszony

Zdenerwowanie ma udzielić się starszej osobie i zmusić ją do natychmiastowego działania. W trakcie rozmowy telefonicznej oszust podaje się za krewnego - wnuczka, syna, kuzyna, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej:

  • spowodował wypadek i musi zapłacić pieniądze, aby uniknąć kary
  • ma niepowtarzalną okazję zakupu samochodu, a nie ma w tej chwili pieniędzy

Następnie naciągacze udzielają instruktażu dotyczącego przekazania pieniędzy. Najczęściej informują, że po pieniądze zgłosi się jakiś znajomy. Ofiary o tym, że zostały oszukane często orientują się po pewnym czasie, gdy dochodzi do rozmowy z prawdziwym członkiem rodziny, który o pożyczce nic nie wie.

Przeczytaj też:

Metoda na policjanta - na czym polega?

Kolejnym sposobem oszustów na wyłudzenie pieniędzy jest metoda na policjanta. W takich sytuacjach głos w słuchawce przedstawia się jako policjant, a następnie informuje swojego rozmówcę, że środki zgromadzone na jego koncie bankowym są zagrożone i tylko współpraca ze strony właściciela oszczędności może pomóc w ich ochronie i ujęciu złodzieja.

  • aby uwiarygodnić swoją historię rozmówca prosi o wybranie numeru alarmowego, ale jednocześnie nie rozłącza się
  • po wybraniu wskazanego numeru w słuchawce pojawia się rzekomy dyżurny komendy, który potwierdza tożsamość swojego przedmówcy jako policjanta

Później następuje telefoniczne instruowanie seniora jak ma wypłacić pieniądze i komu je przekazać lub gdzie pozostawić. Niemal zawsze pojawia się również wskazówka, że akcja jest tajna i nie należy nikomu o niej wspominać. Coraz częściej, aby nie narazić się na zdemaskowanie złodzieje proszą o pozostawienie pieniędzy w koszu na śmieci lub wyrzucenie ich przez okno. Tak było w przypadku starszej mieszkanki Gorzowa, do której na początku marca zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji.

Więcej o tym przeczytasz tutaj:

O tym zawsze trzeba pamiętać!

Gdy odbieramy telefon od osoby podającej się za krewnego lub znajomego będącego w potrzebie finansowej i podejrzewamy, że może to być oszust powinniśmy:

  • zachować spokój
  • nie działać w pośpiechu i pod wpływem emocji
  • rozłączyć się i zadzwonić pod numer krewnego, aby upewnić się, że to on do nas dzwonił
  • w razie wątpliwości skontaktować się z policją

Nigdy też nie wpuszczajmy do domu osób, których nie znamy.

WIDEO: Fałszywy oficer, policjant, wnuczek – oszuści zakładają różne maski, poszkodowani tracą oszczędności życia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska