MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy pracują w Tominach

Michał LESZCZYSKI [email protected]
Marcin Szeliga wyjaśnia studentce archeologii, jak prawidłowo eksplorować teren.
Marcin Szeliga wyjaśnia studentce archeologii, jak prawidłowo eksplorować teren. fot. Michał Leszczyński
Pod Ożarowem trwają badania archeologiczne. Naukowcy wykopują kości, fragmenty ceramiki i krzemień Na nie odkryte dotąd na tych terenach cmentarzysko sprzed 3,5 lat przed Chrystusem archeolodzy w Tominach natrafili przypadkowo w ubiegłym roku. Obecnie eksplorują dalszą część pola.

Przed rokiem na cmentarzysko naukowcy natknęli się niejako przy okazji. - Ukazała się ciemna plama - mówi Marcin Szeliga, asystent w instytucie archeologii Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.
Naukowcy przed rokiem i teraz odnaleźli groby, tak zwane megality. Są to kamienne konstrukcje w środku, których umieszczano ludzkie szczątki. Groby pozostawiła po sobie ludność kultury pucharów lejkowatych, żyjąca w czwartym tysiącleciu przed Chrystusem. Podobne groby z konstrukcjami kamiennymi znane są z wielu stanowisk Wyżyny Sandomierskiej. Groby z Tomin są najbardziej wysunięte na północ na przedpolu Wyżyny Sandomierskiej.

Archeolodzy znaleźli szczątki szkieletu, a nawet część czaszki. - Kości, jak na to miejsce i okres z którego pochodzą, są bardzo dobrze zachowane - zauważa Marcin Szeliga. - Tak ocenili antropolodzy.

Przy okazji prac badawczych przed budową obwodnicy, naukowcy w tym rejonie odkryli pozostałości osad. - Od pewnego czasu zastanawialiśmy się gdzie mogłoby się znajdować cmentarzysko z tych osad - mówi archeolog. - Właśnie na nie natrafiliśmy przed rokiem. Spodziewaliśmy się go w zupełnie innym miejscu.
Osada oraz cmentarzysko megalitowe należy do ludności, która zapoczątkowała wydobycie krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich, ale nie ona ją rozwinęła do największych rozmiarów.

Do tej pory w Tominach naukowcy spod ziemi wykopywali fragmenty glinianych naczyń, krzemienne narzędzia oraz kości zwierzęce. Od kilku lat po raz pierwszy odkryli szczątki organiczne pochodzenia ludzkiego.

Z naukowcami pracują studenci pierwszego i drugiego roku archeologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Pracami kieruje Marcin Szeliga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie