PŚ Kuusamo. Wielki powrót Bjoergen, Kowalczyk na 9. miejscu

Przemysław Drewniak
Justyna Kowalczyk prowadziła, ale nie zdołała utrzymać miejsca w czołówce
Justyna Kowalczyk prowadziła, ale nie zdołała utrzymać miejsca w czołówce Paweł Relikowski / Gazeta Wrocławska
W niedzielnym biegu na 10 km techniką klasyczną w Kuusamo Justyna Kolwalczyk zajęła dziewiąte miejsce. Zwyciężyła Marit Bjoergen, która wróciła na trasy po półtorarocznej przerwie.

W sobotę Kowalczyk rozpoczęła sezon od sprintu stylem klasycznym, w którym zajęła 16. miejsce. Wszyscy liczyli na to, że Polka znacznie lepiej poradzi sobie w niedzielny poranek – w końcu 10 km techniką klasyczną to jej koronna specjalność, w której zdobyła m.in. złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Właśnie ten bieg podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w Lahti będzie dla Kowalczyk najważniejszym w tym sezonie.

Początek biegu na trasie w fińskiej Ruce ułożył się znakomicie – Kowalczyk na pierwszym pomiarze była pierwsza. Z każdym kilometrem nasza biegaczka jednak słabła. Ostatecznie zajęła 9. miejsce ze stratą 52,4 sekundy do zwyciężczyni.

Pierwsze miejsce z czasem 26:55,2 zajęła Marit Bjoergen. To był prawdziwy pokaz siły w wykonaniu 36-letniej Norweżki, która ostatnie półtora roku poświęciła na przerwę macierzyńską. Podium w Ruce uzupełniły kolejno Krista Parmakoski (Finlandia) i Heidi Weng (Norwegia).

W przyszły weekend Puchar Świata w biegach narciarskich zawita do Lillehammer. Dla Justyny Kowalczyk będzie to ostatni występ w cyklu PŚ w tym roku. Polka zamierza wrócić dopiero za dwa miesiące, by uniknąć rywalizacji techniką dowolną i w spokoju przygotować się do przyszłorocznych MŚ.

Materiał oryginalny: PŚ Kuusamo. Wielki powrót Bjoergen, Kowalczyk na 9. miejscu - Dziennik Zachodni