Radny PiS i nauczyciel Jacek Budziński pod ostrzałem za wpis o LGBT+. Jak się tłumaczy?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Radny Jacek Budziński z Prawa i Sprawiedliwości
Radny Jacek Budziński z Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kapała
Udostępnij:
"Są tu dziewczyny z LGBT? Jakich podpasek używacie, żeby w jaja nie uwierały?" – ten post na Facebooku zamieszczony w jednym z komentarzy przez radnego Jacka Budzińskiego z PiS sprowadził na niego wielką falę krytyki. Jak on sam odnosi się to całej sprawy?

Sprawę nagłaśnia Instytut Równości w Zielonej Górze

Zdjęcie postu radnego Jacka Budzińskiego na swoim profilu na FB zamieścił Instytut Równości. „Naczelny homofob Zielonej Góry, nauczyciel LO III, czyli szkoły prześladowań osób nieheteronormatywnych i radny PiS-u nie przestaje zadziwiać” – czytamy w oświadczeniu organizacji.

I dalej: „Oczywiście zawsze stosuje te same tłumaczenia, że wolność słowa i że jego profil jest prywatny i inne niemające sensu tłumaczenia. Czekamy na nagrodę od dyrektora szkoły na nauczyciela roku a od przewodniczącego rady miasta uśmiech aż po ósemki. Tacy chcą edukować nasze dzieci!”

"Takie "żarty" nie powinny wychodzić z ust polityka" - pisze Czytelniczka

Do redakcji „GL” od razu trafiły emaile w ten sprawie: - Wydaje mi się, że takie "żarty" nie powinny wychodzić z ust polityka zarządzającego miastem i jego ludźmi. Jestem pewna, że w Zielonej Górze żyje dużo kobiet transpłciowych i osób niebinarnych przed tranzycją, które takie komentarze mogą niesamowicie urazić. Osoby niecispłciowe są najbardziej narażone na agresję fizyczną na ulicach, dlatego polityk żartujący sobie z tego, jakie kto ma narządy płciowe, może spowodować, że takie osoby rzeczywiście zostaną zaatakowane – napisała jedna z Czytelniczek. - Osoby transpłciowe i niecispłciowe to prawdziwi ludzie, przerażeni aktualną sytuacją w Polsce. Wielu z nas ma myśli samobójcze, nie wytrzymujemy w tym kraju. To nie jest powód do żartów, szczególnie dla polityków.

Stanowisko Jacka Budzińskiego

Jak sam radny odnosi się do całej sprawy?
Chciałbym podkreślić, że ten wpis to żart, który został zamieszczony pod równie żartobliwym postem jednego z moich znajomych. Nigdy, żaden z moich uczniów nie doznał żadnej dyskryminacji z mojej strony, nigdy nikogo na lekcjach nie poniżałem z powodu orientacji seksualnej. W Polsce obecnie próbuje nam się narzucić sytuację, gdy z osób heteroseksualnych można do woli żartować, natomiast z mniejszości seksualnych już nie. Nie powinniśmy się na to godzić, bo to łamie zasady równości debaty społecznej – przyznał w rozmowie z nami Jacek Budziński.

Radny Zielonej Góry jest zdania, że cała sprawa ma charakter politycznej zemsty m.in. ze strony Instytutu Równości, który tylko czekał na pretekst, aby zaatakować jego osobę. - Dlaczego? Znalazłem się na celowniku lewicowych środowisk po tym, jak oświadczyłem, że karta LGBT+ nie jest nam potrzebna w Zielonej Górze. Tę opinię podtrzymuję, bowiem standardy WHO, do których odnosi się ta karta, zawierają wiele kontrowersyjnych tez. Myślę, że wielu rodziców jest przeciwnych, aby w ten sposób szkoła edukowała ich pociechy – przekonuje radny.

W opinii Budzińskiego krytyka jego osoby ma charakter zorganizowanej akcji

Ruchy promujące LGBT+ działają w skoordynowany sposób, od razu wszędzie nagłaśniają sprawę i próbują narzucić narrację, że o to została obrażona jakaś rzekoma wielka ilość osób. To absurd. Próbuje się mnie nawet atakować m.in. za to, że na lekcjach historii Polski nauczam o historii naszego kraju. Rozumiem, że miałbym nauczać o historii ruchów LGBT+? – ironizuje radny. – Ja również, jako obywatel Polski mam prawo do swoich poglądów – dodaje na koniec.

Sprawa polityczna?

Post Budzińskiego wywołał reakcję naszych lokalnych polityków, m.in. posłanka Anity Kucharskiej-Dziedzic z Lewicy. „Wczoraj media doniosły o aresztowaniu za czyny pedofilskie nauczyciela informatyki z Zielonej Góry. Dziś kolejny nauczyciel z Zielonej Góry prezentuje na Facebooku niezdrowe obsesje. Może by tak Lubuskie Kuratorium Oświaty wydało jakiś okólnik dla nauczycieli?” – napisała Kucharska-Dziedzic.

I przytoczyła również rzekomą wypowiedź jednego z uczniów radnego Jacka Budzińskiego, którą jakiś czas temu na swoich łamach opublikował Duży Format: „W internetowych dyskusjach pan Budziński podkreślał, że to, co dzieje się na Zachodzie, to wina ideologii LGBT. Lekcje były tylko o wielkiej Polsce, inne kraje są be. Nauka była według mnie prowadzona jednotorowo. Mówił też o tym, że jest za karą śmierci, która powinna spotkać wielu ludzi”

Z kolei w obronie radnego PiS stanął poseł Krystian Kamiński z Konfederacji. „Jacek Budziński odkąd pamiętam, jest radnym miasta Zielona Góra. Zaangażowany w sprawy mieszkańców. Oddany członek PiS-u. Jest również nauczycielem historii i WOS-u w III LO w Zielonej Górze. Od jego uczniów słyszałem, że jest dobrym nauczycielem, który w ciekawy sposób przekazuje wiedzę i który z szacunkiem podchodzi do swoich uczniów, czym zyskuje ich sympatię” – uważa poseł Konfederacji.

"Najpierw instytut równości nazwał go „naczelnym homofobem Zielonej Góry” - kontynuuje Kamiński. - Następnie Filip Ziarek opublikował na jego temat artykuł w Gazecie Wyborczej, wkrótce potem wylał się ściek komentarzy pełnych nienawiści na jego profilu społecznościowym. Część z nich posunęła się do tego, że żądają jego zwolnienia pisząc od dyrektora szkoły a najbardziej zideologizowani zaatakowali jego rodzinę. Wyszła nienawiść całego środowiska (GW też do tego zaliczam), która dąży do zniszczenia każdego człowieka, który nie będzie ich chwalił i w pełni akceptował wszystkich ich postulatów."

Komentarze internautów

Pod postem Instytutu Równości znajdziemy bardzo wiele krytycznych głosów pod adresem radnego Zielonej Góry. - Jako absolwentka III LO miałam pana Jacka w znajomych, ale musiałam go usunąć ze względu na bzdury, które udostępnia. Cały czas się zastanawiamy ze znajomymi, których również uczył, jak może mieć takie zdanie o ludziach, którzy często siedzą przed nim w szkolnych ławkach – komentuje sprawę Magdalena.

Bardzo mocną opinię wyraża też Wirginia: - Pamiętam Jacka, jako młodego nauczyciela tuż po studiach, pracującego w SP 2 w Zielonej Górze, nauczyciela, bardzo lubianego przez młodzież. Pamiętam, jak dobrze mi się z nim rozmawiało na przeróżne tematy - i te życiowe, i zawodowe. Dzisiaj nie podałabym mu ręki, ponieważ brudu nie domyłabym nigdy. Bardzo mi przykro Jacku, że tak się upodliłeś.

Są jednak też głosy obrońców radnego, m.in. tak pisze Sebastian:- Dobry nauczyciel i ciekawy człowiek, mam nadzieję, że atak i próba stworzenia obrazu LO3, jako szkoły nietolerancyjnej (co jest niezgodne z prawdą) się nie powiedzie.

Podobnie myśli Fryderyk: - Pan Jacek, jak jego ojciec, to znakomity orator historyczny i dydaktyk. Pomimo odmienności przekonań politycznych będąc jego uczniem przez trzy lata, nie wykazywał nigdy braku kultury i ataków na moją osobę. Dzięki takim ludziom jak pan Jacek LO3 ma coraz lepsze wyniki w nauce.

Zawiadomienie do prokuratury

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych powiadomił na swoim Facebooku, że w związku z zaistniałą sytuacją, złoży zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Budzińskiego.
- Uważamy, że jego zachowania wobec uczniów powinna zbadać prokuratura - czytamy na stronie.

WIDEO: Ma pofarbowane na blond włosy, pobili go metalową rurą. Seria homofobicznych ataków w polskich miastach

źródło: TVN24/x-news

Wideo

Dodaj ogłoszenie