MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przez tydzień trębacz na balkonie ratusza będzie grał Barkę - ulubioną pieśń Jana Pawła II

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W różny sposób pamiętamy i czcimy pamięć o Janie Pawle II - grając jego ulubioną pieśń Barkę z sulechowskiego ratusza, stawiając pomniki czy nazywając Jego imieniem ulice
W różny sposób pamiętamy i czcimy pamięć o Janie Pawle II - grając jego ulubioną pieśń Barkę z sulechowskiego ratusza, stawiając pomniki czy nazywając Jego imieniem ulice Mariusz Kapała, Michał Kalinowski, Filip Pobihuszka
Od poniedziałku, 18 maja, do piątku, 22 maja z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II mieszkańcy Sulechowa usłyszą o godz. 17.30 z balkonu urzędu miejskiego ulubioną pieśń naszego papieża - Barka. Pieśń będzie odgrywana na trąbce przez Edmunda Birszela.

18 maja przypadają 100 urodziny Jana Pawła II. Pieśń Barka towarzyszyła Ojcu Świętemu przez cały pontyfikat, o czym wielokrotnie wspominał: - „Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe, i z nią, z tą oazową pieśnią nie rozstawałem się przez te wszystkie laty. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny, była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła…”

Barka z sulechowskiego ratusza była grana już sześć lat temu

Nie po raz pierwszy trębacz wykona Barkę z sulechowskiego ratusza. W 2014 po wyniesieniu św. Jana Pawła II na ołtarze pieśń była grana przez miesiąc.

Uroczystości, adorację, modlitwy odbywają się także w kościołach, parafiach. Organizowane są także wirtualne nabożeństwa, spotkania, wspomnienia. Wielu Lubuszan dobrze pamięta pielgrzymkę Jana Pawła II do Gorzowa Wlkp. Na spotkanie z nim przyjechało 400 tysięcy wiernych.

Na pielgrzymce w Gorzowie Wlkp. w 1997 r. papież tak wspominał te tereny: „Wiele wspomnień łączy mnie z tą diecezją. Posiada ona piękną przyrodę, którą można było podziwiać podczas moich wędrówek”.

Pamiętamy o Janie Pawle II: pomniki, nazwy ulic, szkół

W województwie lubuskim jest wiele pomników Jana Pawła II, zarówno w dużych miastach, jak i na wsiach (np. w Zielonej Górze czy Gostchorzu koło Krosna Odrzańskiego). Są ulice nazwane Jego imieniem, szkoły. Warto dodać, że największy, 14-metrowy na świecie pomnik Jana Pawła II powstał w Nowej Soli. Rzeźba, we fragmentach, przewieziona została z Nowej Soli do Częstochowy. Pomnik stanął w częstochowskim Parku Miniatur Sakralnych "Złota Góra".

POLECAMY TEŻ

Dworzec PKS w Sulechowie pozostawia wiele do życzenia

Mieszkańcy Sulechowa skarżą się na dworzec PKS, tymczasem ob...

Zdjęcia z czwartkowych operacji laparoskopowych usunięcia macicy w sulechowskim szpitalu - 14 listopada 2019

SULECHÓW: Nowoczesna metoda operacji usuwania macicy. Inni u...

W Wadowicach trwają obchody setnych urodzin Jana Pawła II. „Z powodu pandemii musieliśmy je ograniczyć”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska