Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

PWSZ wychodzi już na prostą

Anna Białęcka
Katarzyna Rusak (w środku) została rektorem PWSZ we wrześniu.
Katarzyna Rusak (w środku) została rektorem PWSZ we wrześniu. Anna Białęcka
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie ma problemy finansowe. Ale już w przyszłym roku powinna sobie z nimi poradzić. Jak? Miedzy innymi dzięki wsparciu z budżetu miasta.

O tym, jak sobie uczelnia poradzi ze zobowiązaniami finansowymi, a także o tym jak zachęca młodych ludzi do decydowania się na studia w głogowskiej PWSZ, mówiła rektor Katarzyna Rusak na zwołanej konferencji prasowej. Trudności finansowe to efekt przede wszystkim przeprowadzonych remontów budynków uczelni. - Mimo uzyskanych dotacji na remonty, musieliśmy zabezpieczyć także wkład własny - mówiła rektor na spotkaniu. - Zaciągnęliśmy kredyt, który sporo nas kosztuje, do 2016 roku mamy do spłacenia 3 mln zł. To miesięcznie ok. 57 tys. zł. Gdyby nie to zobowiązanie, radzilibyśmy sobie bez problemów.

Na pomoc przyszedł samorząd Głogowa. Rozmowy rektora z władzami miasta dały efekt w postaci dotacji bezzwrotnej w wysokości 300 tys. zł i pożyczki w wysokości 600 tys. rozłożonej na 5 lat spłaty, oprocentowanej na poziomie 1 proc. - Sądzę, że już przyszły rok przyniesie lepszą sytuację uczelni - dodała pani rektor.

Szkoła okroiła koszty, zwolniono dwóch wykładowców, innym zmniejszono dodatki lub zmniejszono etaty do połowy.
Dochody szkoły to przede ws
zystkim subwencja uzależniona od ilości studentów kierunków dziennych. - Wciąż jeszcze jest odczuwalny niż demograficznych, ale muszę powiedzieć, że tegoroczny nabór był na dobrym poziomie - powiedziała K. Rusak. - Robimy jednak wiele, by zachęcać głogowskich uczniów, aby w przyszłości wybierali kierunki na naszej uczelni. Analizujemy także lokalny rynek pracy, by zaoferować nowe kierunki studiów i kształcić potrzebną kadrę.

Uczelnia trafia z ofertą do gimnazjalistów, zapraszając ich między innymi do udziału w specjalnych wykładach. Ma podpisane stosowne umowy z gimnazjami nr 2 i 5. Na ukończeniu jest program "Akademia młodego przedsiębiorcy", skierowany do licealistów. - Chcemy by młodzi ludzie, wybierają szkolę wyższą mieli świadomość, że studiach I stopnia w PWSZ może później wybrać dowolna uczelnię w kraju, by zrobić studia magisterskie - wyjaśnia rektor Rusak.
Być może już w przyszłym roku zostaną otwarte nowe kierunki w PWSZ, jednak jakie, władze uczelni na razie nie chcą ujawniać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska