Przez zmiany klimatyczne grozi nam i powódź, i susza. Wody Polskie planują inwestycje. Co się zmieni w Lubuskiem?

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wraz z ekspertami w tym zakresie cyklicznie przygotowują plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy i regionów wodnych. pixabay.com/ zdjęcie podglądowe
Remonty wałów przeciwpowodziowych i przepompowni wodnych oraz budowa zbiornika wodnego to tylko niektóre z działań mających na celu lepszą gospodarkę wodną w Lubuskiem. Aby zapobiegać powodziom i suszy, Wody Polskie aktualizują plany, do których można zgłaszać swoje uwagi.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wraz z ekspertami w tym zakresie cyklicznie przygotowują plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy i regionów wodnych. Obecnie plany te są aktualizowane, brane są także pod uwagę głosy mieszkańców poprzez przeprowadzane konsultacje społeczne. Plany zaczną obowiązywać od 22 grudnia 2021 roku na okres sześciu lat. Równolegle przygotowywano także plany przeciwdziałania skutkom suszy. - Zależało nam, by te dokumenty jak najlepiej ze sobą korespondowały - mówi Robert Żurawski, kierownik w Departamencie Ochrony przed Powodzią i Suszą PGW Wody Polskie.

Już teraz wiadomo, że planowane są zmiany także w województwie lubuskim.

Zobacz: Lubuskie. Stop Powodzi. Ogólnopolski projekt także w województwie lubuskim

Źródło: Stop Powodzi, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Planowane inwestycje

Z planowanych działań 39 to kontynuacje rozpoczętych już zadań, choć pojawiają się także zupełnie nowe inwestycje. Wśród kontynuacji znalazła się budowa i usprawnienie systemów ostrzegania przed powodziami i rozwój systemu monitorowania zagrożeń powodziowych. - Region Warty kojarzy się z suszą, ale są też momenty nadwyżek wody - zauważa Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dodaje, że planowane inwestycje zakładają zarówno rozwiązania techniczne, jak i bliskie naturze.

W województwie lubuskim zaplanowano remonty wałów na różnych odcinkach Warty, w tym powyżej Parku Narodowego Ujście Warty. Tam kilka kilometrów wałów zostanie pokrytych ścianką bentonitową, aby chroniły grunty orne w sytuacji powodziowej.

Czytaj też: Fragment Antarktydy wielkości powiatu gorzowskiego oderwał się od reszty kontynentu

Planowane są także remonty dwóch przepompowni w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego - Chyrzyno i Skwierzynka, istotnych dla płaskich terenów na obszarze Pradoliny toruńsko-eberswaldzkiej. Mają one pomóc w razie wysokich stanów wody w jej odpompowywaniu z terenów przyległych Warcie.

Dzięki tym działaniom będziemy w stanie ochronić duże obszary gruntów użytkowych, łąk, pastwisk, ale też i gruntów ornych

- komentuje Bogumił Nowak.

Ponadto pojawią się inwestycje wykorzystujące naturalną retencję wody, w tym retencję jeziorową. Zaplanowano odbudowę jazu Perzyny (województwo wielkopolskie) i jazu Rybojady na rzece Obrze, co ma na celu ograniczenie dopływu wód wezbraniowych do Warty i Obry.

Czytaj też: Przerażające prognozy zmian klimatycznych - czarne scenariusze dla Polski i świata

Zaplanowano także retencję wody na dolnej i środkowej Warcie i jej dopływach, wykorzystanie zbiorników po wyrobiskach i odkrywkach kopalnianych i kompleksowe zalesianie zlewni Warty przy współpracy z Lasami Państwowymi.

Nasze działania będą zmierzały do tego, aby wodą mądrze gospodarować i aby ją zatrzymać, ale też aby chronić ludzi przed powodzią

- dodaje Nowak.

Inną istotną inwestycją jest budowa zbiornika wodnego Wielowieś Klasztorna na rzece Prosna, znajdującego się w południowej części województwa wielkopolskiego. Pomimo, wydawać by się mogło, odległej lokalizacji, inwestycja ta będzie miała również wpływ na stan Warty w Lubuskiem.

Czytaj też: Te produkty już wkrótce mogą zniknąć ze sklepowych półek. Dlaczego?

Zagrażają nam i powodzie, i susze. Wszystko przez klimat

Pod wpływem zmian klimatu, także w Polsce, nasila się zjawisko powodzi i suszy. Jak podają Wody Polskie

Skutkiem ocieplającego się klimatu są nie tylko długotrwałe susze, jak dość powszechnie się uważa, ale także zwiększone niebezpieczeństwo gwałtownych opadów deszczu. Ponieważ mocno wysuszona ziemia nie przyjmuje wody, jej spływ do rzek jest znacznie przyspieszony i coraz częściej gwałtowny. Do tego dochodzą wybetonowane miasta i coraz większe zagospodarowanie terenów zalewowych. Wszystko to razem powoduje, że powodzie wciąż są dużym zagrożeniem dla ludzi i ich dobytku, gospodarki oraz dziedzictwa kulturowego.

Konsultacje społeczne

Trwają właśnie półroczne konsultacje społeczne dotyczące planów zarządzania ryzykiem powodziowym (aPZRP) w Polsce. Rozpoczęły się one 22 grudnia 2020 roku, a zakończą się 22 czerwca tego roku.

Przygotowaliśmy kompleksowy projekt planów aPZRP. Zawierają one ponad 1100 propozycji działań, rozpisanych pod względem priorytetów, skali i roli poszczególnych interesariuszy w ich wdrażaniu. To niezwykle cenne narzędzie w zarządzaniu ryzykiem powodziowym, jednak bez społecznej weryfikacji byłby to tylko formalny zbiór zapisów. Sensem konsultacji społecznych jest właśnie szerokie zaangażowanie obywateli oraz różnych jednostek i podmiotów w dyskusję nad opracowanymi planami

- powiedział Krzysztof Woś, zastępca prezesa PGW Wody Polskie ds. ochrony przed powodzią i suszą.

Czytaj też: Zdjęcia NASA pokazują, jak zmieniła się Ziemia. Wysychają zbiorniki, topnieją lodowce. Zmiany klimatyczne są widoczne jak na dłoni

W ramach konsultacji można zgłaszać swoje uwagi, spostrzeżenia, a nawet pomysły.
Można to zrobić:

  • poprzez formularz on-line umieszczony na stronie www.stoppowodzi.pl/konsultacje
  • przesyłając informacji na adres e-mail [email protected];
  • pisemnie w miejscu udostepnienia dokumentów: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Krajowy Zarząd Gospodarki
    Wodnej, ul. Żelazna 59A, 00-848 Warszawa;
  • pisemnie przesyłając na adres pocztowy: Ministerstwo Infrastruktury, Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa;
  • ustnie do protokołu w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Ministerstwa Infrastruktury przy ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie (wejście A, klatka D, III piętro, pokój nr 308).
  • w sprawie regionu wodnego Warty − najlepiej w zarządzie zlewni w Gorzowie Wielkopolskim, w RZGW w Poznaniu i w zarządzie zlewni Kaliszu. Utworzono tam urny, gdzie można wrzucać wnioski.

WIDEO: Aktualna pogoda dla woj. lubuskiego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie