Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkt Informacji Turystycznej w Międzyrzeczu rozpoczął sezon. Magnesy idą jak świeże bułeczki!

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Punkt Informacji Turystycznej w Międzyrzeczu obsługuje Mateusz Mikołajczak z PTTK.
Punkt Informacji Turystycznej w Międzyrzeczu obsługuje Mateusz Mikołajczak z PTTK. Tomasz Rusek
W biurze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Międzyrzeczu w ostatnią sobotę (25 czerwca) ruszył sezonowy Punkt Informacji Turystycznej. Choć to dopiero początek sezonu, zawitali do niego już pierwsi turyści.

Punkt Informacji Turystycznej w Międzyrzeczu zaprasza turystów i mieszkańców

Punkt Informacji Turystycznej znajduje się w biurze Oddziału Ziemi Międzyrzeckiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które mieści się w kamienicy na rogu rynku i ulicy Lipowej (w pobliżu fontanny). Działa przez cały tydzień, w godzinach od 9.00 do 17.00.

Zdjęcia z punktu!

Jak opowiada Przemysław Mikołajczak, prezes oddziału PTTK w Międzyrzeczu, turyści pojawiający się w biurze, najczęściej pytają o mapy, ulotki i charakterystyczne punkty, które mogliby obejrzeć w ciągu jednego, dwóch dni pobytu w mieście.

Prowadzimy ewidencję, jak długi ten pobyt jest i najczęściej to dwa dni. Ludzie przyjeżdżają w piątek po południu albo w sobotę rano, spędzają weekend i w poniedziałek zazwyczaj już ich nie ma. W sezonie są to też dni w trakcie tygodnia, jednak często nie więcej niż dwa, trzy dni na naszym terenie - mówi prezes.

Turyści ciekawi całego województwa

Odwiedzający miasto mają niekiedy więcej czasu i wówczas chcą go przeznaczyć na zwiedzanie okolic. Wtedy w punkcie informacji polecany jest im Łagów czy Kostrzyn nad Odrą, a w przypadku zainteresowania - ostatnio coraz częstszego - turystyką przyrodniczą, Park Mużakowski, Drawieński Park Narodowy i Park Narodowy Ujście Warty. - Te odległości są dość spore, ale zauważyłem, że często dla turysty nie ma problemu, aby poświęcić właściwie cały dzień na dojazd i pobyt na miejscu, przykładowo z Międzyrzecza do Parku Mużakowskiego - mówi Mikołajczak.

Punkt informacji dysponuje mapą ukazującą najbliższe okolice, wydawaną wspólnie z Urzędem Miejskim. Są również mapy obejmujące szersze obszary, wydawane wraz z Zakładem Kartograficznym Sygnatura Witold Czajka z Zielonej Góry. Te drugie pozwalają właśnie na turystykę w regionie.

Popularność magnesów

Spośród gadżetów największą popularnością cieszą się magnesy. Kupowane są wszystkie rodzaje - na kamieniu, na metalu i te z tworzywa sztucznego. Ostatnim nabytkiem punktu informacji są nowe magnesy, z wizerunkami najbardziej charakterystycznych obiektów Międzyrzecza. - Znajdują się na nich portret trumienny, wieża ciśnień, bunkry, międzyrzecki zamek, Kościół Świętego Wojciecha, ratusz, to wszystko w formie szkicu, a do tego doczepiona jest tablica informacyjna z nazwą miejscowości, taka, jak widnieje przy wjeździe do każdego miasta, czyli biały napis na zielonym tle. To w tym roku cieszy się popularnością, statystycznie większość z turystów, która zdążyła nas już odwiedzić, taki magnes zakupiła - opowiada prezes. Z drobniejszych upominków dostępne są pocztówki, również z punktami charakterystycznymi dla okolic, jak międzyrzecki zamek, Międzyrzecki Rejon Umocniony, poszczególne budowle sakralne, a nawet jezioro Głębokie oraz Pszczewski Park Krajobrazowy.

Zobacz też: Bon turystyczny ważny do września

W punkcie znajdzie się również coś dla spragnionych wiedzy. Kupić tam można publikacje historyka, regionalisty z okolic Międzyrzecza, pracownika Uniwersytetu Zielonogórskiego Marcelego Tureczka i książkę Janusza Miniewicza i Bogusława Perzyka na temat Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Kilkuset turystów w sezonie

Jak wylicza prezes, biuro w ciągu jednego sezonu w ubiegłych latach odwiedziło średnio około 500 - 600 osób. - Te osoby przychodziły w różnych celach, jedne po typową informację turystyczną, niektóre, aby kupić pamiątkę - magnes, kubek, mapę, przypinkę, ale byli również turyści, że tak powiem, wyrachowani - śmieje się prezes. Jak tłumaczy, były to osoby, które na przykład podążały szlakiem rowerowym międzynarodowym R1 i przyjechały po szczegółową informację, gdzie mogą zjeść, zatrzymać się, przenocować i potwierdzić swój pobyt w Międzyrzeczu poprzez przybicie pieczęci okolicznościowej.

Punkt, podobnie jak w poprzednich latach, został otwarty dzięki finansowemu wsparciu władz miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska