Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Radny Robert Anacki był w klubie PiS. Po zawieszeniu przez kolegów zdecydował o odejściu

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Robert Anacki został radnym klubu PiS jesienią 2018 r.
Robert Anacki został radnym klubu PiS jesienią 2018 r. Jarosław Miłkowski
Klub radnych PiS zawiesił Roberta Anackiego z Porozumienia, koalicyjnego ugrupowania. Ma to związek z doniesieniami tygodnika „Sieci”.

„Na podstawie regulaminu klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość w radzie miasta (...) zawiesza się w prawach członka klubu (...) Roberta Anackiego”. Uchwałę o takiej treści w czwartek 11 marca wieczorem przesłał do naszej redakcji przewodniczący klubu PiS w gorzowskiej radzie miasta Sebastian Pieńkowski.

Robert Anacki to jeden z wiceprezesów Porozumienia, czyli ugrupowania, które wchodzi w skład rządzącej Zjednoczonej Prawicy. Od kilku tygodni toczy się spór, kto jest szefem partii - czy Jarosław Gowin (część działaczy uważa, że jego kadencja skończyła się w 2018) czy Adam Bielan. Anacki jest wśród „gowinowców”.

Anacki: Nie wiem, dlaczego mnie zawiesili

Skąd decyzja o zawieszeniu Anackiego? - Tę decyzję klub podjął nawet bez próby kontaktu ze mną. A gdy później pytałem o powody Sebastiana Pieńkowskiego, to usłyszałem od niego: „Przecież wiesz, dlaczego”. Szczegółów nie poznałem - mówił nam w piątek 12 marca Anacki.

O powody zawieszenia radnego chcieliśmy zapytać S. Pieńkowskiego. Nasza wysłana drogą mailową prośba pozostała bez odpowiedzi. Mimo prób, nie udało się nam też nawiązać połączenia telefonicznego. W piątek 12 marca w radiu Gorzów usłyszeliśmy jednak:

- To jest standardowa procedura w Prawie i Sprawiedliwości. Jeżeli pojawiają się w przestrzeni publicznej podejrzenia, wtedy do czasu wyjaśnienia sprawy klub zawiesza członka. Mamy takie standardy i je po prostu wypełniamy. Mam nadzieję, że szybko sprawa zostanie wyjaśniona i jeśli oczywiście pozytywnie dla pana Roberta Anackiego, to oczywiście to zostanie odwieszone - mówił S. Pieńkowski.

Tygodnik „Sieci” o Anackim

Pieńkowski przyznał w radiu, że zawieszenie Anackiego ma związek z doniesieniami tygodnika „Sieci”, który nazywa gorzowianina „najemnikiem Gowina”. Dziennikarze pismaa napisali, że Anacki „miał chętnie reklamować słowacką firmę SkyToll politykom Zjednoczonej Prawicy, gdy do Sejmu wpłynęła ustawa przekazująca budowę systemu e-Toll z resortu infrastruktury do finansów”. Wyjaśnijmy, że e-Toll to nowy system do poboru opłat drogowych.

Zdaniem tygodnika „Sieci” gorzowskim radnym miały zainteresować się także służby specjalne, a SkyToll miałaby mieć powiązania z Moskwą.

- Te doniesienia to kompletna bzdura - mówi nam R. Anacki. W klubie PiS jest on od wyborów samorządowych w 2018 r. Wiosną zeszłego roku było blisko jego rozstania z tym klubem.

WIDEO: M. Wójcik: Porozumienie musi znaleźć porozumienie w swoich szeregach

Już raz „odchodził”

17 kwietnia na sesji radni zajmowali się uchwałą, której pomysłodawcą był przewodniczący rady Jan Kaczanowski. Chciał on, by radni, którzy nie będą uczestniczyli w posiedzeniach z powodu choroby i tak dostawali dietę w 100-procentowej wysokości. Anacki, choć był przeciw, to musiał zagłosować za, bo w PiS-ie była dyscyplina klubowa. Tuż po tym zadeklarował odejście z klubu PiS. Formalnie jednak do tego nie doszło. Pomiędzy wiceprezesem Porozumienia a PiS-em doszło do, nomem omen, porozumienia.
Teraz sprawy mają wyglądać inaczej.

- Ze względu na takie traktowanie podziękowałem za współpracę, odchodzę z klubu i będę czynił przygotowania do wyborów samorządowych jako ponadpartyjne Porozumienie dla Gorzowa i niezależny radny Porozumienia. Oczywiście zapraszam radnych klubu PiS i działaczy tej partii oraz innych środowisk do wspólnych działań - mówi nam Anacki. Przekonuje też przy okazji, że już za kilka tygodni na arenie ogólnopolskiej nie będzie wątpliwości, czyje jest Porozumienie. Jarosława Gowina.

W klubie PiS pozostają: Alicja Burdzińska, Maria Surmacz, Tomasz Rafalski i S. Pieńkowski.

Czytaj również:
Koalicja Obywatelska żąda jasnej deklaracji od Jarosława Gowina ws. PiS. Budka: Potrzeba męskich decyzji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska