Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych. To ważna decyzja dla kredytobiorców

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że stopy procentowe zostają bez zmian. A to oznacza, że maksymalne oprocentowanie kredytów pozostanie w tej samej wysokości.
Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że stopy procentowe zostają bez zmian. A to oznacza, że maksymalne oprocentowanie kredytów pozostanie w tej samej wysokości. 123RF
Na tę informację z niepokojem czekało wielu Polaków, którzy spłacają obecnie kredyty. Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że stopy procentowe zostają bez zmian. A to oznacza, że maksymalne oprocentowanie kredytów pozostanie w tej samej wysokości.

W skali rocznej referencyjna stopa NBP nadal będzie wynosić 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

TO WARTO WIEDZIEĆ

RPP: koniunktura w Polsce pozostaje dobra

Rada ocenia, że koniunktura w Polsce pozostaje dobra, mimo obniżania się tempa wzrostu gospodarczego, a obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu i umożliwia jednocześnie realizację celu inflacyjnego w średnim okresie.

"Bieżące prognozy wskazują, że w najbliższych miesiącach inflacja może przekroczyć górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego" - napisano w komunikacie.

Inflacja może wynieść więcej, niż wynosi cel inflacyjny NBP, czyli 2,5 proc. i przekroczyć dopuszczalne odchylenie w wysokości 1 punktu procentowego, co jednak nie jest do końca związane z prowadzoną przez NBP polityką pieniężną. „Do przejściowego wzrostu dynamiki cen przyczynią się czynniki o charakterze podażowym i regulacyjnym, a więc pozostające poza bezpośrednim wpływem krajowej polityki pieniężnej” - poinformowała RPP.

Inflacja za grudzień wyniosła 3,4 proc., a ta prognozowana w styczniu i lutym ma wynieść około 4 proc. Jednak na przestrzeni tego roku inflacja ma wyhamować do poziomu 3 proc., stąd więc mogła wynikać decyzja, by stóp procentowych obecnie nie zmieniać.

Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 r., obniżając je o 50 pb.

Prezes NBP o polityce pieniężnej: Do końca kadencji stopy procentowe nie będą ulegały zmianie”

Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie utrzymują się od marca 2015 r. Prezes Narodowego Banku Polskiego przyznał w styczniu, że raczej nie przewiduje ich zmian do końca swojej kadencji. Adam Glapiński nie wykluczył jednak, że wpływ na ich wysokość może mieć napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie.

- Takich rzeczy ekonomiści nie biorą pod uwagę: przemieszczanie biegunów magnetycznych czy zmian klimatycznych. My tego nie bierzemy pod uwagę i to nie podlega naszym kompetencjom. My mamy tak stopami procentowymi zarządzać, aby stabilizować polskiego złotego – wyjaśnił prezes NBP.

Kadencja prezesa Glapińskiego upływa za pięć lat.

TO WARTO WIEDZIEĆ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska