Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pupil nie musi być psem czy kotem. Co powiecie na... pytona albo boa dusiciela?

Tomasz Rusek 0 95 722 57 72 [email protected]
Zgłosić trzeba m.in. wszelkie naczelne, prawie wszystkie papugi, wszystkie ptaki szponiaste i sowy,  żółwie lądowe i morskie, korokodylowate, gekony dzienne, większość akmeleonów, wszystkie pytony i boa oraz: legwany zielone, drzewołazy i liściołazy.
Zgłosić trzeba m.in. wszelkie naczelne, prawie wszystkie papugi, wszystkie ptaki szponiaste i sowy, żółwie lądowe i morskie, korokodylowate, gekony dzienne, większość akmeleonów, wszystkie pytony i boa oraz: legwany zielone, drzewołazy i liściołazy. fot. Tomasz Rusek
Koty, psy, myszki, chomiki, świnki morskie, króliki - te zwierzęta najczęściej trzymamy w domach. Ale niektórzy wolą przyjaciół nieco bardziej egzotycznych. Sprawdziliśmy w gorzowskim magistracie, co można znaleźć w domach gorzowian.

Na początku wyjaśnienie: po listę zwierząt egzotycznych poszliśmy do urzędu miasta, bo właśnie tam (albo w starostwie) trzeba rejestrować egzotyczne stwory. Uwaga! To nie dobra wola właściciela, tylko obowiązek. Każdy z nas ma 14 dni na zgłoszenie zwierzaka do rejestru od czasu wejścia w jego posiadanie.

Sssss...pecjalne okazy

W wydziale ochrony środowiska zgłoszonych jest 70 nietypowych pupili. Najwięcej żółwi przeróżnych gatunków. Mają je nie tylko osoby prywatne, ale także szkoły. Nic dziwnego - żółw nie jest trudny w utrzymaniu, a uroku ma mnóstwo i sprawdza się jako zwierzę domowe.

Sporo jest papug i jaszczurek. Znaleźliśmy też kilka legwanów i... bażanta z kameleonem. To nie koniec. W rejestrze można trafić również na groźne egzemplarze. Jest kilka pytonów (królewskich, siatkowych, skalnych) oraz węży boa. My znaleźliśmy tęczowego i dusiciela. Była też anakonda.

To wymagające okazy, potrzebują odpowiedniego ,,mieszkania’’ i naprawdę intensywnej opieki. Lepiej nie kupować sobie pytona pod wpływem impulsu. Warto dobrze się zastanowić.

Żadnych krokodyli

W specjalnym zestawieniu nie trafiliśmy na krokodyle, tygrysy ani wielbłądy. Jednak... wcale nie można wykluczyć, że nikt ich nie trzyma. - Nie mamy możliwości chodzenia po domach i sprawdzania, jakie zwierzęta są trzymane w mieszkaniach. Takich uprawnień ustawa nam nie daje - mówią urzędnicy z wydziału ochrony środowiska.

Egzotyczne zwierzęta muszą być rejestrowane na podstawie prawa Unii Europejskiej. Przepis ten ma zapobiec nielegalnemu handlowi m.in. małpami, żółwiami i wężami. Dlatego właśnie właściciel musi podać dowód legalnego pochodzenia pupila. Nie może to być faktura, rachunek czy paragon, tylko zezwolenie importowe, świadectwo zwalniające z zakazu handlu albo oświadczenie powiatowego lekarza weterynarii o narodzeniu.

Zgłoszeniu podlegają żywe ptaki, ssaki, gady i płazy ujęte w rozporządzeniu o ochronie dzikiej fauny i flory. Po polsku: trzeba zgłosić wszelkie naczelne, prawie wszystkie papugi, wszystkie ptaki szponiaste i sowy, żółwie lądowe i morskie, korokodylowate, gekony dzienne, większość akmeleonów, wszystkie pytony i boa oraz: legwany zielone, drzewołazy i liściołazy.

Najlepiej wejść na stronę www.salamandra.org.pl/cites i tam przejrzeć całą listę pupili, które trzeba zgłosić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska