Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa 40 km od Gorzowa. Wirus H5N8 został wykryty na fermie indyków w Rościnie w Zachodniopomorskiem.

Urszula Baumann
Urszula Baumann
Na fermie znajduje się prawie 23 tys. indyków
Na fermie znajduje się prawie 23 tys. indyków pixabay.com
W piątek, 10 stycznia, potwierdzono obecność wirusa ptasiej grypy H5N8 na fermie indyków w Rościnie w powiecie myśliborskim.

- Na fermie znajduje się 22 tys. 620 indyków. Od momentu stwierdzenia objawów padło już 600 sztuk – podaje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Szczecinie, Obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły badania wykonane w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Na miejscu pracują służby weterynaryjne, a policja zabezpiecza dostęp do fermy. Wojewoda zachodniopomorski, Tomasz Hine zwołał na poniedziałek posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego.

Hodowcy drobiu powinni stosować bioasekurację

Hodowcy drobiu, także z województwa lubuskiego, powinni zachować szczególną ostrożność i stosować środki bioasekuracji, które mogą zminimalizować ryzyko przeniesienie wirusa ptasiej grypy.

Zalecenia dla hodowców drobiu:

  1. Wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybieg i pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane
  2. Zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich
  3. Nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany
  4. Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem
  5. Odzież i obuwie używane w kontakcie z drobiem muszą pozostać w obiekcie (kurnik, hala). Nie wolno wynosić jej i pracować w niej w innych miejscach. SZCZEGÓLNIE DOTYCZY TO OBUWIA!
  6. Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.
  7. Pamiętać o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt, burmistrz, prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Co trzeba widzieć o ptasiej grypie

Grypa ptaków to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność nawet do 100 procent.

Zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z:

  • kałem
  • wydzieliną z oczu
  • wydzieliną z dróg oddechowych
  • wydychanym powietrzem.

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany:

  • kury i indyki - duża wrażliwość na zakażenie i występowanie klinicznej postaci choroby
  • kaczki i gęsi - wrażliwość na zakażenie wszystkimi szczepami wirusa ptasiej grypy, ale tylko niektóre bardzo zjadliwe wirusy wywołują kliniczną postać choroby. Drób wodny uważa się za potencjalny rezerwuar i źródło wirusa dla drobiu
  • perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy - wrażliwość podobna jak u kur i indyków;
  • strusie - u strusi występują objawy oddechowe i nerwowe, biegunka, osłabienie i upadki. Emu jest mniej wrażliwe, nie występują objawy kliniczne ani upadki
  • ptaki trzymane w klatkach, włączając papugowate i śpiewające – wirus nie był dotąd stwierdzany u ptaków trzymanych w klatkach.

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie.

Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna np. smażenie, gotowanie.

Drogi zakażenia

Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym.

Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu.

Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Objawy grypy ptaków

Przebieg i objawy kliniczne zakażeń grypy ptaków są zróżnicowane i zależą od zjadliwości wirusa, gatunku i wieku ptaków, towarzyszących zakażeń i stresogennych wpływów środowiska.

Objawy wysoce zjadliwej grypy ptaków to:

  • depresja
  • silne łzawienie
  • kichanie, duszność
  • obrzęk zatok podoczodołowych,
  • sinica grzebienia i dzwonków,
  • obrzęk głowy,
  • nastroszenie piór,
  • biegunka,
  • objawy nerwowe;
  • gwałtowny spadek lub zatrzymanie produkcji jaj,
  • skorupy miękkie,
  • ostatnie jaja zwykle bez skorup;
  • nagłe padnięcia bez widocznych objawów lub padnięcia w ciągu 24-48 godzin od pierwszych objawów.

Śmiertelność może dochodzić do 100 procent.

Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia ptasiej grypy

Posiadacz drobiu powinien zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu następujących objawów klinicznych:

  • zwiększona śmiertelność;
  • znaczący spadek pobierania paszy i wody;
  • objawy nerwowe takie jak: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
  • duszność;
  • sinica i wybroczyny;
  • biegunka;
  • nagły spadek nieśności.

W przypadku znalezienia padłych ptaków należy zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej.

Zagrożenie dla ludzi

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.

Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi.

Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.

Czytaj także: Rzeź w lubuskich lasach. Myśliwi zabiją ponad 2 tysiące dzików. Jest rozporządzenie wojewody

Polecamy także: Wilków jest coraz więcej. Czy należy się ich obawiać?

W Lubuskiem coraz częściej można spotkać wilki. Drapieżniki te wróciły do naszego regionu po kilkudziesięciu latach nieobecności. Jeszcze w 2010 roku w województwie lubuskim żyło zaledwie 17 osobników. W ciągu kolejnych 10 lat liczebność wilków zwiększyła się do 350 zwierząt. Nasi Czytelnicy niejednokrotnie stawali z nimi oko w oko. Stworzyliśmy dla was mapę występowania tych zwierząt w naszym regionie. W tych miejscach spotkacie wilki. Zobaczcie.<b>CZYTAJ RÓWNIEŻ W TEMACIE:</b> <a href="https://gazetalubuska.pl/wilki-chcialy-zaatakowac-sarny-w-okolicach-nietkowa-niesamowite-ujecia-pani-katarzyny-pokazuja-okrucienstwo-i-piekno-natury/ar/c1-14863751" title="" target="_blank"> <font color="blue"> <b>---> Wilki chciały zaatakować sarny w okolicach Nietkowa</b></font></a><a href="https://gazetalubuska.pl/wilki-w-obiektywie-grzegorza-sawko-te-ujecia-zapieraja-dech-w-takim-momencie-serce-bije-mocniej-i-zaczynaja-drzec-rece/ar/c1-14748624" title="" target="_blank"> <font color="blue"> <b>---> Wilki w obiektywie Grzegorza Sawko. Te ujęcia zapierają dech! "W takim momencie serce bije mocniej i zaczynają drżeć ręce"</b></font></a><a href="https://gazetalubuska.pl/wilkow-jest-coraz-wiecej-podczas-spaceru-w-lesie-mozemy-stanac-z-nimi-oko-w-oko-jak-sie-wowczas-zachowac-rozmowa/ar/c1-14642231" title="" target="_blank"> <font color="blue"> <b>---> Wilków jest coraz więcej. Podczas spaceru w lesie możemy stanąć z nimi oko w oko. Jak się wówczas zachować?</b></font></a><a href="https://gazetalubuska.pl/w-lubuskiem-jest-kilkaset-wilkow-niektore-podchodza-blizej-gospodarstw-jest-sposob-aby-chronic-nasze-zwierzeta-i-wilki/ar/c1-15251846" title="" target="_blank"> <font color="blue"> <b>---> W Lubuskiem jest kilkaset wilków. Niektóre podchodzą bliżej gospodarstw</b></font></a>ZOBACZ FILM: Wilk grasujący w Puszczy Noteckiej. Przepiękne ujęcia Michała Szlachetki z Nadleśnictwa Skwierzyna:<script async defer class="XlinkEmbedScript"  data-width="700" data-height="393" data-url="//get.x-link.pl/b4263200-8125-6aff-be93-f5bfb2267a3e,16bb5008-2a2b-5b92-8276-a068030c716a,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" ></script>

Lubuskie. W tych miejscach w regionie spotkacie wilki. Niekt...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska