Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rejestr pedofilów w internecie. Dzięki mapie zobaczymy, gdzie mogą znajdować się osoby skazane za zbrodnie na tle seksualnym

(red.)
123 rf
Dzięki udostępnionej przez Komendę Główną Policji policyjnej mapie zagrożeń na tle seksualnym możemy dowiedzieć o orientacyjnych miejscach pobytu osób wymienionych w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym.

W rejestrze pedofilów i gwałciciel można znaleźć blisko 800 nazwisk. Są to ludzie skazani za przestępstwa na tle seksualnym. Do drugiego, bardziej szczegółowego, dostępu mają przedstawiciele organów ścigania i dyrektorzy szkół. Rejestr Sprawców na Tle Seksualnym działa w internecie od 1 stycznia 2018 roku. Przypomnijmy, że o jego uruchomieniu informowano już wcześniej. Rejestr publiczny jest w całości jawny i bezpłatnie dostępny w internecie. Można z niego korzystać bez konieczności rejestrowania się na stronie i logowania. Strona umożliwia wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości.

Skazani, których dane trafiają do rejestru, muszą informować policję o faktycznym adresie swego pobytu oraz o każdej zmianie tego adresu (ponad trzy dni). Jeśli tego nie zrobią, grozi im areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Komisariaty zostały wyposażone w aplikację, dzięki której informacja o aktualnym miejscu pobytu sprawcy natychmiast trafi do rejestru. Uzupełnieniem rejestru pedofilów i gwałcicieli jest działająca na stronie KGP, aktualizowana na bieżąco mapa przestępstw seksualnych. Na mapie docelowo mają być zaznaczone orientacyjne miejsca pobytu osób wymienionych w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

Policyjna mapa zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym

Kto trafi do Rejestru publicznego?

Najgroźniejsi przestępcy, poza umieszczeniem ich danych w rejestrze z dostępem ograniczonym, trafią dodatkowo do rejestru publicznego.



Pedofile i gwałciciele z Lubuskiego


Wykorzystywał seksualnie syna i córkę



Pedofil zgwałcił 8-latkę



Dostępny rejestr pedofilów i gwałcicieli


Spośród sprawców czynów popełnionych przed 1 października 2017 r. do rejestru publicznego mogą trafić sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia. Każdy z tych sprawców, jeśli został skazany przed 1 października 2017 r. ma jednak prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o wyłączenie jego danych z rejestru publicznego.

W przypadku sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do rejestru publicznego mogą trafić sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem, gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia, a dodatkowo także recydywiści - jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18 roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Decyzję o umieszczeniu tych sprawców w rejestrze publicznym sądy będą podejmowały przy orzekaniu wyroków.

W rejestrze publicznym zamieszczone są dane o sprawcach najgroźniejszych przestępstw na tle seksualnym:
dane identyfikujące osobę – nazwisko, w tym także przybrane, imiona, nazwisko rodowe, płeć, data i miejsce urodzenia, państwo urodzenia, obywatelstwo

  • lub obywatelstwa;
  • oznaczenie organu, który wydał orzeczenie, oraz sygnatura akt sprawy;
  • data wydania oraz uprawomocnienia się orzeczenia;
  • data i miejsce popełnienia czynu zabronionego będącego przedmiotem postępowania;
  • kwalifikacja prawna czynu zabronionego przyjęta w orzeczeniu;
  • informacja o orzeczonych karach, warunkowym umorzeniu postępowania, środkach karnych, zabezpieczających, okresie próby, dozorze kuratora, środkach kompensacyjnych, przepadku i nałożonych obowiązkach oraz podstawa prawna ich orzeczenia;
  • informacja o rozpoczęciu, zakończeniu oraz miejscu wykonywania kar: pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności i dożywotniego pozbawienia wolności, aresztu i aresztu wojskowego oraz zastępczej kary pozbawienia wolności i pobytu w zakładzie psychiatrycznym;
  • informacja o odroczeniu i przerwie wykonania kary pozbawienia wolności;
  • informacja o warunkowym zwolnieniu i odwołaniu takiego zwolnienia;
  • wizerunek twarzy osoby ujętej w Rejestrze (na podstawie zdjęcia z dowodu osobistego);
  • nazwa miejscowości, w której osoba przebywa.


Pedofile i gwałciciele z Lubuskiego


Wykorzystywał seksualnie syna i córkę



Pedofil zgwałcił 8-latkę



Dostępny rejestr pedofilów i gwałcicieli


W rejestrze z dostępem ograniczonym zamieszcza się więcej danych. Poza tymi z rejestru publicznego są to m.in.:

  • dane szczegółowo identyfikujące osobę – imiona rodziców, nazwisko rodowe matki, miejsce zamieszkania;
  • informacje o środkach wychowawczych, poprawczych, wychowawczo-leczniczych;
  • numer identyfikacyjny - PESEL;
  • aktualne adresy zameldowania na pobyt stały lub czasowy uzyskane z rejestru PESEL;
  • faktyczny adres pobytu osoby ujętej w Rejestrze uzyskany od właściwej jednostki Policji.

Dziecko samo wezwało pogotowie, bo matka była pijana!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska