Radny Zygfryd Gwizdalski dostał na sesji wielki tort

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
- Jak się ósemka przewróci, to będzie znak nieskończoności – mówił nestor gubińskich radnych Zygfryd Gwizdalski, zdmuchując świeczki na urodzinowym torcie
- Jak się ósemka przewróci, to będzie znak nieskończoności – mówił nestor gubińskich radnych Zygfryd Gwizdalski, zdmuchując świeczki na urodzinowym torcie fot. Krzysztof Kubasiewicz
Tort i gromkie ,,Sto lat" towarzyszyły ostatniej sesji rady miejskiej. Stało się to za sprawą Zygfryda Gwizdalskiego, który obchodził 80. urodziny. Nie zabrakło jednak i mniej przyjemnych słów, zwłaszcza gdy omawiano zamiar sprzedaży gazociągu.

Najstarszy radny, honorowy obywatel miasta - Zygfryd Gwizdalski - z Gubinem związany jest już 53 lata. Jak podkreślał, na pierwszej w nowym roku sesji, przewodniczący rady Leszek Ochotny - to znakomity lekarz, społecznik, inicjator polsko-niemieckiej współpracy, przyjaciel młodzieży. Lista zasług Z. Gwizdalskiego dla miasta jest bardzo długa.

- Jak tak słucham, czego ja nie zrobiłem, to zastanawiam się, kiedy wystarczyło mi czasu na troje dzieci - żartował jubilat i przyznał: - Urodziłem się w czasach kryzysu i zahartowałem się. Wiele cennych wartości wpoiło mi biskupie gimnazjum i harcerstwo. Pamiętam, jak kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: - Nigdy się nie chwal, miej zaś odwagę powiedzieć o tym, czego nie udało się zrobić.
Radny Jan Skóra napisał wiersz o Z. Gwizdalskim, w którym podkreślił, że to ,,intelekt wielki, człowiek bez złości". Wszyscy obecni na sesji zaśpiewali nestorowi radnych ,,Sto lat".

Miłym akcentem było także wręczenie listów gratulacyjnych zasłużonych działaczy sportowych, poświęcających się piłce nożnej. Otrzymali Andrzej Jaworski i Mirosław Skobel. Ich osiągnięcia zostały zauważone przez Polski Związek Piłki Nożnej, który przyznał im honorowe brązowe odznaki.
Najwięcej emocji wywołała zaś sprawa sprzedaży sieci gazowej średniego i niskiego ciśnienia wraz z przyłączami.

- Szukamy pieniędzy, by wnieść je jako wkład własny do wniosków o unijne fundusze. Musimy wykorzystać szansę, jaką mamy do 2013 roku - mówił burmistrz Bartłomiej Bartczak. - Jednocześnie nie chcemy podnosić podatków czy w jakiś inny sposób obciążać mieszkańców.
Burmistrz przyznał, że pomysł sprzedaży gazociągu, który obecnie jest od miasta dzierżawiony, podsunął naczelnik wydziału inwestycji Krzysztof Olifirowicz-Kalinowicz.

Obecnie miasto zleciło ekspertyzę, dotyczącą wyceny sieci. Radna Halina Wojnicz chciała wiedzieć, jak jest dziś szacowana wartość sieci. Według księgowych - odpowiadała burmistrz - wartość gazociągu to 2,5 mln złotych. Radny Waldemar Kowal zaproponował, by niezależnie od już wykonywanej ekspertyzy, zamówić jeszcze jedną, niezależną. Wtedy będziemy mieć pewność, że odpowiednio dużo zarobimy.

Gazociąg przejęło miasto za czasów, gdy burmistrzem był Czesław Fiedorowicz. Z czasem będzie on tracił na wartości.
- Zwróciłem się do naszego ministerstwa i do komisji europejskiej, czy wolno nam teraz być sieć. Okazuje się, że nie ma przeszkód. Jeśli radni podejmą stosowną uchwałę, da to nam możliwość negocjacji ze spółką gazowniczą - przekonywał burmistrz. Ostatecznie radni zgodzili się na sprzedaż.
Dyskusję wywołał także projekt uchwały dotyczący wyrażenia opinii w sprawie likwidacji szpitala pulmunologioczno-kardiologicznego w Torzymiu, prowadzonego przez zarząd woj. lubuskiego.

- Wielu naszych mieszkańców jeździ się tam leczyć. Nie słyszałam, by ktoś o tej placówce wypowiadał się negatywnie. Dlatego jestem przeciw - mówiła H. Wojnicz. Komisja kultury, oświaty, sportu i turystyki zaproponowała, by opinia była negatywna. Z kolei W. Kowal przekonywał, że szpital w Torzymiu po likwidacji zostanie przekształcony w spółkę prawa handlowego, podobnie jak to się stało z lecznicą w Gubinie. Burmistrz dodał, że prowadzić go będzie spółka ze 100-procentowym udziałem województwa. Radni zdecydowali ostatecznie, że ich opinia będzie w tej sprawie… pozytywna.

Radni zdecydowali także, że od nowego roku dodatek dla nauczycieli za wychowawstwo wzrośnie ze 120 do 150 zł, natomiast dodatek motywacyjny nie zmieni się. W każdej szkole tworzy się fundusz przeznaczony na wypłatę tego dodatku w wysokości 5 proc. planowanych na wynagrodzenia nauczycieli pieniędzy. W praktyce oznacza to, że pedagog może otrzymać dodatek w wysokości od 1 do 20 proc. swojego wynagrodzenia zasadniczego. W przypadku kadry kierowniczej górny pułap został określony do 10 proc. pensji podstawowej.

Radni jednogłośnie przyjęli też uchwałę, dotyczącą wyrażenie zgody na udzielenie bonifikaty od ceny lokalu mieszkalnego sprzedawanego na rzecz najemcy (w przypadku płatności jednorazowej upust wyniesie 50 procent, a gdy będziemy płacić na raty, dostaniemy zniżkę 40-procentową). Na sesji zdecydowano też, że miasto przystąpi do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego południowej części ,,,,starówki". Teren ten jest ograniczony ulicami: Chopina, Kopernika i 3. Maja.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie