Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni idą na rękę Lubuskim Fabrykom Mebli będącym w likwidacji. Czy warto?

Alicja Kucharska
LFM
LFM Archiwum prywatne
Na wrześniowych komisjach radni dyskutowali kwestię przejęcia przez Gminę Świebodzin prawa użytkowania wieczystego 3 gruntów należących do Lubuskich Fabryk Mebli będących w likwidacji. Projekt uchwały podzielił radnych, jednak ostatecznie wniosek został przyjęty na sesji.

Drogi w zamian za zaległości
W sierpniu do Urzędu Miejskiego wpłynął wniosek przekazania gruntów LFM gminie w zamian za zaległości podatkowe. Sprawa dotyczy 3 dróg dojazdowych do hal produkcyjnych, które zostały sprzedane przez LFM nowym zagranicznym inwestorom. Będąc w upadłości LFM muszą pozbyć się majątku, stąd pomysł na taką formę spłacenia długu. – Nie odzyskujemy długu w sposób rzeczywisty. To poniekąd mrożenie pieniędzy. Zmienia się jedynie zapis, a całość pozostaje bez zmian. Gmina nic nie zyskuje – wyrażali swój sprzeciw niektórzy radni, inni podkreślali, że może korzyści finansowych nie będzie, ale dzięki temu mieszkańcy zachowają pracę.

Utrzymają zatrudnienie?
Lubuskie Fabryki Mebli sprzedały hale produkcyjne pięciu nowym inwestorom, którzy przejęli większość pracowników LFM. Przejęcie działek pozwoliłoby na swobodny przejazd do zabudowań znajdujących na terenie LFM będących w likwidacji.
Nowi inwestorzy nie są zainteresowani zakupem terenów ze względu na ustanowioną służebność. Ponadto przekazanie gruntów pozwoli zakończyć proces likwidacji zakładu, który musi wyzbyć się posiadanego majątku. – Ordynacja podatkowa dopuszcza takie rozwiązanie. Trudno by było odzyskać dług w inny sposób, więc jest to najbardziej korzystna dla nas forma. Wartość gruntów wynosi ok. 160 tysięcy złotych i mogę powiedzieć, że jest to wartość mniejsza niż zaległości podatkowe. Dla nowych inwestorów, którzy przejmują dotychczasowych pracowników LFM jest to sygnał, że gmina współdziała z inwestorami nie blokując im rozwoju inwestycji – wyjaśnił Maciej Kuś, kierownik Wydziału Geodezji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

W obronie mieszkańców
Przejęcie gruntów w zamian za zaległości podatkowe sprzyjać ma rozwojowi inwestycji, a co za tym idzie, możliwe jest również zwiększenie zatrudnienia. Odmowa przejęcia gruntów przez gminę mogłaby uniemożliwić proces likwidacji Lubuskich Fabryk Mebli. Korzyści ekonomiczne w tym przypadku zeszły na dalszy plan, a radni stanęli w obronie mieszkańców, którzy u nowych inwestorów mogą znaleźć zatrudnienie, a dotychczasowi pracownicy LFM utrzymać pracę.
Uchwała została przyjęta 30 września na sesji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska