Rak jelita grubego to cichy zabójca - Nie dajmy szans nowotworom

Artykuł sponsorowany Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o.
Udostępnij:

Nowotwory jelita grubego zajmują drugie miejsce wśród wszystkich chorób nowotworowych w Polsce oraz są drugą z przyczyn śmierci onkologicznie chorych. W Polsce każdego roku rozpoznaje się ponad 18 tysięcy nowych przypadków. Tak być nie musi. Wystarczy odpowiednio reagować na sygnały płynące z naszego organizmu i nie unikać badań profilaktycznych. Podobnie jak przy innych nowotworach – rak jelita grubego - wcześnie wykryty daje szansę na szybkie wyleczenie i powrót do pełni zdrowia. Taką szansę daje realizowany przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. program badań przesiewowych skierowany głównie do osób między 50. a 65. rokiem życia; to one najczęściej chorują na nowotwory jelita grubego.

- Osoby, które są w tym wieku na badanie mogą się zapisać bez skierowania, wystarczy się zgłosić – mówi lek. Piotr Szulc, kierownik Pracowni Endoskopowej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - Każda z nich dostanie nawet bezpłatnie środek, dzięki któremu przed badaniem jelita będą właściwie oczyszczone a jelita dobrze przygotowane do diagnostyki. Problem w tym, że wciąż wiele osób boi się i unika tego badania. Prawdą jest, że nie należy ono do najprzyjemniejszych – ale dzięki naszemu nowoczesnemu sprzętowi i atmosferze jaką potrafimy stworzyć w pracowni – można to przeżyć. Najbardziej bojącym się proponujemy lek przeciwbólowy. Korzystają z niego maksymalnie 2 osoby na 10 pacjentów.

Nowotwór jelita grubego długo nie daje żadnych objawów. Powodem do niepokoju powinny być m.in. bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, krew w stolcu, niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego, utrata masy ciała i ogólne osłabienie. Co ważne częściej chorują mężczyźni niż kobiety, ale niezależnie od wieku i płci nie powinno się lekceważyć swojego zdrowia.

- Rak jelita grubego w początkowym stadium rozwija się bez objawów, ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów – mówi lek. Piotr Szulc. - To może potrwać nawet kilkanaście lat. Aby znaleźć zmiany trzeba wykonać kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego. W profilaktycznym badaniu kolonoskopowym szuka się bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, od razu się je usuwa. Tymczasem wykonanie takiego badania to jak przedłużenie gwarancji na zdrowie w tym obszarze na kolejną dekadę.

Pracownia endoskopowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. co roku przeprowadzała około 1000 badań jelita grubego. Co dziesiąty badany miał zmiany w jelicie, o których nie wiedział, a które mogłyby być początkiem choroby nowotworowej.

- Przez pandemię liczba badań zmniejszyła się – mówi dr Szulc. - Ludzie bali się wychodzić z domu. Teraz zakażeń jest coraz mniej, a ludzie nadal nie zgłaszają się na diagnostykę. To działanie na swoją niekorzyść. Im później wyryta zmiana, tym szanse na wyleczenie mniejsze. Wykorzystujemy zaledwie ok. 15% naszych możliwości. Pacjencji, którzy unikają badania (a łatwo policzyć, że jest ich aż 85%) igrają z losem. Dlatego apelujemy do nich, aby zgłaszali się na badania.

Z bezpłatnej kolonoskopii w Pracowni Endoskopowej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie w ramach programu profilaktycznego mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat nie miały tego badania oraz są: w wieku 50-65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz w wieku 40-65 lat, których rodzice, rodzeństwo lub dzieci chorują na raka jelita grubego.

Gorzowski szpital wyrasta na jedną z wiodących placówek medycznych w regionie, w których diagnozuje i leczy się nowotwory jelita grubego. Od czerwca działa w nim Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. To potwierdzenie wysokich kompetencji personelu medycznego gorzowskiej lecznicy, które zostały zauważone przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Celem powołania centrum jest zwiększenie wykrywalności raka jelita grubego w jego wczesnych stadiach, a co za tym idzie zmniejszenie umieralności z powodu tej choroby.

Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego mogły tworzyć tylko szpitale, które mają odpowiednio przygotowany zespół i wyposażenie m.in. co najmniej dwóch lekarzy specjalistów chirurgów lub chirurgów onkologicznych, którzy w ostatnim roku kalendarzowym przeprowadzili co najmniej 15 zabiegów usunięcia nowotworu jelita (wykorzystując także techniki laparoskopowe), co najmniej dwóch specjalistów w dziedzinie patomorfologii, co najmniej dwóch lekarzy gastroenterologów, lekarza specjalisty w dziedzinie radioterapii onkologicznej, onkologów klinicznych, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychoonkologów i dietetyka.

Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego (ang. Colon Cancer Units) obejmuje pacjentów kompleksową diagnostyką i leczeniem. W każdej placówce medycznej wchodzącej w skład sieci - w całym kraju – obowiązują jednolite standardy dotyczące diagnozy i leczenia, wsparcia psychologicznego i monitorowania stanu zdrowia pacjenta po przebytej chorobie nowotworowej. Dzięki temu mają się poprawić rokowania pacjentów i jakość ich życia.

Dodaj ogłoszenie