Przyroda sama się nie obroni, trzeba jej pomóc

Materiał Informacyjny
Udostępnij:
Tereny o dużych walorach przyrodniczych jak magnes przyciągają okolicznych mieszkańców i turystów. Niestety najczęściej ze szkodą dla środowiska naturalnego. Niszczona jest roślinność, płoszona zwierzyna, pozostawiane góry śmieci. Teraz pojawia się szansa, żeby pogodzić potrzebę spędzania wolnego czasu na łonie natury z jej ochroną.

Samorządy będą mogły zrealizować projekty, które pozwolą na udostępnianie zasobów przyrodniczych, a jednocześnie ograniczą dewastację środowiska lub wręcz przyczynią się do odtworzenia siedlisk i gatunków na terenach, które zostały trwale zmienione lub zdegradowane.

– Konkurs został ogłoszony dla Zielonej Góry i przyległych gmin, które współpracują w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli Czerwieńska, Sule-chowa, Świdnicy i Zaboru – informuje Małgorzata Zasina, specjalista ds. Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.
– W grudniu z podobnej szansy będą mogły skorzystać samorządy z pozostałej części województwa.

Jakie projekty mają szansę na dofinansowanie? – Inwestycje w stawy widokowe, tereny wypoczynkowe, ścieżki dydaktyczne, parki miejskie, ogrody botaniczne, ekoparki – wylicza Zasina. – Można też otrzymać pieniądze na działania związane z ochroną zagrożonych zwierząt czy siedlisk, np. na utworzenie wylęgarni jaj i ikry, na azyle dla zwierząt, budowę zastawek i urządzeń wodnych, które poprawią warunki bytowania rzadkich gatunków, na tworzenie banków genowych czy centrów ochrony różnorodności biologicznej. Wsparciem mogą zostać objęte urządzenia do inwentaryzacji i mo¬ni¬toringu gatunków występujących na danym obszarze.

Jest też miejsce na inwestycje, które ograniczą negatywne skutki ruchu turystycznego. Będzie można wyznaczyć i zagospodarować miejsca do zwiedzania i odpoczynku, wytyczyć ścieżki dydaktyczne i szlaki, a tym samym bardziej chronić przyległe tereny.

Dodatkowo można otrzymać pieniądze na kampanię infor¬macyjno-edukacyjną dotyczącą realizowanych inwestycji. Do wyboru jest wiele form, oprócz spotów reklamowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować ulotki, foldery czy wykorzystać możliwości, jakie daje internet. To ostatnie rozwiązanie będzie zresztą premiowane.

Komentarz eksperta
AGNIESZKA ZATORSKA, P.O. ZCA DYR. DEPARTAMENTU ZARZĄDZANIA REGIONALNYM PROGRAMEM OPERACYJNYM W URZĘDZIE MARSZAŁ¬KOWSKIM WOJ. LUBUSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE:

O wsparcie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, stowarzyszenia i porozumienia. Wszystkie projekty muszą być zgodne z aktualnym programem ochrony środowiska dla województwa lubuskiego. Należy się do niego odnieść zarówno we wniosku o dofinansowanie, jak i w studium wykonalności. W przypadku wszystkich konkursów ogłaszanych dla ZIT Zielona Góra planowane działania muszą się wpisywać w strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To warunek podstawowy.

Premiowane będą projekty zakładające ochronę zagrożonych gatunków i siedlisk w obrębie obszarów Natura 2000. Dodatkowe punkty będą przyznawane także za udostępnianie nowych obszarów cennych przyrodniczo, które nie zostały objęte ochroną, a są warte uwagi. Można na przykład przywrócić do świetności zaniedbane parki, które staną się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców i ewentualnie turystów.

Maksymalne dofinansowanie wynosi 85 proc. wartości projektu, wnioskodawcy muszą więc pokryć 15 proc. wydatków. Nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o minimalną czy maksymalną kwotę, o jaką można się ubiegać. Pamiętać jednak trzeba, że w do podziału jest nieco ponad 14,6 mln zł. Nabór wniosków potrwa do 30 września. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w kwietniu przyszłego roku. Wnioskodawcy będą mieli czas na realizację swoich projektów do 30 czerwca 2018 r.

Więcej informacji o opisanych działaniach:
http://rpo.lubuskie.pl/rpo.lubuskie.pl

Więcej o funduszach:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Główny Punkt Informacyjny: Zielona Góra – tel.: 68 45 65 454,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska