Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania o prawo karne

Redakcja
Na pytania Czytelników odpowiada Piotr Sobański, adwokat.
  • Przebywam w zakładzie karnym. Nie byłem doprowadzany na rozprawę odwoławczą. Dostałem odpis wyroku, z którego wynika, że moja apelacja została uznana w całości za niezasadną. Złożyłbym wniosek o uzasadnienie, ale nie wiem, czy termin należy liczyć od daty uzasadnienia wyroku, czy też od daty jego doręczenia?
  • - Jak stwierdził Sąd Najwyższy (postanowieniem z 19.03.2008 r. w sprawie IV KZ 14/08) w razie utrzymania w sądzie II instancji zaskarżonego wyroku w mocy - poprzez uznanie apelacji za oczywiście bezzasadną - uzasadnienie wyroku sporządza się jedynie na wniosek strony złożony w termie 7 dni od ogłoszenia wyroku. Gdy oskarżony jest pozbawiony wolności i nie ma obrońcy, a nie był obecny przy ogłoszeniu wyroku, termin ten liczy się od doręczenia mu odpisu wyroku.

  • O czym powinienem pamiętać składając na piśmie wniosek o przeprowadzenie dowodu w sprawie karnej?
  • - We wniosku dowodowym należy podać oznaczenie dowodu oraz okoliczności, które mają być udowodnione. Można także określić sposób przeprowadzenia dowodu. Wniosek dowodowy może zmierzać do wykrycia lub oceny właściwego dowodu (art. 169 Kodeksu postępowania karnego.

    Jako że wniosek dowodowy jest pismem procesowym, jak każde pismo procesowe powinien zgodnie z art. 119 par. 1 k.p.k. zawierać oznaczenie organu, do którego jest skierowane oraz sprawy, której dotyczy, oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo, treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem, a także datę i podpis składającego pismo.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska