Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy budowie parkingu na os. Leśnym w Kostrzynie nad Odrą trafiono na ludzkie kości. To mroczna historia z 1945 r.

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Na os. Leśnym w Kostrzynie nad Odrą odnaleziono szczątki 10 niemieckich żołnierzy.
Na os. Leśnym w Kostrzynie nad Odrą odnaleziono szczątki 10 niemieckich żołnierzy. Küstrin, Kostrzyn zabytki mniej znane
Ziemia w Kostrzynie nad Odrą po dziś dzień kryje całą masę pozostałości po burzliwych walkach o miasto w 1945 r. Regularnie odnajdywane są tu niewybuchy. Często ziemia odsłania też dużo bardziej mroczne tajemnice. Tym razem trafiono na ludzkie szczątki.

Zaczęło się niepozornie. W 2019 r. jeden z niepełnosprawnych mieszkańców os. Leśnego poprosił, aby miasto przygotowało dla niego parking. Powstało więc miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych. Trzeba je było odpowiednio oznakować. W sąsiedztwie parkingu wkopano metalowy słupek z oznaczeniem. – Wkrótce odebrałem telefon od mieszkańców osiedla, że w pobliżu utworzonego miejsca parkingowego są kości, prawdopodobnie ludzkie – mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Ekshumacje w Kostrzynie nad Odrą

Informacja o znalezisku została przekazana Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost. Jej członkowie od lat ekshumują poległych w czasie II wojny światowej Niemców. Mogiły są często bezimienne. Czasem udaje się je odnaleźć dzięki dokumentom, kiedy indziej pomagają w tym relacje świadków, ale często, tak jak w tym przypadku, decyduje przypadek. Ekshumacje przeprowadzono w środę, 7 grudnia. Jak zawsze członkowie pracowni Pomost wcześniej zdobyli wszelkie potrzebne pozwolenia.

Odnaleziono 10 szkieletów

Szybko okazało się, że ziemia na os. Leśnym kryje mroczną historię z czasów II wojny światowej. Na początku roku, gdy trwały walki o miasto, os. Leśne było umocnionym punktem oporu wojsk niemieckich. Znajdowały się tu wówczas koszary, gdzie żołnierze niemieccy walczyli z czerwonoarmistami, nacierającymi na Kostrzyn od strony Sarbinowa.

Łącznie odnaleźliśmy 10 szkieletów – mówi Maksymilian Frąckowiak, archeolog z pracowni Pomost.

Przy siedmiu z nich były niemieckie nieśmiertelniki, dzięki czemu teraz będzie można ustalić tożsamość żołnierzy, a być może nawet dotrzeć do ich rodzin. Wykopane szczątki zostaną pochowane na niemieckim cmentarzu wojennym w Starym Czarnowie (woj. zachodniopomorskie).

Zwłoki wrzucone w nieładzie

Wszystko wskazuje na to, że ciała Niemców zostały wrzucone do uprzednio przygotowanego wykopu. Jego kształt wskazuje na to, że został wykopany przez ludzi, a nie był np. lej po bombie. Zwłoki były wrzucone w nieładzie, kości przemieszane. Przy szczątkach znaleziono sporo przedmiotów. Był m. in. bagnet, żołnierski niezbędnik, drobne elementy umundurowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska