Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przysiadasz się do Klema na zielonogórskim deptaku? Przyjdź na wystawę w Muzeum Ziemi Lubuskiej! Zobacz najważniejsze dzieła artysty

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Przy stoliku Klema chętnie siadają przechodnie. Nam udało się uchwycić: kabaret Zalotkę, artystów z Tajlandii, zespół Trelecaster
Przy stoliku Klema chętnie siadają przechodnie. Nam udało się uchwycić: kabaret Zalotkę, artystów z Tajlandii, zespół Trelecaster Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
27 stycznia 2020 r. minęła 40. rocznica śmierci Klema Felchnerowskiego, który zapisał się w historii zielonogórskiego i lubuskiego środowiska artystycznego.

Rzeźba Klema Felchnerowskiego ze stolikiem cieszy się wielką popularnością wśród przechodzących deptakiem. Tymczasem Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w piątek, 14 lutego 2020 r. na otwarcie wystawy - „Klem – crème de la crème”, na której zaprezentowane zostaną najciekawsze prace artysty (27 stycznia 2020 r. minęła 40. rocznica jego śmierci), znajdujące się w kolekcji zielonogórskiej instytucji.

Wystawa „Klem – crème de la crème” w Muzeum Ziemi Lubuskiej: wernisaż w piątek, 14 lutego 2020 r. o 17.00. Wstęp wolny!

Muzeum Ziemi Lubuskiej zachęca do obejrzenia wystawy „Klem – crème de la crème”:
Klem był nie tylko artystą – w równej mierze był także społecznikiem, wrażliwym na dobro zabytków urzędnikiem, propagatorem i animatorem kultury. Pełnił funkcję pierwszego wojewódzkiego konserwatora zabytków, prezesa zielonogórskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Był założycielem i redaktorem graficznym „Nadodrza”, a także dyrektorem Muzeum Okręgowego w latach 1960-1965. Aktywnie uczestniczył w wielu spotkaniach polskiej awangardy – Plenerach Koszalińskich w Osiekach, wystawach i sympozjach Złotego Grona.

Życiorys Klema Felchnerowskiego:
Klem Felchnerowski urodził się 4 listopada 1928 r. w Toruniu, zmarł 27 stycznia 1980 r. w Zielonej Górze. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu w latach 1948-1952. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni prof. St. Borysowskiego, uzyskał również magisterium w zakresie konserwatorstwa i zabytkoznawstwa.

Największą kolekcję prac Artysty posiada Muzeum Ziemi Lubuskiej: zbiór z lat 1936-1980 liczy ponad 1700 obrazów, grafik i rysunków, z których większość podarowali synowie Klema – Armand i Tytus.

Do Zielonej Góry przybył rok po zakończeniu studiów i z czasem stał się legendarną postacią lokalnego środowiska artystycznego, bohaterem wielu anegdot i opowieści. Klem był nie tylko artystą – w równej mierze był także społecznikiem, wrażliwym na dobro zabytków urzędnikiem, propagatorem i animatorem kultury. Pełnił funkcję pierwszego wojewódzkiego konserwatora zabytków, prezesa zielonogórskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Był założycielem i redaktorem graficznym „Nadodrza”, a także dyrektorem Muzeum Okręgowego w latach 1960-1965. Aktywnie uczestniczył w wielu spotkaniach polskiej awangardy – Plenerach Koszalińskich w Osiekach, wystawach i sympozjach Złotego Grona.

Największą kolekcję prac Artysty posiada Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zbiór z lat 1936-1980, liczy ponad 1700 obrazów, grafik i rysunków, z których większość podarowali synowie Klema – Armand i Tytus.

Najpierw tablica, później rzeźba ze stolikiem…
W 1998 roku odsłonięto tablicę pamiątkową przy al. Niepodległości 15 poświęconą artyście, a rondo przy dworcu PKS od 2003 roku nosi nazwę Rondo Klema Felchnerowskiego. Ostatnią inicjatywą mającą na celu przywrócenie tej niezwykłej postaci do krajobrazu miasta, było odsłonięcie w 2015 roku pomnika twórcy przed siedzibą Muzeum Ziemi Lubuskiej. Stolik Klema to nietypowa rzeźba oddająca upodobania artysty. Dziś miejsce to powoli obrasta legendą. Tu latem odbywają się koncerty pod hasłem Jazz u Klema, tu fotografują się przyjezdni i mieszkańcy, tu kilkukrotnie obchodzono też Święto Narodowe Trzeciego Maja w naszym mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska