Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania dotyczące jogi

(zka)
Katarzyna Mulczyk. Jest zielonogórzanką. Jej pasją zawsze był taniec. Od wielu lat jest też praktykującą pasjonatką jogi. Brała udział w licznych warsztatach, m.in. u prekursorów jogi w Polsce, np. Jurka Jaguckiego, Małgorzaty Madej, Tomasza Lisa, a ostatnio Mateusza Stańczaka. Uprawia też windsurfing, zajmuje się fotografią. Interesuje się również ludzką psychiką, którą nazywa nieodkrytym kosmosem.
Katarzyna Mulczyk. Jest zielonogórzanką. Jej pasją zawsze był taniec. Od wielu lat jest też praktykującą pasjonatką jogi. Brała udział w licznych warsztatach, m.in. u prekursorów jogi w Polsce, np. Jurka Jaguckiego, Małgorzaty Madej, Tomasza Lisa, a ostatnio Mateusza Stańczaka. Uprawia też windsurfing, zajmuje się fotografią. Interesuje się również ludzką psychiką, którą nazywa nieodkrytym kosmosem. fot. Bartłomiej Kudowicz
Na pytania czytelników dotyczące jogi odpowiada jej instruktorka Katarzyna Mulczyk z Zielonej Góry.

- Dużo czasu spędzam przed komputerem. Mam problemy z kręgosłupem. Słyszałem, że joga pomaga w takich dolegliwościach. Czy na zajęcia mogą też chodzić mężczyźni?
- Tak, jak najbardziej. Joga przede wszystkim stawia na giętkość i sprawność kręgosłupa.Jest wiele ćwiczeń, które wzmacniają to rusztowanie ciała. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń takich jak: skłony w przód i w bok, wygięcia, pozycje odwrotne. Coraz częściej na zajęciach jogi pojawiają się też mężczyźni, choć wciąż są w mniejszości.

- Jestem nerwowa, mam problemy ze snem i nie mogę sobie z tym poradzić. Ponadto palę papierosy. Czy w takiej sytuacji może mi pomóc joga?
- Nie mogę dać pani gwarancji, że po zajeciach jogi pani problemy znikną. Tak naprawdę wszystko zależy od pani silnej woli i osobowości. Jeśli chodzi o rzucanie palenia, to sądzę, że musi sobie pani najpierw zadać pytanie, dlaczego właściwie chce pani rzucić papierosy. Jeśli nie ma pani na to odpowiedzi, będzie pani, niestety, dalej paliła. Ponieważ relaksacja i wyciszenie wynikające z uprawiania jogi prowadzą do odprężenia ciała i umysłu, warto więc spróbować tej drogi. Przecież każda drogą, której szukamy, żeby osiągnąć spokój jest warta doświadczenia.

- Chciałabym schudnąć. Czy ćwiczenia jogi mogą mi w tym pomóc? Czy dają większą szansę na to, żeby stracić na wadze niż np. aerobik?
- W jodze jest wiele ćwiczeń, które masują i pobudzają do pracy narządy wewnętrzne. Takie ćwiczenia jak skręty powodują lepszą pracę jelit. Skłony tonizują pracę wątroby i żołądka. Do tego styl życia, czyli odpowiednia dieta, ćwiczenia, pozytywny sposób myślenia również wpływają na ładną sylwetkę. Generalnie - praca nad sobą. Bo o siebie trzeba dbać, jak o ... ogródek.

Jeśli zaś chodzi o aerobik, to stawia on na kondycję i ogólnie pojętą sprawność fizyczną. Nie daje natomiast siły i takiej sprawności, jak joga. Jest bardziej powierzchowny. Ruchy podczas aerobiku są szybkie, krótkie, rwane. W jodze ważna jest koncentracja, bycie - osadzenie się w pozycji, utrzymanie jej przez ileś oddechów. Musi więc pani sama zdecydować, która forma ruchu będzie bardziej właściwa dla pani temperamentu.

- Chciałabym zacząć uprawiać jogę, ale boję się, czy dam sobie radę. Nigdy wcześniej nie miałam z nią do czynienia.
- Na zajęciach wykonujemy tyle, ile możemy. Nie porównujemy się do innych i nie są to żadne zawody sprawności. Jedynym porównaniem jest porównanie samej siebie do tej sprzed tygodnia, dwóch... Bardziej stawia się na poznawanie własnego ciała, własnych możliwości i ograniczeń. Z czasem zyskujemy świadomość własnego ciała. Zauważamy wyraźną poprawę sylwetki, siły mięśni i poprawę kondycji psychicznej. Podczas ćwiczen wytwarzane są endorfiny. Ten hormon szczęścia powoduje poprawę nastroju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska