Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maseczka czy przyłbica - jaka jest między nimi różnica? Sprawdź, kogo chroni przyłbica, a kogo maseczka!

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
W miejscach publicznych należy zakrywać usta i nos. Zgodnie z wytycznymi można to robić za pomocą maski, przyłbicy lub części odzieży. Ale czy przyłbica i maseczka wykonują taką sama robotę? Sprawdzamy.
W miejscach publicznych należy zakrywać usta i nos. Zgodnie z wytycznymi można to robić za pomocą maski, przyłbicy lub części odzieży. Ale czy przyłbica i maseczka wykonują taką sama robotę? Sprawdzamy. Unsplah.com/Pixabay.com
Czym się różni maseczka od przyłbicy? Co to takiego półprzyłbica i czy dba o nasze bezpieczeństwo? Czy można nosić przyłbice zamiast maseczki? Postanowiliśmy sprawdzić, czy maseczka i przyłbica wykonują taką samą robotę.

Czym zasłaniać usta i nos?

Stosowanie maseczki chirurgicznej w przypadku objawów ze strony układu oddechowego i higiena rąk natychmiast po wyrzuceniu maseczki – takie zalecenie wydała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jeszcze wiosną. Nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych obowiązuje obecnie na terenie całej Polski. Jednak wiele osób interpretuje go po swojemu. Pomagają w tym producenci niestandardowych produktów ochronnych. Ale rzadko kto wyjaśnia, który z nich od czego chroni. Postanowiliśmy sprawdzić, czy maseczka i przyłbica wykonują taką samą robotę.

Zobacz też: Poznańskie call center i studenci pomagają sanepidowi

Zgodnie z wytycznymi rządu, od 10 października 2020 roku na terenie całego kraju jest obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży.

A co z przyłbicami na pół twarzy? Mini przyłbica, nazywana jeszcze półprzyłbicą, zakładana na brodę lub mocowana na uszy, zakrywająca usta i nos nie przylega szczelnie do naszej twarzy. Tym samym trudno mówić o działaniu ochronnym przed rozpowszechnieniem się wirusów, które z mikro kropelkami możemy wydzielać kichając, kaszląc, a nawet rozmawiając.

– Taka osłona to prowizoryczne działanie i moim zdaniem nie zabezpiecza przed wirusami osób dookoła nas – komentuje specjalista chorób zakaźnych i pediatrii, profesor Iwona Mozer-Lisewska. - Przyłbica, taka na całą twarz, w pierwszej kolejności musi chronić nasz narząd wzroku. Ponieważ zakaźne aerozole emitowane przez inne osoby bez maski mogą dostać się przez śluzówkę oka do naszego organizmu – dodaje.

Maseczka chroni innych, a przyłbica - nas

Przyłbice wraz z maseczkami noszą nie tylko medycy mający kontakt z zakażonymi koronawirusem pacjentami. W jednej z poznańskich szkół pracownicy też proszeni są o używanie podwójnej ochrony podczas pracy. Nauczyciele mają chodzić w maseczkach i przyłbicach. Zapewniła je szkoła. Nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Poznaniu w wieku 55 lat i więcej zostali zaszczepieni na pneumokoki, a wszyscy nauczyciele przejdą szczepienia przeciwko grypie.

W sklepach, bankach i na recepcjach też możemy spotkać osoby uzbrojone w maseczki i przyłbice. Częściej jednak funkcję przyłbicy wykonują przegródki przezroczyste zamontowane przed stanowiskiem pracy, za którymi znajduje się obsługująca nas osoba.

Pasażerowie linii lotniczych Lufthansa mogą się zdziwić, ponieważ na pokład wpuszczane są osoby wyłącznie w maseczkach. Żadne zamienniki przyłbic oraz maseczki z otworami nie wchodzą w grę. Jeszcze dalej posunęła się linia lotnicza Qatar Airways. Pasażerowie tu dostają zestawy ochronne. Zawierają one zarówno maseczkę, jak i przyłbicę. O założenie obu środków bezpieczeństwa pasażerowie proszeni są natychmiast.

- Maski nie chronią osób ich noszących przed wirusami. Maski mogą zmniejszać wydalanie do środowiska cząstek potencjalnie zakaźnych przez osobę. Dlatego, używając masek w miejscu publicznym, chronimy innych, szczególnie teraz, gdy mamy dużą liczbę zakażonych z bezobjawowym przebiegiem choroby – mówi profesor Iwona Mozer-Lisewska. - Warto też zauważyć, że maski medyczne są zdecydowanie bardziej skuteczne, a zwłaszcza te wyposażone w filtr węglowy, używane głównie przez personel szpitalu.

Zmieniaj maskę, dezynfekuj przyłbicę

Warto pamiętać, że maseczkę chirurgiczną, jednorazową czy tą, którą uszyjemy sami, musimy wymieniać, jak tylko staje się ona wilgotna. Przyłbicę natomiast po każdym użyciu należy dezynfekować. Najlepiej z obu stron. Oczy mogą też chronić okulary lub google.

- Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podkreśla, że stosowanie masek w miejscach publicznych będzie przynosiło efekty w połączeniu z pozostałymi zasadami bezpieczeństwa, takimi jak dystans społeczny, dezynfekcja rąk, unikanie dotyku twarzy oraz izolacja osób chorych – dodaje profesor.

Podsumowując, maska chroni ludzi wokół nas, ponieważ nikt nie może być pewny, że jest zdrowy (nosiciele wirusów mogą wcale nie chorować i nie mieć objawów choroby). Z kolei przyłbica chroni nas przed innymi, wykonując funkcję barierową.

W Wielkopolsce w 38 punktach zrobisz bezpłatny test na koronawirusa ze skierowaniem od lekarza. Zobacz adresy:

Gdzie i jak za darmo przeprowadzić test na koronawirusa w Poznaniu i w Wielkopolsce? W Wielkopolsce działa 40 punktów pobrań wymazów do badania w kierunku koronawirusa. Dziewięć z nich znajduje się w Poznaniu. Mieszkańcy regionu mogą dać się do jednego z nich ze skierowaniem od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Bezpłatny test na COVID-19 mogą też wykonać osoby wyjeżdżające do sanatorium czy uzdrowiska.Zobacz adresy punktów pobrań - kliknij w ten link lub przesuń slajd --->

Gdzie zrobisz bezpłatne badania na koronawirusa ze skierowan...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska