MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pszczew - miasto czy wieś? Mieszkańcy chcą praw miejskich dla gminy

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Pszczew - miasto czy wieś? Mieszkańcy chcą praw miejskich dla gminy
Pszczew - miasto czy wieś? Mieszkańcy chcą praw miejskich dla gminy fot. Grzegorz Walkowski
Kilkunastu mieszkańców Pszczewa zwróciło się do wójta oraz Rady Gminy z prośbą o podjęcie działań w kierunku odzyskania przez wieś praw miejskich. Wójt poparł wniosek, ale z praw miejskich na razie nici. Wszystko przez finanse.

Pszczew miastem?

Mieszkańcy Pszczewa wnioskujący o nadanie wsi praw miejskich, argumentowali, że Pszczew spełnia wymogi miasta, w tym odpowiednią liczbę mieszkańców i posiadanie praw miejskich w przeszłości. Korzyści, jakie wskazywali to większy prestiż, co miałoby wpłynąć na turystykę i inwestycje w gminie, finanse - gmina mogłaby ubiegać się o dofinansowania przeznaczone dla miast oraz dodatkowe szanse dla mieszkańców.

Nakłady przekraczają możliwości gminy

Jak informuje gmina Pszczew, wójt uznał argumentację wnioskodawców za przekonującą, ale obecnie nakłady, jakie miałyby być na ten cel przeznaczone, przekraczają możliwości gminy. Aby uzyskać prawa miejskie, Pszczew musiałby najpierw sporo zainwestować. Należałoby wytyczyć nowe granice geodezyjne, gdyż gmina rozrasta się na obrzeżach. Zmiany czekałyby też plany zagospodarowania przestrzennego - konieczne byłoby rozdzielenie działalności rolniczej od obszarów miejskich.

[b]Czytaj też:
Pszczew > Radni zdecydują czy starać się o prawa miejskie
[/b]

Miasto w rękach mieszkańców

Wójt informuje, że w związku z wydatkami i ograniczeniem przychodów gminy, spowodowanym przez koronawirusa, do końca swojej kadencji nie wprowadzi do obrad sesji Rady Gminy uchwały w tym zakresie. Czy to oznacza, że w najbliższym czasie Pszczew nie ma szans na prawa miejskie? Niezupełnie - inicjatywę uchwałodawczą mają także radni oraz sami mieszkańcy (poprzeć inicjatywę musi minimum stu mieszkańców Pszczewa).

WIDEO: Wieża widokowa na Górze Trębacza. Zielomyśl gmina Pszczew

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska