Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rachunek za gaz bez tajemnic

(ika)
Od kilku tygodni przedstawiamy objaśnienia najważniejszych faktur, które należy płacić. Ale nie można robić tego bezmyślnie. Dlatego warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne okienka rachunków. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Niektóre informacje, które znajdują się na fakturze za gaz

* Numer ewidencyjny Odbiorcy - to stały numer identyfikacyjny przypisany każdemu klientowi. Służy on do identyfikacji w przypadku kontaktowania się z Biurem Obsługi Klienta. Podczas dokonywania opłat za pomocą przelewu bankowego konieczne jest wpisanie tego numeru na druku bankowym.

* Numer konta - jest to numer rachunku, na który należy wpłacać opłaty za gaz.

* Taryfa - na fakturze znajduje się oznaczenie grupy taryfowej, zgodnie z którą jesteśmy rozliczani. Od niej zależą poszczególne elementy faktury, czyli cena za gaz, abonament i opłaty sieciowe (stała i zmienna). Taryfa jest oznaczona symbolem dwuczłonowym (W1, W2, W3): litera wskazuje rodzaj dostarczanego gazu, cyfra określa numer grupy taryfowej, do której jesteśmy przyporządkowani na podstawie rocznego zużycia paliwa gazowego. Im większe roczne zużycie gazu, tym wyższa grupa taryfowa. Poszczególne grupy taryfowe różnią się wysokością cen i stawek opłat.

* Wielkość zużycia - ilość zużytego gazu ziemnego w danym okresie rozliczeniowym. Warto na bieżąco kontrolować zużycie gazu, aby korzystać z niego ekonomicznie. Zmiana grupy będzie wiązała się ze zmianą wysokości elementów opłat.

* Cena za gaz - cena netto metra sześciennego gazu ziemnego. Wysokość tego składnika ustalona jest odrębnie dla każdej grupy taryfowej i zatwierdzana przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

* Abonament - zryczałtowana opłata stała, pobierana za każdy miesiąc kalendarzowy niezależnie od ilości zużytego gazu, bo płacimy też za usługi związane z handlową obsługą odbiorców, tj. odczytami licznika, wystawienia faktury, a także z czynnościami związanymi kontrolą układów pomiarowych.

* Opłata sieciowa stała - wynika z kosztów eksploatacji, monitorowania, remontowania i modernizacji gazociągów. Pobierana jest co miesiąc za dany okres rozliczeniowy, niezależnie od ilości pobranego paliwa gazowego.

* Opłata sieciowa zmienna - opłata za dostarczenie gazu ziemnego do klientów w wymaganych ilościach i o właściwych parametrach jakościowych.

* Kwota do zapłaty - suma brutto, którą należy zapłacić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska