Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjdź do muzeum zobaczyć makietę dawnego Międzyrzecza

Dariusz Brożek
Makieta przedstawia miasto z połowy XVII w.
Makieta przedstawia miasto z połowy XVII w. Dariusz Brożek
Jednym z najnowszych nabytków muzeum w Międzyrzeczu jest makieta, przedstawiająca miasto z pierwszej połowy XVII w. To dzieło pracownika tej palcówki Andrzeja Paśniewskiego, który jest historykiem sztuki i jednocześnie konserwatorem zabytków.

Muzealnik pracował nad makietą przez osiem osiem miesięcy. Zaznacza, że wygląd miasta odtworzył na podstawie archiwalnych materiałów. M.in. planu sporządzonego w 1780 r. przez geodetę Johanna Harnisza.

Około 300 lat temu Międzyrzecz wyglądał zupełnie inaczej. Miasto otaczały mury, jego strategicznymi punktami były bramy przy drogach na Poznań, Skwierzynę i Sulęcin. Kościół pw. Św. Jana nie miał wtedy wieży. Drewniana dzwonnica stała obok świątyni. Podobnie było z ratuszem, który miał szachulcową konstrukcję, zaś wieża z dzwonnicą stała obok niego. W dzielnicy żydowskiej (obecna ul. Ks. Skargi), znajdowała się synagoga z drewna. Drewnianą konstrukcję miał kościół ewangelicki, który stał między Obrą i obecnym kościołem pw. Św. Wojciecha.

Makieta ma 150 na 220 cm. Wykonana jest z tworzyw sztucznych, papieru i drewna.
Zabudowania w centrum były parterowe i jednopiętrowe. Autor zaznacza, że można ją wykorzystywać w czasie zajęć muzealnych na temat historii miasta. Jego dzieło sąsiaduje z makietą miasta wykonaną w latach 1982-83 przez byłego mieszkańca Alfonsa Latzke, która przedstawia miasto z 1920 r. Pochodzi z Kreismuseum w Wewelsburgu. Jesienią 2010 r. byli mieszkańcy przekazali ją do Międzyrzecza w depozyt.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska