Pytania o fundusz alimentacyjny

Redakcja
Irena Smuda, naczelnik wydziału świadczeń rodzinnych z urzędu miasta Zielona Góra odpowiadała na pytania Czytelników.

- Złożyłam w gminie wniosek o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na początku sierpnia. Nie dostałam jeszcze decyzji przyznającej mi to świadczenie. Dlaczego?
- Przepisy ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów wchodzą w życie 1 października 2008 r., i z tą datą gminy mogą wydawać decyzje przyznające lub odmawiające prawa do tego świadczenia. Jedynie przepisy wskazujące na terminy składania wniosków w gminie i wydawania zaświadczeń o bezskutecznej egzekucji weszły w życie od 1 sierpnia br., co pozwoliło gminom wcześniej przyjmować wnioski. Zatem decyzja w sprawie wniosku złożonego wraz z kompletem dokumentów w sierpniu powinna być wydana do 31 października. Wnioski złożone we wrześniu lub w październiku powinny być rozpatrzone do 30 listopada.
- Mam dwoje dzieci, każde z nich ma innego ojca. Żaden nie płaci alimentów. Czy mogę złożyć jeden wniosek o świadczenia alimentacyjne, skoro mam dwóch dłużników? - Tak. Składa się jeden wniosek, ubiegając się o świadczenia na dwoje dzieci, także wówczas, gdy mają różnych ojców. We wniosku zainteresowany składa oświadczenie o tym, kto jest zobowiązany do alimentacji wobec dzieci, podaje jego dokładne dane osobowe i miejsce zamieszkania. Chodzi tu wyłącznie o dłużników alimentacyjnych, czyli tych rodziców, od których są zasądzone alimenty. Nie wymienia się tu natomiast wszystkich osób zobowiązanych do alimentacji według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli np. dziadków. Są sytuacje, w których alimenty na dziecko są zasądzone od dziadków, a nie od rodzica. Wtedy jednak nie ma możliwości uzyskania świadczeń alimentacyjnych, bo jednym z warunków ich przyznania jest bezskuteczność egzekucji zasądzonych alimentów od rodzica.

.

- Złożyłam w gminie wniosek o świadczenie alimentacyjne w ostatnich dniach września. Za jakie miesiące mam przynieść zaświadczenie od komornika o bezskutecznej egzekucji?- Ponieważ złożyła pani wniosek we wrześniu, zatem zaświadczenie od komornika sądowego prowadzącego egzekucję alimentów ma dotyczyć lipca i sierpnia, czyli dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku o świadczenie alimentacyjne w gminie.

- Czy nadal będę mogła pobierać świadczenie z funduszu, gdy dłużnik spłaci mi wszystkie długi?- Jeżeli dłużnik spłaci wobec pani wszystkie należności z tytułu niepłaconych alimentów i będzie płacił bieżące alimenty, to oznacza, że egzekucja świadczeń jest skuteczna i w takiej sytuacji świadczenia z funduszu nie przysługują.

- Mam zasądzone alimenty na dziecko w wysokości 700 zł. Ojciec nie płaci alimentów. Złożyłam wniosek o świadczenia w gminie. Czy od października będę otrzymywała 700 zł z funduszu alimentacyjnego?- Nie. Jeżeli egzekucja alimentów jest bezskuteczna, to od października otrzyma pani na dziecko 500 zł świadczenia z funduszu alimentacyjnego, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, świadczenia będą wypłacane w kwocie zasądzonych alimentów, ale nie więcej niż 500zł.

GDZIE SĄ PRZEPISY

 • Ustawa 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. nr 192 poz. 1378).
 • Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 28 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosków, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (Dz. U. nr 134, poz. 850).
  (gm)
 • Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie