Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłe mamy wciąż pytają, czy coś się zmieni w kwestii porodów rodzinnych w zielonogórskim szpitalu. "Bliskość męża byłaby dużą podporą"

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Co dalej z porodami rodzinnymi w zielonogórskim szpitalu?
Co dalej z porodami rodzinnymi w zielonogórskim szpitalu? Pixabay.com/dw-lifestylefotografie
Jednym z pytań, które wciąż wraca w dobie epidemii koronawirusa, jest kwestia porodów rodzinnych w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. - Jeśli będę musiała, to urodzę bez męża, ale nie ukrywam, że byłby on dla mnie wielką podporą - mówi nam jedna z Czytelniczek, która prosi o powrót do tematu.

- Chciałabym się dowiedzieć, czy coś się zmieniło w kwestii porodów rodzinnych w zielonogórskim szpitalu - mówi pani Julia z Zielonej Góry. - W innych lecznicach są one możliwe. A u nas? Jeśli będę musiała, to urodzę bez męża przy boku.

Ale obecność bliskiej osoby w czasie porodu byłaby olbrzymim komfortem. Nawet gdyby chodziło o podanie wody, nie mówiąc już o wsparciu na duchu.

Szpital: stanowisko w tej sprawie się nie zmienia

Już wcześniej rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Sylwia Malcher-Nowak, tłumaczyła nam, że przy decyzji wzięto pod uwagę wytyczne ekspertów, równie ważne są tutaj kwestie bezpieczeństwa. Szpital nie może obecnie również zapewnić osobnej sali z toaletą dla każdej z rodzących pań. Takie warunki będą możliwe w nowym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Trwa głosowanie...

Czy nadal stosujesz reżim sanitarny: nosisz maseczkę w sklepie, zachowujesz dystans?

Od partnera, męża nadal będzie wymagany negatywny wynik testu na koronawirusa

- W związku z komunikatem Narodowego Funduszu Zdrowia z 10 lipca 2020 r. w sprawie „Porodów rodzinnych w czasie epidemii COVID-19” informujemy, iż decyzją Zarządu i Dyrekcji szpitala od osoby towarzyszącej rodzącej nadal będzie wymagany negatywny wynik testu na koronawirusa (nie starszy, niż 5 dni) - informują władze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Panie zwracają jednak uwagę, że często jest to trudne do wykonania. Planowy termin porodu to jedno, rzeczywistość to drugie. Może dojść do sytuacji, że bliska nam osoba nie zdąży wykonać niezbędnego testu.

Decyzja podyktowana jest troską o bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu, a także podparta opinią Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych, który co do zasady nie rekomenduje porodów rodzinnych - czytamy jeszcze w komunikacie.

Zespół bierze pod uwagę stan epidemii, fakt, że wciąż utrzymuje się ona w naszym regionie, zwraca też uwagę na ogniska COVID-19 w województwie. Na tę decyzję ma też wpływ infrastruktura szpitala, usytuowanie oddziału, na którym odbywają się porody.

Jakie zasady obowiązują w trakcie porodu rodzinnego?

To musisz wiedzieć, zanim przybędziesz na oddział:

  • - Każda rodząca przy przyjęciu jest badana w kierunku zakażenia COVID-19. Badania wykonywane są przy użyciu sprzętu GeneXpert.
  • - Do czasu otrzymania wyniku ujemnego pacjentka jest izolowana, personel stosuje środki ochrony indywidualnej.
  • - Osoba towarzysząca rodzącej okazuje przy przyjęciu ujemny wynik posiewu w kierunku COVID-19, który nie jest starszy niż 5 dni przed porodem, licząc od daty pobrania wymazu.
  • - Kopię wyniku wymazu męża czy partnera dołącza się do dokumentacji rodzącej.
  • - Osoba towarzysząca wypełnia przy przyjęciu pacjentki ankietę, którą dołącza się do dokumentacji rodzącej.
  • - Osoba towarzysząca podczas porodu przebywa wyłącznie przy rodzącej, korzysta z toalety wskazanej przez personel.
  • - Stosuje też środki ochrony indywidualnej.
  • - Bliski, który będzie przy nas podczas porodu jest zobowiązany opuścić salę porodową dwie godziny po porodzie lub natychmiast na polecenie personelu traktu porodowego.
  • - Bliski, który przebywa w kwarantannie, jest w trakcie izolacji domowej lub spełnia kryteria podejrzenia o zakażenie COVID-19, nie może uczestniczyć w porodzie.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska