Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywają polskie władze

(czyt)
Pomnik wdzięczności, który stał na pl. Bohaterów do 1965 r.
Pomnik wdzięczności, który stał na pl. Bohaterów do 1965 r.
Pierwszymi oficjalnymi przedstawicielami polskiego rządu, którzy zawitali do Zielonej Góry 8 maja 1945 r., byli pracownicy Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów na czele z inż. Kazimierzem Paszyńskim.

Urzędowali w hotelu Śródmiejskim. Ich zadaniem było zabezpieczenie majątku zakładów przemysłowych.

Pierwszym polskim burmistrzem został Tomasz Sobkowiak, który 6 czerwca z rąk rosyjskiego dowódcy garnizonu przejął administrację nad miastem.

Do tego momentu Rosjanie zarząd przekazywali Niemcom. Uroczystość odbyła się przed ratuszem w asyście kilku członków straży przemysłowej. Dwa dni później w mieście pojawili się pracownicy starostwa powiatowego.

Kalendarium wydarzeń

14 lutego 1945 r.

Rano. Specjalny oddział tzw. "Brandkommando" zaczyna niszczyć urządzenia kolejowe, mosty i wiadukty wokół miasta, urządzenia fabryczne. Wysadzono gazownię, elektrownię i wodociągi.

Godz. 14. Żołnierze 3 armii gwardii gen. W. Gordowa wkraczają do miast i zajmują je bez walk.

Pierwsze dni

12 maja 1945 r. W dniu 12 maja przybyła grupa kolejarzy w celu przejęcia ruchu kolejowego w tym mieście. Z orkiestrą przemaszerowała grupa przez miasto. Przed Komitetem Ekonomicznym Rady Ministrów odegrano hymn narodowy "Jeszcze Polska nie zginęła". Po odegraniu hymnu pełnomocnik inż. Paszyński Kazimierz wygłosił w krótkich i gorących słowach mowę wyrażająca radość, że Polaków przybywa coraz więcej na prastarą ziemie polską.

23 maja 1945 r. Dnia 23 maja 1945 r. przejeżdżał płk wojsk polskich o nieznanym nazwisku i bez porozumienia z pełnomocnikiem udał się do komendanta wojennego, czyniąc w.w. wymówkę, iż dlaczego do dnia dzisiejszego burmistrzem miasta jest Niemiec. (…). Komendant miasta obiecał, że dnia 31 maja br. odda w ręce pełnomocnika ob. inż. K. Paszyńskiego zarząd miasta i powiatu.

24 maja 1945 r. (…) Tego dnia odebraliśmy przekazane przez komendanta wojennego 3 krowy. Przekazane nam zostały również 4 przedsiębiorstwa: zakład blacharski Rich Schwanke, zakład rzeźnicki Wilhelm Herprel, zakład fryzjerski Jenscht i browar.

28 maja 1945 r. W dniu 28 maja br. przyjechały władze pocztowe na wywiad, celem obsadzenia urzędu pocztowego (…). Również dzisiaj odbyło się odsłonięcie pomnika poległych Rosjan w m. Zielona Góra. (…) Zakłady objęte już przez Polaków na skutek powrotu Niemców poleciła komendantura miasta przekazać na rzecz Niemców.

5 czerwca 1945 r. (…) Do mieszkania tut. Niemca wdarł się przybyły z Poznańskiego Skrzypczyński Antoni. Po schwytaniu odebrano mu skradzione rzeczy, następnie zmuszono do opuszczenia miasta.(…)

6 czerwca 1945 r. W godzinach rannych udał się pełnomocnik KERM ob. inż. Paszyński na Ratusz, gdzie nastąpił akt przejęcia administracji miasta Zielona Góra przez polskiego burmistrza ob. Sobkowiaka

8 czerwca 1945 r. W godzinach rannych przyjechał do Zielonej Góry starosta ob. Klementowski oraz pracownicy starostwa w liczbie 15 osób (…).

19 czerwca 1945 r. Pełnomocnik KERM inż. Paszyński oddał kierownictwo kina pod nazwą "Ostland-Haus" w Zielonej Górze ob. Pateckiemu M. W dniu dzisiejszym nastąpiło otwarcie kina, na którym został wyświetlony pierwszy rosyjski film.

Fragmenty kroniki prowadzonej przez grupę operacyjną Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska