Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe wydatki na Fundusz Kościelny. Tyle Kościół dostał od rządu [23.07.2019 r.]

mz, superbiz.se.pl
Ile pieniędzy państwo polskie przeznacza na Fundusz Kościelny?
Ile pieniędzy państwo polskie przeznacza na Fundusz Kościelny? archiwum Polska Press
Fundusz Kościelny rośnie z roku na rok, a wydatki na ten cel w 2018 roku są rekordowo wysokie - wyliczył "SuperExpress". Ile Kościół dostał od polskiego rządu? Zobaczcie, ile milionów państwo polskie przeznaczyło na cele Kościoła.

Fundusz Kościelny 2018

Wydatki na Fundusz Kościelny rosną w zawrotnym tempie. W ciągu niecałych 30 lat pula pieniędzy z budżetu państwa przeznaczana na ten cel wzrosła prawie 90-krotnie: z trochę ponad 2 mln zł w 1990 roku do ponad 176 mln zł w 2018 roku. Jak podaje superbiz.se.pl, wydatki na Fundusz Kościelny w 2018 roku to niemal 20 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

W internecie jest dostępna mapa pedofilii w polskim Kościele, która powstała z inicjatywy fundacji "Nie Lękajcie Się" oraz posłanki Joanny Scheuring-Wielgus.Lista księży na następnych stronach. Wszystkie informacje pochodzą z mapy fundacji "Nie Lękajcie Się".Fundacja zakończyła działalność, ale mapa pojawiła się na innej stronie internetowej.

Mapa pedofilii w polskim Kościele. W tych miejscowościach dz...

Na co idą pieniądze z Funduszu Kościelnego?

Na co przeznaczane są pieniądze z Funduszu Kościelnego? W przeważającej mierze na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (czyli m.in. emerytury) duchownych, ale także na:

  • konserwację i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej,
  • wspomaganie kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej,
  • wspomaganie kościelnej działalności oświatowo-wychowawczej.

Fundusz Kościelny pokrywa w całości składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe czynnych misjonarzy i członków klasztorów kontemplacyjno-klauzurowych. W przypadku pozostałych osób duchownych Fundusz Kościelny finansuje wydatki z tego tytułu w części (pozostałą część dokłada duchowny).

Fundusz Kościelny

Fundusz Kościelny został powołany na mocy art. 8 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz. U. Nr 9, poz. 87, z późn. zm.) jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez Państwo nieruchomości ziemskie. Działa na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych, posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej. Większość pieniędzy z Funduszu Kościelnego otrzymuje Kościół katolicki. Wydatki na ten cel stanowią wyodrębnioną część budżetu państwa.

Fundusz Kościelny od lat budzi kontrowersje. Coraz częściej słychać propozycje jego likwidacji, składane głównie przez środowiska antyklerykalne (postulowało to m.in.: SLD, Ruch Palikota oraz Wiosna Roberta Biedronia). Nie poczyniono jednak w tym kierunku żadnych kroków prawnych. W kwietniowym sondażu Kantar Millward Brown przeprowadzonym dla „Wysokich Obcasów” aż 64 proc. Polaków popierało ograniczenie finansowania Kościoła przez państwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowe wydatki na Fundusz Kościelny. Tyle Kościół dostał od rządu [23.07.2019 r.] - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska