Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psychiatria dziecięca w Gorzowie się rozwija. Gdzie iść, gdy widzisz problem u dziecka?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W Para Familii pracuje 25 osób, m.in. specjalista psychologii klinicznej dzieci i młodzieży Weronika Odrobny i psycholog psychoterapeuta Tomasz Wójcik
W Para Familii pracuje 25 osób, m.in. specjalista psychologii klinicznej dzieci i młodzieży Weronika Odrobny i psycholog psychoterapeuta Tomasz Wójcik Jarosław Miłkowski
Szpital wojewódzki w Gorzowie otworzył ośrodek środowiskowej pomocy, a rozszerzyć działalność chce Instytut Zdrowia Psychicznego Para Familia.

Ostatnie dni przynoszą dobre wiadomości w sprawie psychiatrii. I to nie tylko dziecięcej. Od 1 grudnia w szpitalu wojewódzkim powstał Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, który został zlokalizowany przy ul. Walczaka 42.

- To miejsce, w którym realizowane są świadczenia w zakresie ambulatoryjnym przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych - informuje gorzowska lecznica.

Do ośrodka rejestrować można się od poniedziałku do piątku od 7.30. Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu: 95 782 79 51.

O psychiatrii, zwłaszcza dziecięcej, mówi się w ostatnich miesiącach i latach bardzo dużo. Nic dziwnego. Z problemami psychicznymi zmaga się coraz więcej osób.

- My w bazie mamy ponad 16 tys. pacjentów, a od początku powstania przeprowadziliśmy już około 100 tys. tzw. pierwszych konsultacji - mówi nam Weronika Odrobny, dyrektor Instytutu Zdrowia Psychicznego Para Familia, który mieści się w Villa Park, czyli w byłym szpitalu dziecięcym przy ul. Walczaka 12b. W tym roku przychodnia obchodzi już 10-lecie istnienia. Choć pewnie nie wszyscy to wiedzą - utarło się przekonanie, że z dostępnością do psychiatrów dziecięcych jest „słabo” - tu też można leczyć się „na Narodowy Fundusz Zdrowia”, czyli za darmo. Najmłodszy tutejszy pacjent miał niespełna... dwa lata.

- W całej Polsce jest około 380 specjalistów psychiatrii dziecięcej, a jeszcze mniej jest specjalistów psychologii klinicznej dzieci i młodzieży. U nas pracuje czterech z nich. To chyba dobry wynik - mówi W. Odrobny. Łącznie w całej przychodni pracuje 25 osób, które zajmują się zdrowiem psychicznym i rozwojem dzieci młodzieży.

Kiedy iść do specjalisty?

A kiedy właściwie dziecko wymaga konsultacji psychiatrycznej?

- Każdorazowo, gdy rodzic ma przeczucie, wątpliwości czy niepokój, że coś się dzieje niedobrego z jego dzieckiem. Dotyczy to wszelkich radykalnych zmian na poziomie somatycznym, czyli wszelkiego rodzaju dolegliwości i zmiany odczuwane w ciele, a na poziomie psychologicznym wszelkich zmian zaburzenia nastroju - mówi W. Odrobny. - Ponieważ zmiany nastroją są typowe w okresie rozwojowym, to długotrwała zmienność nastroju, stany przygnębienia i smutku naprzemiennie ze stanami euforii mogą mieć wiele niepokojących przyczyn, np. w stanach lękowo-depresyjnych, zaburzeniach osobowości czy w używaniu środków psychoaktywnych - mówi dyrektor gorzowskiego Instytutu Zdrowia Psychicznego. Dodaje, że kolejnym powodem wizyty u specjalisty może być gwałtowna utrata kontaktu z rodzicem lub opiekunem albo pogorszenie się w nauce czy brak zainteresowania przyszłością.

Dziś w Gorzowie osoby z problemami psychicznymi mogą liczyć na wizytę u psychiatry czy pomoc psychologów lub psychoterapeutów. W przyszłości gorzowska psychiatria dziecięca może zrobić jeszcze krok naprzód.
- Chcemy otworzyć dzienny oddział dla dzieci. Trudno sobie wyobrazić skuteczną pomoc dziecku bez możliwości szybkiej obserwacji w oddziale. Gorzów co roku traci zbyt dużo nastolatków z powodu skutecznej próby samobójczej. W tym roku było ich co najmniej kilka - mówi dyrektor Odrobny.

Do Instytutu Zdrowia Psychicznego Para Familia można zarejestrować od poniedziałku do piątku od 8.00. Można to zrobić, dzwoniąc pod numer 95 783 51 81.

Czytaj również:
Gry planszowe dla dzieci i nie tylko. Uczą, bawią i kształtują charakter. Zobacz, dlaczego warto grać w planszówki ze znajomymi i z dziećmi

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska