Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni miejscy uchwalili budżet, pogadali też o psich kupach i jakości powietrza

A. Łuczyńska
Radni bezproblemowo przyjęli budżet, emocji nie zabrakło przy dyskusji nad jakością powietrza.
Radni bezproblemowo przyjęli budżet, emocji nie zabrakło przy dyskusji nad jakością powietrza. fot. Aleksandra Łuczyńska
Podczas wczorajszej sesji radni miejscy bez większych problemów przyjęli budżet na 2011 rok. Więcej emocji wywołała dyskusja nad jakością powietrza w mieście i... psimi kupami.

Przy głosowaniu nad budżetem nie było żadnych niespodzianek. Radni przyjęli uchwałę niemal jednogłośnie, 11 z nich było za, żaden się nie sprzeciwił, tylko 2 wstrzymało się od głosu.

W budżecie miasta na ten rok dochód ustalono na ponad 109 milionów złotych, miasto wyda 115 milionów, a sześciomilionowy deficyt zostanie pokryty przychodami z zaciągniętych kredytów. Burmistrz Wacław Maciuszonek dziękował radnym za przyjęcie budżetu: - Cieszę się, że nie było tak, jak w Zielonej Górze, gdzie debatowano dziesięć godzin, a i tak nic z tego nie wyszło. To dobrze, że jest zrozumienie, chociaż projekt tego budżetu nie jest do końca mój. Już widzę jakieś rezerwy i będę myślał o oszczędnościach, ale planujemy je na drugie półrocze - zapowiedział.

Jedną z inwestycji na ten rok jest rozwój kanalizacji na Zatorzu. Miasto na ten cel przeznaczy 1 milion, pozostałe pieniądze ma zapewnić Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Podczas sesji podjęto także m.in. uchwałę w sprawie zmian w radzie nadzorczej fundacji Przedsiębiorczość. Dotychczasowego jej członka - Bogdana Hadrysia, zastąpi radny Marcin Grubizna. Ponadto w Żarach powstała nowa ulica, której nadano imię generała Leopolda Okulickiego.
Emocje ogarnęły radnych po przegłosowaniu wszystkich zaplanowanych uchwał. Najpierw z powodu psich kup, które miasto upodobniło, według radnych, do wielkiej kloaki, potem z powodu jakości powietrza w Żarach. Tę kwestię podniósł Lesław Krzyżak (TiM). - Platforma Obywatelska ma duże wpływy w mieście i nie tylko, może jakieś naciski pomogłyby w poprawie jakości naszego powietrza. Wiadomo, że w tej sprawie były już spotkania, raporty i nie ma jednoznacznej pewności, że stan zdrowia mieszkańców jest zagrożony z powodu Kronopolu. Jednak ze strony firmy nie ma zapewnienia, że tak rzeczywiście nie jest - uważa radny. - Mam raport z dotyczący badań onkologicznych na terenie miasta, w którym liczby są zatrważające - dodał i kopie jednostronnicowego raportu rozdał wszystkim radnym i burmistrzowi. Zgodnie z nim od 1999 roku liczba chorych i umierających na nowotwory systematycznie rośnie.

- Taki raport można spokojnie wyrzucić do kosza - stwierdził wychodząc z sesji radny Sławomir Gaik, dyrektor 105 szpitala wojskowego.
L. Krzyżak za bagatelizowanie problemu z zawartością formaheldydu w żarskim powietrzu obarczył Żarską Lewicę, która wcześniej rządziła w mieście. Jednak Franciszek Wołowicz, obecnie wiceprzewodniczący rady, a wcześniej zastępca burmistrza oponował: - Dym unoszący się nad Kronopolem nie ma barwy politycznej - stwierdził. - Za naszych rządów dokonaliśmy wspólnie z tą firmą rzeczy bezprecedensowych, w sprawie ochrony środowiska, proszę nie zarzucać nam, że coś zbagatelizowaliśmy czy zabagniliśmy.

Z kolei W. Maciuszonek zapewnił, że nad problemem trwają dyskusje, chociaż zapowiadane od ponad tygodnia stanowisko Kronopolu w sprawie raportu firmy Atmoterm jeszcze do ratusza nie dotarło: - Wiem, że mieszkańcy są zaniepokojeni, proszę jednak nie mieszać do tego Platformy, ani nie łączyć tego, że sam kiedyś byłem zaangażowany w biznes. To dwie różne sprawy. To ciężki temat, na sesji w kwietniu będziemy o tym szczegółowo mówić, zaprosimy specjalistów i kogo tylko się da, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości - zapewnił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska