Randez-vous w przestrzeni kosmicznej [WIDEO]

  Randez-vous w przestrzeni kosmicznej [WIDEO]

  (decha)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Czy wiecie, ze zielonogórska firma tworzy systemy zabezpieczeń dla tajnych służb? Albo bierze udział w budowie satelitów i magnetycznej broni przeciwko dronom?
  W sobotę, 25 czerwca, na zaproszenie zielonogórskiej firmy Hertz Systems gościł prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz prof. Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych. Tematyka była jak najbardziej kosmiczna bowiem mówiono przede wszystkim o awansowanymi technologiami łączności do współpracy z przemysłem kosmicznym.

  Firma Hertz bierze udział w konkursach Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla której realizuje projekty m.in.
  związane z synchronizacją czasu dla niskoorbitalnych satelitów, uwzględniające opracowanie studium wykonalności. Jako podwykonawca Thales Alenia Space Hertz wykonuje analizy i symulacje trajektorii orbit satelitów w projekcie Galileo 2nd Generation... Słowem satelity, rakiety, podbój przestrzeni kosmicznej...

  - Tak nie do końca - mówi prezes Banaszkiewicz. - Oczywiście rakiety jak najbardziej, kosmonauci też są potrzebni, ale tak ta największa część naszych zainteresowań i przemysłu kosmicznego wiąże się dziś z aplikacjami, czyli z całą sferą łączności, mamy nawigację, czyli możliwość lokalizacji i bardzo dynamicznie rozwijające się systemy obserwacji Ziemi, a wreszcie meteorologię. To doprawdy ogromny biznes wart o wiele więcej niż owe rakiety. Tutaj też pomnaża się pieniądze.

  A tematyka rozmów przypominała nieco film popularno naukowy z elementami szpiegowskiego dramatu, z tym, że tutaj mówiono o konkretach - zabezpieczeniach budynków tajnych służb, obserwacji statków na morzu, magnetycznej broni przeciwko dronom, czy wreszcie o randez-vous w przestrzeni kosmicznej. Z tym, że nie chodziło o randkę dwojga ludzi...

  Najgłupsze rzeczy, które możesz zrobić nad wodą [WIDEO]

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Jest praca w świebodzińskiej firmie SECO/WARWICK

  Jest praca w świebodzińskiej firmie SECO/WARWICK

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018