Ranking szkół nauki jazdy (część 2)

Czesław Wachnik 68 324 88 29 cwachnik@gazetalubuska.pl
Egzaminy na prawo jazdy odbywają się niezależnie od pogody. Pozytywnie egzamin zalicza średnio co trzecia osoba. To chyba jednak zbyt mało (fot. Mariusz Kapała)
Egzaminy na prawo jazdy odbywają się niezależnie od pogody. Pozytywnie egzamin zalicza średnio co trzecia osoba. To chyba jednak zbyt mało (fot. Mariusz Kapała)
W 2009 roku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze przeprowadził prawie 39 tys. egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. To o około tysiąc więcej niż rok wcześniej.

Dla porównania WORD w Gorzowie odnotował 34,3 tys. egzaminów. Średnia zdawalność w 2008 roku wyniosła (nadal kat. B) 30,2 procenta, a więc o 0,4 procenta mniej niż przed rokiem (Gorzów – 31,0 proc.).

To oznacza, że nie spełniły się oczekiwania wielu osób, że po zmianach wprowadzonych w maju 2009 roku, łatwiej będzie zdać egzamin praktyczny. Chociaż jeśli porównamy statystyki, to w 2006 roku zdawało 26,7 proc. przystępujących do egzaminu. A więc średnio niewiele więcej, jak co czwarta osoba przystępująca do egzaminu, kończyła sprawdzian z wynikiem pozytywnym.

Dlaczego jest tak źle? Od lat WORD jako winnych wskazuje na szkoły nauki jazdy, a te z kolei na egzaminatorów. Wydaje się, że rację mają jednak egzaminatorzy. Posiadanie prawa jazdy, które pozwala na jazdę po drogach publicznych, jest jednak pewnego rodzaju przywilejem. Ireneusz Plechan, dyrektor WORD w Zielonej Górze wylicza, że średnio co trzecia osoba oblewa na placu manewrowym, co trzecia w czasie jazdy po mieście, a pozostali zdają. I jeśli można zrozumieć tych, którzy polegli w czasie jazdy po mieście, to zaskakuje duża liczba oblewających na placu. To przecież proste czynności jak pokazanie, co jest w samochodzie czy też jazda do przodu i do tyłu. Wydaje się, że szkoły nauki jazdy powinny się wstydzić. A swoim absolwentom, którzy nie zdali egzaminu na placu, po prostu oddawać pieniądze.

Tabele pokazują zdawalność szkół nauki jazdy, które w 2009 roku odnotowały minimum 30 tzw. osoboegzaminów. Czyli komputery WORD zaliczyły minimum 30 osób, niezależnie czy pierwszy czy kolejny raz, przystępujących do egzaminów praktycznych. Trzecia rubryka pokazuje, jaki procent osób przystępujących do egzaminu, zdało go za pierwszym podejściem. Jeśli znajduje się tam znak *, to oznacza, że po raz pierwszy do egzaminu przystąpiło mniej niż 30 absolwentów danej szkoły. Dane przekazał nam WORD w Zielonej Górze. Bardzo dziękujemy.

 

ZIELONA GÓRA


















































































































































































































































































Nazwa szkołyilość

osoboegzam.
zdawalność ogółem

(w proc.)
zdawalność

(pierwsze podejście

w proc.)
1. Zdziś Kowalik4170,771,0
2. ZU-H Zdzisław Kowalik8665,965,1
3. PRAWKO Tomasz Hypki14651,054,9
4. ANGELLO Andrzej Stelmach13250,850,0
5. Ryszard Szkudlarek19048,142,1
6. ELKA Marta Mądry16446,035,6
7. PZM oddział Zielona Góra40645,243,7
8. Iwona Palacz10345,136,0
9. Ryszard Nowik11644,344,7
10. DOBRY KURS Umiastowska Beata8743,743,8
11. Muzyczka Renata Muzyczka4543,2*
12. SBJ Robert Szpojda11142,742,1
13. ZRYW S.O. Bednarscy29142,338,0
14. Husar Dariusz Żyrzyński9440,4*
15. MAŃKO Sławomir Mańko24640,238,4
16. AUTO-BEST W. Pietraszewski5538,2*
16. KAZIO12338,237,1
18. Mieczysław Łotocki ,,EL-EM’’9838,1*
19. RONDO Robert Mazur28038,039,1
20. Katarzyna Kocur13537,828,6
21. Pirat, Bogusław Kaczmarek5735,7*
22. SPEED Jakub i Elżbieta Kaweccy40435,534,9
23. KRZYŚ Andrzej Węzowski19234,925,4
24. MOTOREX Eugeniusz Kubiś130634,232,2
25. SUPER KURS33734,131,1
26. ALKOR Zbigniew Groński6633,3*
b27. Oleg Majskow36433,128,3
28. DRIVE Barbara Kotlewska31032,141,4
29. Lubuska Nauka Jazdy6631,8*
30. BIS-TRASA Przemysław Warowy25331,636,4
31. RONDO Bogdana Mazur41531,526,9
32. A.B.A. Wyszyńscy3231,3*
33. Edward Blaszczyk ,,SOLO’’19031,1*
33. ESSA Stanisław Jursza18031,143,4
35. Uzda Bartosz Uździcki21730,738,0
36. DOBRY KURS Henryk Mazur44430,631,9
37. Auto -Szkoła - Gwardia50629,521,6
38. HENIO TEAM3429,4*
39. Beata Rybarczyk ,,Beata’’15828,626,3
40. MON TOM Tomasz Kacz20727,529,5
41. LOK47724,525,9
42. Lider, Andrzej Piwoński13723,7*
43. Lech Konieczny ,,Konieczny’’5423,5*
44. Lidia Lipińska18622,424,3

 

 

POWIAT ZIELONA GÓRA

















































































Nazwa szkołymiejscowośćilość

osoboegzam.
zdawalność

ogółem

(w proc.)
zdawalność

(pierwsze

podejście

w proc.)
1. ESJ Jerzy KrzysicaSt. Kisielin5248,1*
2. Danuta HołołubSulechów5240,4*
3. OSK HołołubSulechów7940,3*
4. OSK Łukasz HołołubSulechów42831,429,6
5. OSK Czesław HołołubSulechów73930,030,6
6. Prywatna Szkoła

,,Dobrychłop’’
Płoty34129,324,6
7. DOCARSulechów9729,2*
8. SPEEDSulechów37729,032,7
9. Marcin PelcNowogród Bobrzański25527,321,5
10. Antończak, Kazimowicz,

Kruk, Gąsiorowski
Sulechów27922,518,8

 

 

POWIAT KROSNO ODRZAŃSKIE































































































Nazwa szkołymiejscowośćilość

osoboegzam.
zdawalność

ogółem

(w proc.)
zdawalność

(pierwsze

podejście

w proc.)
1. Zbigniew WoźniczkaKrosno Odrzańskie15046,347,5
2. DAKARGubin12043,345,5
3. MOTO-WIWAGubin53741,641,7
4. Andrzej PietschSękowice29736,940,7
5. ARTURRO DębskiKrosno Odrzańskie8235,0*
6. NOWAKKrosno Odrzańskie26833,129,3
7. Remik R.DąbrowskiKrosno Odrzańskie20029,827,5
8. Dąbrowski&DąbrowskiMarcinowice36128,322,6
9. AS Adam SchmidtKrosno Odrzańskie25427,826,8
10. Marian DuchKrosno Odrzańskie53025,625,6
11. Zespół Szkół RolniczychGubin10522,1*
12. AUTORAJKrosno Odrzańskie5016,3*

 

 

POWIAT NOWA SÓL

















































































Nazwa szkołymiejscowośćilość

osoboegzam.
zdawalność

ogółem

(w proc.)
zdawalność

(pierwsze

podejście

w proc.)
1. AURANowa Sól109939,040,5
2. Stanisław ŁabędźNowa Sól47139,025,3
3. MARCHEWANowa Sól8832,2*
4. DRAJWERNowa Sól26930,330,0
5. PZMNowa Sól13830,129,7
6. Formuła M. ZającNowa Sól10327,523,5
7. Serwis M&M Import-UsługiKolsko8726,8*
8. ATUT Ewa SebastianowiczNowa Sól105825,624,6
9. Mokowiński, MokowińskaSiedlisko29224,216,7
10. AUTO-SZKOŁA HutnikKożuchów9220,0*

 

 

POWIAT ŚWIEBODZIN




























































Nazwa szkołymiejscowośćilość

osoboegzam.
zdawalność

ogółem

(w proc.)
zdawalność

(pierwsze

podejście

w proc.)
1. OSKAR Henryk HalczakŚwiebodzin19745,043,7
2. MOTO-ED Edward UtrataZbąszynek14931,529,4
3. CROS Karol HyżyŚwiebodzin8831,4*
4. OSK DAŻARŚwiebodzin98329,928,3
5. DREWE

Irena Paszkowska
Świebodzin12926,622,5
6. CROS Mirosław KozłowskiŚwiebodzin3923,1*
7. MARKA Marek JabłońskiŚwiebodzin104227,922,0

 

 

POWIAT ŻAGAŃ























































































































































Nazwa szkołymiejscowośćilość

osoboegzam.
zdawalność

ogółem

(w proc.)
zdawalność

(pierwsze

podejście

w proc.)
1. SNJ OLAŻagań8158,064,4
2. DELTA Waldemar SacharukTomaszowo64844,344,8
3. SNJ OrzełŻagań11943,638,6
4. STELMA Robert StelmasiakŻagań18536,549,1
5. Anatol SmagaIłowa31928,425,9
6. OSK T&TSzprotawa34626,223,4
7 OSK Mon-TomGozdnica21825,022,4
8. MEGA Zbigniew WeltrowskiŻagań13425,021,9
9. M&K AUTO-SZKOŁASzprotawa55724,622,0
10. AUTO-SZKOŁA WSTECZNYIłowa9423,6*
11. AUTO-SZKOŁA Henryk RychlewskiIłowa18023,522,5
12. Grażyna HałaburaSzprotawa13823,221,9
13. AUTO-SZKOŁA WIRAŻ Lucyna SasinSzprotawa29822,928,4
14. WYSEPKASzprotawa37422,625,9
15. OKK STOPŻagań9421,3*
16. LOKSzprotawa30720,711,9
17. Auto Szkoła U MonikiSzprotawa19717,39,8
18. ZDZ OKKŻagań11115,0*
19. Zespół Szkół PonadgimnazjalnychIłowa4314,0*
20. DRIVERŻagań10111,9*

 

 

POWIAT ŻARY


























































































































































































Nazwa szkołymiejscowośćilość

osoboegzam.
zdawalność

ogółem

(w proc.)
zdawalność

(pierwsze

podejście

w proc.)
1. Kajetan ZiajaŻary14247,546,0
2. Mirosław GórnyŻary21346,745,7
3. MAKAREWICZ Anna DębskaLubsko20146,047,6
4. KS Stanisław KiedaŻary7145,155,6
5. AUTO JUREK Jerzy DworeckiŻary4542,2*
6. AUTO-SZKOŁA Z. MalskiGrotów6440,6*
6. LOKLubsko23140,642,9
8. Zbigniew CzarnyLubsko39039,338,8
9. EFEKT Dariusz KołodaŻary7736,037,5
10. AUTO-SZKOŁA Stanisław FalkiewiczLubsko48835,137,1
11. Beata JeziorskaŻary34730,336,4
12. Zespół Szkół TechnicznychLubsko6227,9*
13. TAM Zbigniew TyczyńskiOlbrachtów6926,1*
14. Wacław GrażewiczŻary14626,031,1
15. Kazimiera TyczyńskaOlbrachtów7425,7*
16. Jan JastrząbŻary88024,320,3
17. SJ Jan BudźkoŻary19724,219,0
18. Józef WiącekŻary17023,837,5
19. ZDZ Centrum EdukacjiŻary6523,8*
20. PARTNER Izabela NiekałoŻary32823,523,2
21. PZMot.Żary16222,822,2
22 OSK Auto-StartLubsko11721,4*
23. U LESZKA Lesław RozpędowskiŻary13320,0*
24. Piotr StaszkiewiczDrożków11718,9*
25. AS Maciej SzymkowiczŻary14922,118,6

 

 

POWIAT GŁOGÓW


































































































































Nazwa szkołymiejscowośćilość

osoboegzam.
zdawalność

ogółem

(w proc.)
zdawalność

(pierwsze

podejście

w proc.)
1. Zespól Szkół SamochodowychGłogów7029,0*
2. AST A.TwardyGłogów20028,829,7
3. NJ Darek PluskGłogów21025,429,6
4. DUETGłogów10425,3*
5. Maciej SuskiGłogów5923,7*
6. LOKGłogów7423,3*
7. AUTO SZKOŁA

Andrzej Rueben Bauer
Głogów5723,2*
8. PHU Jarosław HładczukGłogów55823,125,8
9. Henryk MordzakGłogów26220,516,7
10. Edmund ZarzyckiGłogów29019,413,0
11. T.Teręda BENZOGłogów17418,118,0
12. MADAGłogów12118,115,2
13. M.PalasińskiGłogów4317,9*
14. AUTO-SZKOŁA Józef GórskiGłogów3713,5*
15. OKK Gbiorczyk K.ZającGłogów13213,110,8
16. NJ NEUMANGłogów3212,5*
17. Zbigniew MizeraGłogów14210,1*

 

 

POWIAT NOWY TOMYŚL

























Nazwa szkołymiejscowośćilość

osoboegzam.
zdawalność

ogółem

(w proc.)
zdawalność

(pierwsze

podejście

w proc.)
1. Trafik A.SzczygielskiZbąszyń7427,0*
2. Auto Lech

Leszek Nowakowski
Zbąszyń43022,826,4.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3