Rejestracja

(vp)
Udostępnij:
W Norwegii można zarobić miesięcznie nawet 10 tys. zł. Najpierw jednak trzeba pracę sobie znaleźć, a to wcale nie jest takie łatwe.

Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, jest jednak z nią związana układem o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Dzięki temu Polacy, jak również inni obywatele nowych państw członkowskich, mogą pracować na podobnych zasadach, które obowiązują w całej UE.
Państwo to, jak większość państw europejskich, wprowadziło jednak pewne ograniczenia w dostępie do swojego rynku pracy nowym obywatelom Wspólnoty.

Rejestracja

Polacy mogą przebywać w Norwegii w celu poszukiwania pracy do sześciu miesięcy, pod warunkiem zarejestrowania się w placówce publicznych służb zatrudnienia "Aetat".

Pozwolenie na pobyt

Osoby szukujące zatrudnienia muszą uzyskać zezwolenie na pobyt, równoznaczny z pozwoleniem na pracę. Wyjątkiem są:

 • usługodawcy, np. osoby zatrudnione u zagranicznego pracodawcy, wykonujące w jego imieniu usługi/zlecenia w Norwegii
 • osoby prowadzące działalność gospodarczą zarejestrowaną w jednym z państw UE
 • studenci studiujący w Norwegii
 • obywatele państw UE posiadający prawo pobytu, prawo pracy, zezwolenie na osiedlenie się w Norwegii min. 12 miesięcy przed dniem 1 maja 2004 r.
  Za wydawanie pozwoleń na pracę i pobyt odpowiada Krajowe Biuro ds. Cudzoziemców (Statens Utlendingskontor). Można też starać się o nie w norweskich placówkach dyplomatyczno-konsularnych (np. poprzez dział konsularny Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie).
  Wymagane dokumenty to m.in.:
 • wypełnione w języku obcym formularze
 • paszport
 • dwa zdjęcia
 • oferta pracy od norweskiego pracodawcy ze szczegółami odnośnie warunków zatrudnienia
 • kopie dokumentów potwierdzające kwalifikacje zawodowe.
  Konsulat przesyła zestaw dokumentów do Norwegii, gdzie są one rozpatrywane. O decyzji przyznania pozwolenia na pracę, konsulat powiadamia listownie.
  Wniosek może także w imieniu pracownika złożyć upoważniony przez niego pracodawca. Dokument ten jednak musi być podpisany zarówno przez pracownika jak i pracodawcę, niezbędne jest również dołączenie do niego poświadczenia zatrudnienia lub kserokopia umowy o pracę.
  Uwaga! Zezwolenie na pobyt z możliwością pracy nie stanowi pozwolenia na osiedlenie się. Pozwolenie na osiedlenie, dające prawo do stałego pobytu i pracy w Norwegii, może być wydane osobom zamieszkałym w Norwegii nieprzerwanie przez okres co najmniej trzech lat.
  Po otrzymaniu zezwolenia trzeba zarejestrować się w Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregisteret). Konieczna jest również rejestracja w urzędzie podatkowym (Skattekort).

  Pozwolenie na pracę

  Warunkiem koniecznym ubiegania się o pozwolenie na pracę jest oczywiście wcześniejsze otrzymanie oferty pracy na pełnym etacie (40 godzin tygodniowo). Warunki pracy i płacy muszą odpowiadać warunkom oferowanym pracownikom norweskim zatrudnionym na tożsamych stanowiskach.

  Kto ma szanse?

  Bardzo popularna jest praca sezonowa przy zbiorze owoców. Norweski rynek otworzył się także na inne zawody. W kraju tym szpitale czekają na polskich lekarzy i pielęgniarki. Oferują wysokie zarobki, opiekę socjalną, oraz przywileje zawodowe. Ale stawiają też wymagania, przede wszystkim językowe. Osoby nie znające chociażby języka angielskiego nie mają szans na zatrudnienie.
  Do pracy potrzebni są także specjaliści zatrudnieni przy wydobyciu ropy naftowej, w przemyśle rybnym, turystyce, budownictwie. Szansę na zatrudnienie mają zwłaszcza pracownicy leśni, marynarze i przedstawiciele innych zawodów morskich. Legalną pracę znajdą też młode Polki w roli au-pair, czyli opiekunek dzieci i osób starszych.

  Warunki pracy

  Tydzień roboczy w Norwegii wynosi maksymalnie 40 godzin, co daje średnią ośmiu godzin pracy przez pięć dni w tygodniu. U pracowników zmianowych jest o kilka godzin krótszy.
  Pracownikom przysługuje prawo do 21 dni urlopu w roku. Jednak większość może wykorzystać do 25 dni.
  Zasadniczo kwota wynagrodzenia jest ustalana pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą, ponieważ w Norwegii nie ma przepisu określającego wysokość płacy minimalnej. Najniższa stawka godzinowa - według taryf związków zawodowych - wynosi 120-130 koron brutto (66-72 zł), lecz dodatkowo jeszcze pracownikowi należą się różne dodatki. Najważniejsze są nadgodziny, które w Norwegii są traktowane bardzo restrykcyjnie. Za pierwsze dwie pracodawca musi zapłaci 50 proc. więcej, a za każde następne już 100 proc. Podwójna stawka obowiązuje po godzinie 21.00 oraz w soboty i niedziele.
 • Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie