Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy drogach krajowych 22 i 24 wzdłuż lasu powstało ogrodzenie. Ma ograniczyć afrykański pomór świń

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Bramy w ogrodzeniu rozstawione są mniej więcej co kilometr.
Bramy w ogrodzeniu rozstawione są mniej więcej co kilometr. Maciej Hałuszczak/ Nadleśnictwo Skwierzyna
Ogrodzenie z siatki i drewnianych słupków, ciągnące się na skraju lasu wzdłuż dróg krajowych 22 i 24, to płot mający pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Płot, który ma chronić przed ASF

Ogrodzenie ciągnie się od strony Słońska, poprzez Krzeszyce, aż do Skwierzyny i ma ponad 40 kilometrów. Jego zadaniem jest ograniczenie migracji dzików, a tym samym ograniczenie ASF, czyli wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Płot został postawiony w lutym przez nadleśnictwa na zlecenie wojewody lubuskiego. Jego głównym elementem jest siatka leśna o wysokości około 1,8 metra. Siatka na dole jest podwinięta i przybita żerdziami. Ogrodzenie nie jest zupełnie szczelne - przechodzi przez drogi publiczne oraz poprzecinane jest zamykanymi bramami.

Czytaj też: ASF w Lubuskiem. Nowe przypadki zarażonych dzików, nowe ogrodzenia

Bramy rozstawione są średnio co kilometr. Znajdują się przede wszystkim przy drogach pożarowych. Ogrodzenie może stać nawet 2-3 lata, stąd konieczność działań przeciwpożarowych. I choć bramy zostały ustawione z myślą o bezpieczeństwie, mogą z nich skorzystać po prostu ludzie chcący dostać się do lasu. Nadleśnictwa jednak proszą, aby bramy za sobą zamykać.

Jan Piecyk, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Skwierzyna, przez które w dużej mierze ciągnie się płot, podaje także inną opcję dostania się do skwierzyńskich lasów:

Jeżeli ludzie chcą się dostać na południową stronę szosy kostrzyńskiej, mają możliwość wejścia. Są dwie drogi publiczne, które nie są zagrodzone i tamtędy można spokojnie wejść wgłąb lasu.

Czytaj też: ASF u świń w Lubuskiem. W powiecie świebodzińskim pojawiło się pierwsze w tym roku ognisku choroby w Polsce

Jan Piecyk mówi o dużym zainteresowaniu ogrodzeniem. W związku z pojawiającymi się pytaniami, na ogrodzeniu wywieszono informacje o jego przeznaczeniu.

Myślę, że spotka się to ze zrozumieniem ludzi. Nie ma innego wyjścia, trzeba próbować tę chorobę zatrzymać

- dodaje nadleśniczy.

Coraz więcej przypadków afrykańskiego pomoru świń w Lubuskiem

Według mapy zamieszczonej na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii, w tym roku na terenie województwa lubuskiego pojawiło się 577 przypadków dzików zarażonych ASF.

ASF to choroba wirusowa, która przenosi się w bardzo łatwy sposób. Jest ona śmiertelna dla zakażonych nią zwierząt. Na ASF podatne są dziki, świnie i świniodziki. 18 marca potwierdzono pierwsze w tym roku ognisko ASF w gospodarstwie rolnym. Wirus pojawił się na fermie w powiecie świebodzińskim, na której znajdowało się około 17 tysięcy zwierząt.

Czytaj też: ASF w Lubuskiem zaatakował jedno gospodarstwo, ale poszkodowanych będzie znacznie więcej

Wideo: Forum Aktywnego Seniora - Rozmowa z dr Olgą Pazdan oraz Andrzejem Jakubaszkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska