Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszedł czas na rozwój Kargowej

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Sebastian Ciemnoczołowski w czasie zaprzysiężania.Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i studiów podyplomowych. Żona Agata, półtoraroczna córeczka Pola. Hobby: lektura książek, wypady w góry, rower górski, muzyka rockowa.
Sebastian Ciemnoczołowski w czasie zaprzysiężania.Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i studiów podyplomowych. Żona Agata, półtoraroczna córeczka Pola. Hobby: lektura książek, wypady w góry, rower górski, muzyka rockowa.
Kargowa ma doskonałą lokalizację, leży przy drodze krajowej, blisko lotniska, ale dotąd w nieznacznym stopniu wykorzystywała te możliwości - mówi nowy burmistrz Sebastian Ciemnoczołowski.

- Czy bycie burmistrzem Kargowej to jest miara ambicji byłego wicemarszałka województwa?
- A dlaczego bycie burmistrzem ma być traktowane jako swoista degradacja? Traktuję to inaczej - uważam, iż każdemu politykowi zdecydowanie przydałoby się obycie na lokalnym szczeblu władzy. To jest nauka pewnych praktycznych zachowań, szansa poznania wielu problemów społecznych i gospodarczych. Zaryzykowałbym twierdzenie, iż waga spraw gminnych w porównaniu do wojewódzkich ma się czasem jak 10:1. Poza tym jestem pasjonatem samorządności, a dopiero tutaj, "na dole", można ją poznać z bliska.

- Pan jest rodowitym czy napływowym kargowianinem?
- Urodziłem się w Lesznie, natomiast dzieciństwo spędziłem w Chwalimiu. W Kargowej chodziłem do szkoły, dlatego największa grupa znajomych, przyjaciół w moim życiu wywodzi się właśnie z tamtych lat. A potem wżeniłem się w kargowską rodzinę, tak więc związki emocjonalne z tą ziemią mam silne.

- Co zechce pan tutaj zmienić? Czy są ludzie, którzy wesprą te próby?
- Kargowa ma doskonałą lokalizację, leży przecież przy drodze krajowej, blisko lotniska, ale dotąd w nieznacznym stopniu wykorzystywała swe możliwości, np. nie wykorzystała ani złotówki na rozwój z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Poza Nestle, która wykupiła Goplanę, nie pojawiła się w mieście żadna większa firma...

- Co pan wobec tego ma do zaoferowania?
- Trzeba postawić na rozwój przedsiębiorczości. Obecnie wiele osób z gminy dojeżdża do zakładów pracy u sąsiadów, do Siedlca, Babimostu, Sulechowa. Należy stworzyć miejsca pracy w Kargowej i to lepiej płatne niż są do tej pory. Myślę o uzbrojonej strefie ekonomicznej, która powstałaby tuż przy przyszłej obwodnicy miasta. Oczywiście lokalizacja w tym miejscu ma związek z lotniskiem...

- Czy to się uda? W Sulechowie od lat istnieje strefa przemysłowa i ulokowały się w niej zaledwie dwie firmy...
- Jasne, że strefa nie jest jedynym kluczem do rozwoju. Nie wolno zapominać o infrastrukturze gminy, szerokopasmowym internecie, drogach wojewódzkich i powiatowych, kanalizacji gminy, no i oczywiście należy walczyć o obwodnicę.

- Przed wyborami na obwodnicy miasta pojawiła się pani wojewoda i pan marszałek. Czy to znaczy, że przywieźli pieniądze na sfinansowanie tej ważnej drogi?
- Jeśli prace na obwodnicy ruszą w obecnej kadencji samorządu, to będzie sukces. Na razie państwo nie ma pieniędzy, bo myśli o Euro 2012. Dlatego musimy zabiegać o inne ważne sprawy. O Wojnowo, jako nasz główny produkt turystyczny, o stworzenie marki gminy, z którą wiąże się wiele faktów kulturalnych i historycznych. Myślę, iż do konkursu literackiego im. Paukszty, do nazwiska malarza Wilhelma Blanke, dołączą wkrótce takie wydarzenia jak ogólnopolski konkurs recytatorski im. Macieja Kozłowskiego, zaś w porozumieniu z Nestle - Festiwal Czekolady. Przydałoby się też muzeum regionalne...

- Pytałem o ludzi, zespół współpracowników. Ma pan już "na oku" zastępcę?
- Zastępcą został już Krzysztof Woziński, o czym powiadomiłem podczas zaprzysiężenia, zaś w myśleniu o rozwoju gminy liczę na nowych prężnych radnych, a także na inicjatywy mieszkańców, którzy - co obserwowałem w przeszłości - mają wiele do zaoferowania.

- Kargowa należy do Regionu Kozła, tutaj jest biuro Regionu. Jak pan widzi swą gminę w tym związku gmin?
- To jeden z najciekawszych projektów społecznych ostatnich lat! Szczególnie cenny i jak wiem wartościowy z punktu widzenia Unii Europejskiej, bo stworzony na pograniczu dwóch województw. Choć zdaje się Bruksela o tym nic nie wie. Należy to zmienić!

- Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska