Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Razem z nami wybierz lokalnych bohaterów

dziennikarze "Gazety Lubuskiej"
- Tytuł Lubuszanina Roku traktuję przede wszystkim jako nagrodę honorową nie tylko dla mnie, ale i dla całego zespołu, ale zwiększyło się też zainteresowanie naszym zespołem np. wśród lokalnych władz – mówi Anna Bubnowska, która przed rokiem wygrała głosowanie Czytelników. Jest założycielką zespołu Trans z Międzyrzecza i Skwierzyny.
- Tytuł Lubuszanina Roku traktuję przede wszystkim jako nagrodę honorową nie tylko dla mnie, ale i dla całego zespołu, ale zwiększyło się też zainteresowanie naszym zespołem np. wśród lokalnych władz – mówi Anna Bubnowska, która przed rokiem wygrała głosowanie Czytelników. Jest założycielką zespołu Trans z Międzyrzecza i Skwierzyny. Magda Weidner
Pan, który uratował życie chłopców? Nieprzeciętny ksiądz? Nauczycielka z wiejskiej szkoły? A może astronom? Kto powinien zostać Lubuszaninem Roku 2013?

Tak, tak, już teraz mamy ciężki orzech do zgryzienia, bo spośród ludzi, którzy w zeszłym roku zrobili dla innych więcej niż dla siebie, wybieramy Lubuszan Roku. Wśród nominowanych do tego tytułu lokalnych bohaterów jest gorzowianin Nikodem Jędryczko. Przed rokiem w stawie w Wawrowie tonęli dwaj chłopcy, ale pan Nikodem rzucił się z pomocą na pękający lód. Podczołgał się do nich, wyciągnął z lodowatej wody i… przemoczony bez słowa odjechał do domu. Skromnego bohatera odnaleźliśmy my. Tłumaczył, że nikomu nie pochwalił się swoim czynem, bo nie uważa, że to coś wyjątkowego. A mamy uratowanych chłopców dziękowały mu ze łzami w oczach.

Pastor i Amazonka
Inny nominowany? Alfred Rokitnicki, pastor kościoła zielonoświątkowego. Dzięki jego staraniom powstała w Świebodzinie noclegownia, gdzie może być jednorazowo do 25 osób. A Bogusława Flieger? Słubicka Amazonka jako jedna z pierwszych miała odwagę mówić o swojej chorobie, żeby podpowiedzieć innym kobietom, gdzie mogą szukać pomocy. Aktywnie działa w kole dla osób niepełnosprawnych, zarażając innych swoim optymizmem.

Katarzyna Cichowska to nauczycielka ze szkoły podstawowej w małej wsi Tuczno pod Strzelcami. 18 lat temu stworzyła szkolny teatr Pampalary. Przekonuje dzieci, że uczenie się nowego jest czymś fantastycznym. Efekt? Jej mały, szkolny teatrzyk i ich spektakl "Krzesło" zajął drugie miejsce w przeglądzie, w którym startowało aż 180 teatrów z całego kraju.

Pielęgniarka, profesor astronomii i pani sołtys
Magdalena Mikulska-Jaroszkiewicz to sołtyska Klępska, współorganizatorka letnich festynów Otwarta Zagroda. Na różne sposoby usiłuje "rozruszać" swoją wieś. Elżbieta Barcz jest pielęgniarką oddziałowa na neurologii 105. Szpitala Wojskowego w Żarach. Jak prawdziwa siostra miłosierna dba, aby pacjenci niechciani przez rodziny albo bezdomni znaleźli opiekę. Janusz Gil jest profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego zespół wywalczył m.in. prawo obserwacji nieba za pomocą satelitarnego obserwatorium rentgenowskiego za 2 mln zł.

Ojciec Grzegorz Marszałkowski - kapucyn z kościoła pw. św. Antoniego w Nowej Soli mocno zaangażowany w życie swojego miasta, propagator szczytnych idei, które mają na celu pomoc innym, inicjator m.in. Biegu do Pustego Grobu. Bernard Grupa, lider i dyrygent chóru Cantabile w Sulechowie, który prowadzi już z górą 30 lat, ale i chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zielonej Górze. Prowadzi wiele koncertów w regionie, ma nieustanny zapał do pracy na niwie muzycznej.

Lubuszanie Roku też nominują
To tylko niektórzy ze 152 nominowanych do tytułu Lubuszanina Roku. - Ten tytuł traktuję jako nagrodę za wieloletnią pracę i poświęcenie na rzecz rozwijania tanecznych talentów dzieci i młodzieży z Międzyrzecza, Skwierzyny i Łagowa - mówiła nam przed rokiem Anna Bubnowska, twórczyni zespołu tanecznego Trans, Lubuszanka Roku 2012. - Mam nadzieję, że zdobycie tego zaszczytnego tytułu odbije się też pozytywnie na dalszym funkcjonowaniu zespołu Trans. - dodała. O to, czy przewidywania sprzed roku się sprawdziły, zapytaliśmy ją wczoraj. - Dotarliśmy do szerszej świadomości, zwiększyło się zainteresowanie naszym zespołem np. wśród lokalnych władz. Mam pozytywne sygnały od nich płynące o tym, że przełoży się to w tym roku na bardziej konkretne wsparcie - mówiła z uśmiechem laureatka z roku 2012. Korzystając z tego przywileju, do tegorocznej edycji nominowała Romana Strzelczyka, przedsiębiorcę z Międzyrzecza, który wspiera finansowo jej zespół, pomaga też potrzebującym. Prawo nominacji mają też wszyscy nasi Czytelnicy.

Czekamy na zgłoszenia Czytelników i Internautów
"Chciałabym zgłosić kandydaturę Aleksandry Franc. Jako 25-letnia świeżo upieczona mama otworzyła fundację "Domek Marzeń". W ciągu roku pomogła trzem rodzinom: samotnej mamie z czworgiem dzieci, rodzinie z chorym synkiem, który ma niedotlenienie mózgowe, oraz rodzinie, której spaliło się mieszkanie" - takie zgłoszenie otrzymaliśmy od Czytelniczki z Gorzowa. Oczywiście zostało ono przyjęte i na Aleksandrę Franc już można głosować. Chcesz zgłosić swojego kandydata? Na zgłoszenia (z krótkim uzasadnieniem) czekamy do 26 stycznia pod [email protected] lub pod telefonami w redakcjach.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska