Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak jelita grubego: tu się zbadasz

(tami)
Tylko regularne badania dają szanse na szybkie wykrycie choroby
Tylko regularne badania dają szanse na szybkie wykrycie choroby DigiTouch
To drugi nowotwór, na którego chorujemy najczęściej. - Każdy po 50. roku życia powinien poddać się kolonoskopii - przekonuje dr Marek Buszkiewicz z gorzowskiego Endomedu.

Program Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Dla osób kwalifikujących się do programu kolonoskopia jest więc bezpłatna. Warto skorzystać z tych badań, bo rak jelita grubego jest drugim nowotworem, na który chorujemy najczęściej (u kobiet zaraz po raku sutka, u mężczyzn - po raku płuc). Po 50. roku życia ryzyko zachorowania bardzo wzrasta. Ważna jest skuteczność tych badań - polipy w porę wykryte są praktycznie w 100-procentach wyleczalne. - Program prowadzimy od siedmiu lat. Co roku u 20 proc. przebadanych wykrywamy polipy, czyli stany przedrakowe. W większości przypadków usuwamy je od razu - mówi dr Buszkiewicz.

Dla kogo badanie?
* dla wszystkich osób w wieku 50-65 lat, które nie mają objawów raka jelita grubego
* osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia - rodzice, rodzeństwo, dzieci - z rakiem jelita grubego.

Na czym polega badanie?
Kolonoskopii na pewno nie trzeba się wstydzić ani bać. Technika badania, a także sprzęt jest inny niż jeszcze kilka lat temu, dlatego pacjenci nie odczuwają bólu, jedynie pewien dyskomfort. Jeśli jednak jest to potrzebne, pacjenta można znieczulić.
Do samego badania trzeba się odpowiednio przygotować. Specjalny płyn, który oczyszcza jelito, otrzymamy w przychodni, w której robimy kolonoskopię. A samo badanie polega na tym, że lekarz przez specjalny wziernik zakończony kamerką i wprowadzony do jelita grubego przez odbyt może dokładnie obejrzeć wnętrze jelita.

Co możesz zrobić?
W profilaktyce raka jelita grubego ważny jest ruch i odpowiednia dieta. Musi być bogata w błonnik, żeby nasze jelito zmuszone było do pracy. Oto 10 przykazań prawidłowego odżywiania się według Polskiego Towarzystwa Stomijnego: pij dużo płynów - przynajmniej 2 litry dziennie * stosuj zdrową i urozmaiconą dietę * jadaj regularnie i w spokoju * delektuj się posiłkami * dokładnie gryź i przeżuwaj pokarm * jedz dużo ryb, owoców i warzyw * ogranicz słodycze, tłuste potrawy, ostre przyprawy i alkohol * przestrzega higieny spożywania i przygotowywania posiłków * zapewnij odpowiednią ilość błonnika w diecie * dbaj o to, aby spożywane pokarmy były świeże.

TU SIĘ ZBADASZ

Placówki w regionie, w których zrobisz kolonoskopię w ramach ministerialnego programu Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego:

* Gorzów Wlkp.: NZOZ Endomed, ul. Obotrycka 8, tel. 95 720 20 36, 720 20 60 w godz. 9.00-17.00; Szpital Wojewódzki, ul. Walczaka 42, tel. 95 733 12 22 w godz. 7.00-14.00
* Nowa Sól: SPZOZ Wielospecjalistyczny Szpital, Pracownia Endoskopii, ul. Chałubińskiego 7, tel. (68) 388 23 61, 388 21 76 w godz. 7.00-14.30.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska