Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyroda daje nam to, co potrzebne do długiego życia w dobrym zdrowiu

Aleksandra Gajewska-Ruc
Aleksandra Gajewska-Ruc
Jesień życia może być niekończącą się, pełną ciepła, słońca i kolorów wiosną.
Jesień życia może być niekończącą się, pełną ciepła, słońca i kolorów wiosną. Aleksandra Gajewska-Ruc
Jesień życia może być niekończącą się, pełną ciepła, słońca i kolorów wiosną.

- Natura zna remedium na wszystkie choroby. Pan Bóg dał ludziom żyjącym w różnych zakątkach świata rośliny, których działanie ma zbawienny wpływ na zdrowie. U nas taką rośliną jest bez wątpienia pokrzywa. Rośnie zawsze tam, gdzie są ludzie. Jej zdrowotnych właściwości nie sposób przecenić - mówi Józef Dołbień i zdradza nam swój przepis na zupę pokrzywową. Zaznacza jednocześnie, że pokrzywa zmniejsza krzepliwość krwi, więc osoby mające z tym problemy powinny jej unikać.

Pokrzywowy eliksir

- Liście pokrzywy zbieramy tylko przed jej kwitnieniem. Zrywamy trzy ostatnie pary liści. Zupę gotujemy tak jak popularną szczawiówkę dodając dwa razy więcej pokrzywy, niż szczawiu. Jest nie tylko zdrowa, ale i pyszna. Liście pokrzywy możemy też jeść świeże, np. w sałatce, albo ususzyć i dodawać do różnych potraw - przekonuje pan Józef.

Piwniczna apteczka
Zielona zupa to nie jedyny specjał serwowany przez miłośnika przyrody. Gdy tylko za oknem pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, pan Józef rusza do lasu, gdzie potrafi spędzać całe dnie.

- Lecznicze dżemy, syropy, nalewki pomagają nam czuć się dobrze przez cały rok. Zamiast apteczki pełnej tabletek, mamy piwniczkę pełną naturalnych lekarstw. Zbawienne składniki to m. in. zioła i owoce leśne, liście drzew i krzewów owocowych, kwiaty akacji, czarnego bzu, płatki dzikiej róży. Świetnym lekarstwem na przeziębienia jest na przykład syrop z kwiatów bzu - opowiada.

Z których naturalnych dóbr korzystać możemy teraz? - Zaczyna dojrzewać aronia, z której można zrobić sok, czy nalewkę. Aronia jest dobra m. in. na nadciśnienie, czy choroby sercowe. Przetwory można zrobić również z owoców czarnego bzu, kaliny, żurawiny, borówki leśnej, czy czeremchy, za którą przepadam - zdradza pan Józef, który sam jest doskonałym przykładem dobroczynnego działania darów natury na ciało i duszę. Jesień życia spędza niezwykle aktywnie. Jest członkiem skwierzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w którym prężnie działa, a jedną z wielu jego pasji są podróże. Każdego roku poznaje nowe zakątki Europy i zawsze ma siłę oraz chęci na kolejne wyprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska