MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pyrkon 2022 - dzień pierwszy. Udane otwarcie, 20-lecie oraz ogromne kolejki do wejścia i kas

Kacper Derwisz
Odśpiewano gromkie "100 lat" z okazji 20-lecia inicjatywy.
Odśpiewano gromkie "100 lat" z okazji 20-lecia inicjatywy. Kacper Derwisz / Polska Press
Pyrkon powrócił po trzech latach przerwy! Na Międzynarodowych Targach Poznańskich po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa nareszcie fani szeroko pojętej fantastyki ponownie mogą spotkać się i wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez organizatorów oraz społeczność. Sprawdź, co można było zobaczyć podczas pierwszego dnia targów,

Spis treści

Czym jest Pyrkon?

Pyrkon to odbywający się od 2000 roku ogólnopolski festiwal, którego głównym motywem przewodnim jest szeroko pojęta fantastyka. Wydarzenie zrzesza miłośników nie tylko książek i filmów fantasy, ale również gier wideo oraz planszówek. Konwent odbywa się przez 3 dni, od piątku do niedzieli. W tym czasie odbywają się setki prelekcji, pokazów, wywiadów, spotkań autorskich, konkursów, koncertów i innych wydarzeń, w których każdy uczestnik może wziąć udział.

Wydarzenie odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W obrębie wszystkich hal można znaleźć również setki stoisk z gadżetami ze znanych uniwersów czy oryginalnym rękodziełem, którego nie nabędziecie nigdzie indziej. No i najważniejsze - ludzie. Podczas Pyrkonów spotykają się znajomi z całego świata oraz nawiązują nowe przyjaźnie. Atmosfera jest naprawdę niepowtarzalna.

Dzień 1 okiem stałego bywalca

Kacper:
Otwarcie tegorocznej edycji pokazuje, że cała Polska tęskniła za tego typu wydarzeniami. Ludzie po trzyletniej przerwie od imprezy szturmem wyruszyli do centrum Poznania aby spotkać przyjaciół, pograć w planszówki i podzielić się pasjami. Kolejki do kas ciągnęły się dosłownie kilometrami, co tylko utwierdza w przekonaniu, że społeczeństwo tęskniło za Pyrkonem.

Kolejka do kas była ogromna.
Kolejka do kas była ogromna. Kacper Derwisz / Polska Press

Program imprezy rozpoczynał się od godziny 14:00, jednak wejść na teren targów można było już od 10:00. Jedna z hal jednak pozostawała niedostępna aż do oficjalnego startu Pyrkonu. Pozwoliło to części wystawców w spokoju rozstawić stoiska bez presji ze strony zwiedzających. W tym czasie do dyspozycji była jednak cała reszta pomieszczeń, a w szczególności ogromna przestrzeń dla miłośników planszówek.

Cosplayerzy jak zwykle nie zawiedli i na terenie targów możemy spotkać tysiące barwnych postaci w strojach z anime, gier i innych utworów fantasy. Tej dyscyplinie poświęcona została niemal cała hala, gdzie osoby przebierające się mogą się w spokoju ubrać, wykonać makijaż czy zrobić zdjęcia. Co więcej, powstała stacja naprawy, gdzie specjaliści oferowali pomoc w zreperowaniu uszkodzonego stroju. W programie można znaleźć też warsztaty z makijażu i wiele innych około-cosplayowych tematów.

W tym roku więcej miejsca poświecono strefie gastronomicznej, dzięki czemu (nareszcie!) nie było problemu z kosmicznymi kolejkami do stoisk z jedzeniem i napojami. Dużo łatwiej było też spokojnie usiąść z zamówionym posiłkiem dzięki masie dostępnych stolików.

Najbardziej zawodzi niewielka ilość stoisk i atrakcji poświęconych grom komputerowym. Nie poświęcono im zbyt wiele uwagi, a jedyne firmowe stoisko posiadała firma Nintendo. Jednak położono duży nacisk na retro sprzęty i gry - swoje stoisko miała nawet organizacja zajmująca się turniejowym graniem w Terisa - popularną grę logiczną.

Wśród gier wideo najwięcej pojawiło się stoisk retro.
Wśród gier wideo najwięcej pojawiło się stoisk retro. Kacper Derwisz / Polska Press

Nie zdążyliśmy dzisiaj obejść dużej części dostępnych atrakcji, jednak jutro zamierzamy nadrobić zaległości i z pewnością opiszemy również swoje wrażenia. Jeśli jednak nadal zastanawiacie się, czy warto wydać te kilkadziesiąt złotych na bilet a interesuje was szeroko pojęta fantastyka, nie myślcie ani chwili dłużej - z pewnością się nie zawiedziecie!

Dzień 1 okiem laika

Monika:
Na tego typu wydarzeniu pojawiłam się po raz pierwszy i pierwsze co rzuca się w oczy oraz na długo zapada w pamięć to ogromna powierzchnia imprezy i zatrważająca ilość osób przebranych za swoje ulubione postaci. Nie spodziewałam się, że będzie tego aż tyle! Stroje są bardzo pomysłowe i interesujące, dzięki czemu podczas zwiedzania zawsze jest na czym zawiesić oczy.

Najbardziej spodobało mi się stoisko Państwa Kurowskich, kolekcjonerów rzeczy związanych z Wiedźminem. Mają tam wszystko, od książek, komiksów i gier aż do monet, obrazów i rzeźb. Po rozmowie z właścicielami stanowiska byłam bardzo pozytywnie naładowana energią - to, z jaką pasją opowiadają o swoich zbiorach i historii ich pozyskiwania było niesamowite. Nawet mnie jako kompletnego laika udało się im zainteresować i chętnie słuchałam ich opowieści.

Jedni z największych kolekcjonerów na świecie pokazali swoje Wiedźmińskie artefakty.
Jedni z największych kolekcjonerów na świecie pokazali swoje Wiedźmińskie artefakty. Kacper Derwisz / Polska Press

Historia wiedźmińskiej kolekcji Państwa Kurowskich już wkrótce pojawi się na łamach naszej strony!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska