Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w Żaganiu - wnioski trafiły do komisarza wyborczego w Zielonej Górze

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Komitet referendalny podczas zbierania podpisów pod wnioskami o referendum.
Komitet referendalny podczas zbierania podpisów pod wnioskami o referendum. Komitet referendalny
- Złożyliśmy u komisarza wyborczego listy poparcia w sprawie odwołania burmistrza i rady miasta Żagań - informuje Tomasz Szewczyk z komitetu referendalnego. - W sumie przekazaliśmy ponad 5 tys. podpisów (wystarczyło ok. 2 tys.). Teraz komisarz dokona weryfikacji list.
  • Zarówno radnym, jak i burmistrzowi siedmioosobowy komitet referendalny postawił po 21 zarzutów.
  • Jest ok. 2,3 tys. podpisów na wniosku o odwołanie burmistrza i ok. 2,3 tys. na wniosku o odwołanie rady.
  • Skuteczne referendum w Żaganiu odbyło się w 2013 roku. Wówczas odwołano burmistrza Sławomira Kowala i radę miasta.

- Nie było łatwo - mówią Tomasz Szwal i Tomasz Szewczyk. - Na każdym kroku byliśmy atakowani. Spotkało nas wiele nieprzyjemności ze strony władz, natomiast ze strony mieszkańców płynęła życzliwość, za którą dziękujemy. Wysłuchaliśmy tysięcy opinii i sugestii. Przed nami kolejna odsłona bitwy o Żagań - kampania referendalna.

Zarzuty wobec burmistrza i radnych

Zarówno radnym, jak i burmistrzowi siedmioosobowy komitet referendalny postawił po 21 zarzutów. Wśród nich jest m.in. likwidacja przytuliska dla bezdomnych zwierząt, niegospodarność w postaci zakupu baseników za 150 tys. zł, brak wsparcia dla przedsiębiorców w dobie Covid-19, dopuszczenie do likwidacji porodówki w żagańskim szpitalu, nepotyzm i oszczędzanie na najbiedniejszych.

Radzie miasta zarzucają m.in. milczącą zgodę na politykę burmistrza, akceptowanie podwyżek.

Burmistrz wyjaśniał, że m.in. w Żaganiu nigdy nie było schroniska, tylko przytulisko, które w 2019 nie spełniało wymogów sanitarnych. Schronisko dla kilku gmin ma powstać na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie. Zamknięcie kąpieliska miejskiego zostało podyktowane jego złym stanem technicznym (pełne wyjaśnienia burmistrza do 21 zarzutów są dostępne na stronie Urzędu Miasta Żagań).

Co dalej z referendum w Żaganiu?

- Wnioski wpłynęły w wymaganym terminie - wyjaśnia Stanisław Blonkowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze. - Jest ok. 2,3 tys. podpisów na wniosku o odwołanie burmistrza i ok. 2,3 tys. na wniosku o odwołanie rady. Teraz komisarz wyborczy będzie weryfikował podpisy na wnioskach, na podstawie numerów PESEL.
Komisarz wyborczy w ciągu 30 dni podejmie decyzję o odrzuceniu lub przyjęciu wniosków. Jeśli decyzja będzie na tak, to referendum w sprawie odwołania burmistrza i radnych odbędzie się jesienią.

Referenda znane z historii

Skuteczne referendum w Żaganiu odbyło się w 2013 roku. Wówczas odwołano burmistrza Sławomira Kowala i radę miasta. 26 lipca 2020 odbyło się referendum w gminie Żagań, w sprawie odwołania radnych. Referendum się nie udało, ponieważ była zbyt mała frekwencja.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film Na Temat o Gozdnicy - upadlym mieście, które najbardziej w Polsce chciało wejścia do Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska