Razem świętujemy 150-lecie parafii

  Razem świętujemy 150-lecie parafii

  Leszek Kalinowski

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Wierni z parafii pw. Trójcy Świętej podczas dziękczynnej pielgrzymki na Jasną Górę

  Wierni z parafii pw. Trójcy Świętej podczas dziękczynnej pielgrzymki na Jasną Górę ©Wiesław Łabęcki

  Parafia pw. Trójcy Świętej obchodzi jubileusz 150-lecia. To okazja do wspomnień, ale też modlitw i pielgrzymki, którą gubinianie z tej okazji odbyli na Jasną Górę. Dziś parafia skupia blisko 11 tysięcy wiernych
  Wierni z parafii pw. Trójcy Świętej podczas dziękczynnej pielgrzymki na Jasną Górę

  Wierni z parafii pw. Trójcy Świętej podczas dziękczynnej pielgrzymki na Jasną Górę ©Wiesław Łabęcki

  W podziękowaniu za 150 lat 45 mieszkańców Gubina wraz z księdzem Ireneuszem Mastejem wyruszyło na dwudniową pielgrzymkę do miejsc świętych. Wierni nie tylko wzięli udział w Apelu Jasnogórskim i mszy w intencji gubińskiej parafii, którą koncelebrował ks. Ireneusz. Modlili się także w bazylice w Gostyniu, Kaliszu oraz w sanktuarium na Górze św. Anny. Pielgrzymka to tylko jeden z wielu punktów obchodów roku jubileuszowego. - Choć należę od tej parafii od lat, dopiero teraz miałam okazję zapoznać się z jej historią. To bardzo interesujące - przyznaje pani Maria.

  Historię parafii, podczas podróży, przybliżył gubińskim pielgrzymom ks. Ireneusz, akcentując, że kościół Trójcy Świętej w Gubinie to matka wielu kościołów i kaplic na Ziemi Gubińskiej. Zbudowany został w 1861 r. przez niewielką wspólnotę katolicką, która ocalała i przetrwała czas reformacji. Wyznawcy wiary katolickiej byli uciskani.

  Dopiero 25 stycznia 1852 w domu mistrza kamieniarskiego - brukarza Strahla (Strehla) odbyła się pierwsza msza rzymsko-katolicka po reformacji. Poprowadził ją ksiądz Birnbach z Neuzelle. Pomocy w wybudowaniu kościoła katolickiego udzielił biskup wrocławski. W roku 1853 przy Haagstraße 9 (dzisiejsza ul. Grunwaldzka) nabyto działkę i rozpoczęto budowę. Trzy lata później była gotowa plebania, a w niej sala kościelna i szkolna.

  Potrzebne na wybudowanie świątyni pieniądze w wysokości 19 tysięcy talarów, w przeważającej części zdobyto z kościelnych placówek Padeborn, Linz i Wrocław. Gubińską gminę katolicką w większości stanowili pracownicy fabryk, osoby służące, którzy byli tak biedni, że nie stać ich było na większe ofiary.

  Jak przypomina regionalista Wiesław Łabęcki - data wzniesienia kościoła to rok 1861. W 1933 r. oficjalnie do wiary ewangelickiej przyznawało się 38.724 mieszkańców miasta, a do katolickiej - 1. 958. Mieszkało w Guben 202 Żydów. Herman Bilecki proboszcz w 1914 rozpoczął starania o rozbudowę neogotyckiego kościoła, ale wojna przeszkodziła mu w tym. Dopiero w 1936 rozbudowano świątynię. Dziś parafia skupia ona 10,7 tysiąca wiernych. W jej skład wchodzą obecnie miejscowości: Gubin, Budoradz, Gubinek, Pleśno, Polanowice, Sękowice, Żytowań.

  - Warto przypomnieć przy tej okazji proboszczów - mówi W. Łabęcki. - Po 1945 r. byli nimi: do 15 lutego 1946 ks. Reinhold Stoll, ale już tydzień później zastąpił go ks. Szymon Stoltman. Dalej na czele parafii stali: ks. Tadeusz Kowalski (od 1950), ks. Andrzej Michałek (od 1953), ks. Aleksander Dobrucki (od 1958), ks. Jan Guss (od 1984), ks. Zbigniew Samociak (od 2000), ks. Ryszard Rudkiewicz (od 2005).


  Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018