MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Regulaminowa farsa

Daniel Sawicki
Takiej radości na stadionie w Nowej Soli nie było zbyt często w wiosną. Ale teraz wszystko wskazuje na to, że nowosolanie będą świętować pozostanie w trzeciej lidze.
Takiej radości na stadionie w Nowej Soli nie było zbyt często w wiosną. Ale teraz wszystko wskazuje na to, że nowosolanie będą świętować pozostanie w trzeciej lidze. fot. Tomasz Gawałkiewicz
Nadal nie jest jasna sytuacja nowosolskiego klubu.

Przypomnijmy, nowosolanie spadli, jednak kilka dni temu zwolniło się miejsce po Szczakowiance. Wydawało się że logiczną decyzją jest włączenie do ligi Lubuszan, ale prowadzący rozgrywki w sezonie 2007/08 Dolnośląski ZPN zasłaniając się regulaminem nie chce dołączyć Arki do tej klasy.

Wiceprezes DZPN Andrzej Padewski mówi, że regulamin jasno określa zasady. - Drużyna, która zgłasza się do rozgrywek po 1 lipca jest zespołem uczestniczącym w lidze - mówi Padewski. - A wycofać może się każdy. W myśl regulaminu ma do tego prawo. Będzie tylko musiał zapłacić karę. Równie dobrze moglibyśmy zrobić baraż między wicemistrzami czwartych lig. Ale regulamin nie pozwala nam na to.

Rzeczywiście, uchwała z 7 września 2006 roku w sprawie uzupełnienia składu poszczególnych klas stanowi, że w sytuacji, kiedy drużyna uczestnicząca wycofa się w trakcie ich trwania, drużynę tę zalicza się do zespołów opuszczających rozgrywki tej klasy, niezależnie od pozostałych sankcji regulaminowych.

W oświadczeniu nadesłanym do nas z Dolnośląskiego OZPN czytamy: "Szczakowianka uczestniczy w rozgrywkach gdyż zajęła miejsce nieobjęte spadkiem w sezonie 2006/2007 i zgłosiła zespół do rozgrywek (w nadchodzącym sezonie - dop. red.). W przypadku kiedy drużyna Szczakowianki wycofa się z rozgrywek w sezonie 2007/2008 zaliczy się ich do grona zespołów opuszczających rozgrywki. Sezon rozgrywkowy zgodnie z uchwałą (...) z dnia 14 lipca 2006 Zarządu PZPN to okres od 1 lipca danego roku do 30 czerwca roku następnego.
Zatem dla działaczy z Dolnośląskiego, Szczakowianka jest już spadkowiczem z trzeciej ligi, mimo że nie rozegrała żadnego meczu! To kuriozalna sytuacja, bo ten klub jednocześnie zagra w klasie A na Śląsku. A to oznacza, że jest zgłoszony do dwóch różnych lig!

Ale zdaniem działaczy Śląskiego ZPN, który prowadził rozgrywki do czerwca, sprawa wygląda zupełnie inaczej. - Przykro mi potwierdzić fakt, że Szczakowianka nie będzie występowała w trzeciej lidze - mówi Bogusława Wesołowska z Wydziału Gier ŚZPN. - W czwartek wysłałam zawiadomienie do Dolnośląskiego ZPN. Co teraz? Więcej na ten temat powie wiceprezes Grzegorz Termiński, on bardzo dobrze zna regulaminy i przepisy.

- Nie chcę wypowiadać się w tematach, które już mnie nie dotyczą - tłumaczy Termiński. - Decyzja należy do Wrocławia. Ale regulamin mówi, że należy doprowadzić do rozgrywek w 16-zespołowym składzie. Wszystkie instrumenty w tej sprawie przekazałem Lubuskiemu Związkowi Piłki Nożnej. Mogę tylko powiedzieć, że moje spojrzenie na przepisy różni się bardzo od wrocławian. Uważam, że oni dokonują ich nadinterpretacji mimo że są precyzyjne.

W piątek w Warszawie zebrała się komisja ds. nagłych. Jaki nas poinformowano w Departamencie Prawnym Polskiego Związku Piłki Nożnej, podjęto uchwałę, która uzupełnia przepisy dotyczące takiej sytuacji. Ale nikt nie potrafił potwierdzić tego faktu. Komórka Wojciecha Jugo, szefa Wydziału Gier milczała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska