Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania o zasiłki chorobowe i opiekuńcze. Relacja z dyżuru

Grażyna Mazurek 68 324 88 18 gmazurek@gazetalubuska,pl
Grażyna Dolińska, zastępca naczelnika wydziału zasiłków z oddziału ZUS w Zielonej Górze.
Grażyna Dolińska, zastępca naczelnika wydziału zasiłków z oddziału ZUS w Zielonej Górze. fot. Wojciech Waloch
W jakiej wysokości należy się zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu kobiety w ciąży? Czy można liczyć na wypłatę chorobowego po ustaniu zatrudnienia? Na pytania Czytelników "Gazety Lubuskiej" odpowiada Grażyna Dolińska, zastępca naczelnika wydziału zasiłków z oddziału ZUS w Zielonej Górze.

* Jestem w ciąży i przebywałam w szpitalu. Czy, jeśli po moim wyjściu ze szpitala pracujący konkubin będzie sprawować opiekę nade mną, to otrzyma jakiś zasiłek?
- Zgodnie z art. 32 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. W świetle tych przepisów nie jest pani członkiem rodziny konkubenta, a zatem nie otrzyma on zasiłku w przypadku sprawowania opieki nad panią.
* Jestem w okresie wypowiedzenia. Mam 40 lat. Umowa o pracę kończy mi się z dniem 31.08.2010 r. W zakładzie tym pracowałem przez 2 lata. Zachorowałem i zanosi się na to, że będę chorował kilka miesięcy. W tym roku wcześniej nie chorowałem. Czy dostanę zasiłek chorobowy od 01.09.2010 r.?
- Jeśli w tym roku nie chorował pan, to zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy par.1 pkt 1 za okres do dnia 31.08.2010 r. zachowuje pan prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby. Wynagrodzenie to wypłaca pracodawca. Natomiast od 01.09.2010 r. nabędzie pan prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Ale muszą być spełnione pewne warunki:
- nie może pan mieć prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz emerytury,
- nie może być pan uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego i nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- nie może pan w trakcie zwolnienia zatrudnić się w nowym zakładzie pracy, rozpocząć lub kontynuować wcześniej zawartej umowy zlecenia, rozpocząć czy też kontynuować prowadzenia działalności gospodarczej,
- nie może pan podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników.
* Prowadzę działalność gospodarczą od 7 lat. Opłacam z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne. Za maj 2010 r. zapłaciłem składkę po terminie tj. w dniu 18.06.2010 a powinienem zapłacić do dnia 10.6.2010 r. Zachorowałem 05.06.2010 r. i miałem zwolnienie lekarskie do 11.06.2010 r. Otrzymałem z ZUS decyzję o odmowie prawa do wypłaty zasiłku chorobowego za okres od 05.06.2010 r. do 11.06.2010 r. Dlaczego? Przecież płacę składki zawsze terminowo. Po raz pierwszy z uwagi na chorobę zapomniałem i zapłaciłem składkę po terminie. Jakie mam możliwości otrzymania zasiłku chorobowego właśnie za ten okres? W związku z chorobą nie wykonywałem działalności - a jest to handel, zatem brak wypłaty zasiłku chorobowego miał wpływ na moją kondycję finansową i opłatę składki po terminie.
- W odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą ubezpieczenie, z tytułu którego przysługuje zasiłek chorobowy, zwane ubezpieczeniem chorobowym jest dobrowolne. Opłacenie składki po terminie bądź w zaniżonej wysokości, skutkuje brakiem prawa do zasiłku chorobowego. Pan, jako osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie sam decyduje o tym, czy chce być w ubezpieczeniu chorobowym zapewniającym prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu choroby. W pana przypadku jako osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, ubezpieczenie chorobowe ustało od pierwszego dnia miesiąca za, który opłacił pan składkę na ubezpieczenie po terminie tj. od 01.05.2010 r. Ponieważ pana niezdolność do pracy powstała od 05.06.2010 r. czyli w okresie gdy nie był pan w ubezpieczeniu chorobowym (ubezpieczenie to ustało z dniem 01.05.2010 r.) a zasiłek chorobowy jest świadczeniem wypłacanym właśnie z ubezpieczenia chorobowego, zatem ZUS odmówił prawa do wypłaty zasiłku chorobowego za okres od 05.06.2010 r. do 11.06.2010 r.
Na pana pisemny wniosek skierowany do ZUS, dyrektor oddziału może w drodze wyjątku przywrócić termin opłacenia składki na ubezpieczenie chorobowe za maj 2010 r. Wniosek taki powinien zawierać uzasadnienie przyczyny opłacenia składki po terminie. Jeśli dyrektor uzna tę przyczynę i wyrazi zgodę na przywrócenie terminu - oddział ZUS zobowiązany będzie jeszcze raz ustalić pana uprawnienia do zasiłku chorobowego.
* Pracuję w prywatnym zakładzie pracy od 2009 r. Z powodu zagrożenia ciąży przebywam w szpitalu od 26.07.2010 r. do tej pory. Pracodawca poinformował mnie, że z tytułu choroby i pobytu w szpitalu wypłaci mi chorobowe w wysokości 70 proc. Czy to prawda czy faktycznie tak jest? Zaznaczam, że choruję w tym zakładzie po raz pierwszy.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wynagrodzenie za czas choroby wypłacane na podstawie art. 92 Kodeksu pracy ze środków pracodawcy przysługuje w wysokości 100 proc., jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży. Nawet za okres pobytu pani w szpitalu. Zasada ta ma również zastosowanie do wypłaty zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100 proc., jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży. Fakt przebywania w tym czasie w szpitalu nie ma znaczenia -wypłacany jest w tym przypadku w 100 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska