Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w Lubuskiem. Najnowsze informacje

oprac. (vp)
Gospodarstwo musi być oczyszczone i przeprowadzona ostateczna dezynfekcja, po której nastąpi kontrola i uchylenie rygorów - prawdopodobnie nastąpi to w środę (7 grudnia).
Gospodarstwo musi być oczyszczone i przeprowadzona ostateczna dezynfekcja, po której nastąpi kontrola i uchylenie rygorów - prawdopodobnie nastąpi to w środę (7 grudnia). TVN24
Zespół Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gorzowie poinformował, że ognisko zakażenia grypą ptaków zostało zlikwidowane.

Aktualnie prowadzi się dezynfekcję gospodarstwa. Naczelnik Wydziału Dróg Powiatowych Starostwa Powiatowego przeprowadził inspekcję miejsc, gdzie rozłożone są maty na drogach. Funkcjonują one prawidłowo.

Zobacz też: Ptasia grypa w podgorzowskim Deszcznie. Padło kilka tysięcy gęsi

Starosta i wójtowie gmin ze strefy zapowietrzonej i zagrożonej wzięli udział w spotkaniu w Świebodzinie zorganizowanym przez wojewodę z udziałem podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Ewą Lech. W spotkaniu udział wzięli również producenci drobiu i przedstawiciele ubojni woj. lubuskiego.

Przewidywany rozwój wydarzeń

Gospodarstwo musi być oczyszczone i przeprowadzona ostateczna dezynfekcja, po której nastąpi kontrola i uchylenie rygorów - prawdopodobnie nastąpi to w środę (7 grudnia).
Ponadto realizowane są codziennie odprawy powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Przeczytaj też: Ptasia grypa w Lubuskiem. Gęsi już nie padają, kontrola w Gorzowie [WIDEO]

Służby, inspekcje, straże i gminy zobowiązano do przesyłania codziennego meldunku sytuacyjnego na godz. 10.00.

We wtorek (6 grudnia) starosta dokona przeglądu mat, oznakowania stref i organizację ruchu na drogach powiatowych.

Nie stwierdzono nowych ognisk zakażenia wirusem. Służby weterynaryjne wzięły jednak do badań próbkę z hodowli na gorzowskich Wieprzycach (tu około dwa tygodnie temu zostało sprzedanych część gęsi z Deszczna). Wyniki poznamy prawdopodobnie do wtorkowego południa.

Zalecamy zamknięcie drobiu

Właściciele małych stad drobiu prosimy o zamknięcie ptaków przez najbliższe dni i nie wywożenie ich poza wyznaczone strefy. Od tego w dużym stopniu zależy pomyślność opanowania grypy ptaków.

Zakończyło się kolejne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gorzowie pod kierownictwem starosty gorzowskiego Małgorzaty Domagały.

W posiedzeniu uczestniczył prezydent miasta Gorzowa wraz z przedstawicielami zarządzania kryzysowego miasta. Brali w nim udział również przedstawiciele hodowców drobiu z powiatu gorzowskiego.

Sztab antykryzysowy wspólnie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii pracuje nad możliwością zminimalizowania strat w hodowli. Jeśli nie pojawią się nowe ogniska choroby, jest to możliwe. W tej sprawie jesteśmy w stałym kontakcie z hodowcami.

Sanepid objął nadzorem sanitarnym 22 osoby, w tym 7 weterynarzy. Nie ma to związku z jakimkolwiek zagrożeniem. Jest to niezbędna profilaktyka.

Przypominamy o targowiskowym zakazie handlu produktami drobiowymi.
Do właścicieli małych, przydomowych hodowli drobiu apelujemy o niewypuszczanie stad z kurników.

Bardzo to pomoże w całkowitym wyeliminowaniu epidemii. Duże fermy w tej chwili są pod pełną kontrolą weterynaryjną i z ich strony nie ma zagrożenia rozprzestrzeniania epidemii.

Dzisiaj, po poznaniu wyniku badań z jednej ferm będzie wiadomo czy epidemia została opanowana z wysokim prawdopodobieństwem (całkowite będzie po zakończeniu kwarantanny).

Maty dezynfekcyjne będą w dalszym ciągu rozstawione w tych samych miejscach. Nowa (szósta mata) przygotowana przez służby antykryzysowe miasta pojawi się na końcu tzw. drogi serwisowej przy trasie S3.

Jeszcze raz prosimy właścicieli drobiu o przestrzeganie zasad kwarantanny w miejscu zapowietrzonym i zagrożonym. Przede wszystkim zamknięciu drobiu i nie wywożeniu go poza strefy. Od ich odpowiedzialności zależy w dużym stopniu czy choroba zostanie opanowana w ciągu kilkunastu dni.

Zobacz też: Wojewoda lubuski Władysław Dajczak mówił dziennikarzom o sytuacji związanej z ptasią grypą w Deszcznie

Wirus ptasiej grypy na fermie w Lubuskiem. Służby kontrolują zagrożony obszar

Ptasia grypa w Deszcznie. Ognisko wirusa H5N8 wykryto na jednej z ferm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska