Relacja z dyżurów ekspertów

Stefan Cieśla, Grażyna Mazurek
Anna Sidor czekała na telefony e Gorzowie.
Kiedy i jak przejść szybciej na emeryturę? Czy ja mogę liczyć na to świadczenie? - pytali Czytelnicy.
Elżbieta Kurzęcka odbierała telefony w Zielonej Górze

Elżbieta Kurzęcka odbierała telefony w Zielonej Górze

- Od trzech lat jestem na świadczeniu przedemerytalnym. Mam 31 lat pracy, w kwietniu 2008 r. kończę 55 lat, nie należę do otwartego funduszu emerytalnego. Czy będę mogła pójść na wcześniejszą emeryturę?- Tak, proszę złożyć wniosek w kwietniu przyszłego roku.

- W grudniu skończę 60 lat, jestem na świadczeniu przedemerytalnym. Mam uznane 37 lat pracy, w tym siedem lat w warunkach szczególnych. Przez kilka lat pobierałem dodatek za szkodliwe warunki pracy. Czy dostanę wcześniejszą emeryturę?- Aby sześćdziesięcioletni mężczyzna, urodzony przed 31 grudnia 1948 r. i z co najmniej dwudziestopięcioletnim stażem pracy, mógł skorzystać z wcześniejszej emerytury, musi udowodnić 15 lat pracy szczególnej. Jeśli pana zakład już nie istnieje, proszę uzyskać w archiwum kserokopie dokumentów osobowych z których wynikać będzie na jakim stanowisku pan pracował pobierając dodatek. Wtedy ZUS pomimo braku świadectwa pracy w szczególnych warunkach, może uznać ten okres jako pracę w szczególnych warunkach. Zeznania świadków potwierdzające pracę w warunkach szczególnych, mogą być dowodem jedynie w postępowaniu przed sądem pracy.

- Jestem na świadczeniu przedemerytalnym. 60 lat skończę w marcu 2009 r. Czy emeryturę będę miał wtedy liczoną po staremu, czy po nowemu?- Emeryturę dostanie pan po ukończeniu 65 lat, według nowych zasad, w oparciu o kapitał początkowy.

.

- Mąż ma 62 lata i 27 lat pracy, teraz prowadzi własną działalność gospodarczą. Ma orzeczoną częściową niezdolność do pracy. Czy dostanie wcześniejszą emeryturę? - Nie, musi mieć orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy. Poza tym jego ostatnim ubezpieczeniem nie jest ubezpieczenie z tytułu umowy o pracę.

- Mam 62 lata, jestem na rencie od 1983 r. Pracowałem w Ursusie, uznano mi tylko 14 lat i kilka miesięcy pracy szczególnej. Przez ostatnich dziewięć miesięcy zatrudnienia przebywałem na zwolnieniu lekarskim, którego nie uznano za okres pracy w szczególnych warunkach. Starałem się o wcześniejszą emeryturę, ale dostałem odmowę, ponieważ nie udowodniłem 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Czy mogę ubiegać się ponownie, gdyby okres pobierania zasiłku chorobowego został wliczony się do okresu pracy w warunkach szczególnych?- Pracę w szczególnych warunkach potwierdza w świadectwie zakład zatrudniający pracownika. Jeśli przedłoży pan nowe dowody lub wskaże okoliczności istniejące przed wydaniem poprzedniej, odmownej decyzji, wtedy ZUS wznowi postępowanie i wyda ponowną decyzję. Jeśli nie będzie się pan z nią zgadzał, będzie pan mógł odwołać się do sądu pracy.

- Jestem na rencie, przyznanej do końca 2008 r. Mam 30 lat pracy, w styczniu przyszłego roku kończę 55 lat. Nie należę do OFE, moim ostatnim ubezpieczeniem było zatrudnienie na umowę o pracę. Czy będę miała prawo do wcześniejszej emerytury?- Tak, proszę w styczniu złożyć wniosek.

- Jestem na rencie, mam zaliczone 30 lat pracy, prowadzę działalność gospodarczą. W marcu 2008 r. skończę 55 lat, czy dostanę wcześniejszą emeryturę?- Nie, bo ostatnie pani ubezpieczenie nie jest z tytułu umowy o pracę.

- Urodziłem się w 1953 r., mam uznane 37 lat pracy, na 31 grudnia 1998 r. miałem 25 lat pracy, w tym 15 lat pracy szczególnej. Kiedy dostanę wcześniejszą emeryturę?- Po ukończeniu 60 lat, pod warunkiem, że nie należy pan do OFE i rozwiąże umowę o pracę.

- Prowadzę działalność gospodarczą i gdy w wieku 65 lat będę chciał pójść na emeryturę, czy będę musiał tę działalność zawiesić?- Nie, otrzyma pan emeryturę bez konieczności zawieszania działalności gospodarczej.

- W styczniu przyszłego roku kończę 55 lat. Mam już 30 lat pracy, kiedy powinnam złożyć wniosek o emeryturę?- W styczniu lub dowolnym okresie po ukończeniu 55 lat, byle przed ukończeniem 60 lat, aby skorzystała pani z emerytury na obecnych zasadach.

- Czy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie emerytur dla sześćdziesięciolatków, można już składać wnioski do ZUS?- Można, ale zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami decyzja będzie odmowna. ZUS wystąpił do Ministerstwa Pracy o zajęcie stanowiska w sprawie stosowania wyroku. Do czasu uzyskania wytycznych obowiązują obecne zasady.

- Tata skończył niedawno 65 lat. Od wielu lat jest na wcześniejszej emeryturze. Po jej przyznaniu jeszcze pracował przez kilka miesięcy, dorywczo, ale nie była to ani umowa o pracę, ani zlecenia. Nie odprowadzano składek zusowskich. Czy w związku z ukończeniem 65 lat powinien zgłosić do ZUS-u wniosek o przeliczenie wcześniejszej emerytury na pełną?- Osoba, która ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury może ubiegać o ustalenie prawa do emerytury z chwilą osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego tj. 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna. Jeśli po przyznaniu prawa do wcześniejszej emerytury wnioskujący udokumentuje co najmniej 30 miesięcy ubezpieczenia (zatrudnienia, zlecenia - od czego były odprowadzane składki do ZUS).
Wysokość emerytury w pełnym wieku emerytalnym zostanie ustalona przy zastosowaniu aktualnej kwoty bazowej dla części socjalnej, czyli 24 proc. kwoty bazowej. Część emerytury zależna od stażu i wynagrodzenia będzie obliczona z zastosowaniem kwoty bazowej przyjętej do obliczenia wcześniejszej emerytury.
W przypadku pani ojca emerytura w pełnym wieku emerytalnym nie spowoduje zmiany wysokości obecnie pobieranego świadczenia, ponieważ nie było to zatrudnienie w wymiarze co najmniej 30 miesięcy i nie były odprowadzane składki zusowskie.

- Przepracowałam 15 lat i 5 miesięcy w warunkach szkodliwych. W tym czasie byłem na zasiłku chorobowym przez 9 miesięcy a potem przeszedłem na rentę. Po osiągnięciu 60 lat, gdy starałem się o wcześniejszą emeryturę, ZUS nie zaliczył mi okresu chorobowego do pracy w szczególnych warunkach. Dlaczego?- Bo takie uregulowanie wynika z obowiązujących przepisów, że nie zalicza się okresu przebywania na zwolnieniu lekarskim do stażu pracy w warunkach szczególnych. Zgodnie z art. 32 ust.1a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, przy ustaleniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Są to okresy:

 • niezdolności do pracy,
 • usprawiedliwionej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą nauczyciela za które wypłacono wynagrodzenie,
 • urlopu dla poratowania zdrowia,
 • urlopu szkoleniowego,
 • przebywania nauczycieli na urlopie na dalsze kształcenie się,
 • pozostawania nauczycieli w stanie nieczynnym,
 • pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego bądź świadczenia rehabilitacyjnego,
 • urlopu wychowawczego, bezpłatnego oraz służby wojskowej.

  - Mąż ma 58 lat. Przepracował 43 lata jako mechanik samochodowy, spawacz i hydraulik. Czy to są zawody szczególne? Czy będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę?
  - Należy zwrócić się do pracodawcy, który w formie świadectwa pracy w szczególnych warunkach potwierdza charakter zatrudnienia. Potwierdza również to, że praca ta była wykonywana w pełnym wymiarze i stale. Świadectwo to powinno zawierać określenie działu i pozycji branżowego wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach, wprowadzonego zarządzeniem właściwego resortowo ministra. Wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat uzyska mężczyzna, jeśli do 31 grudnia 1998 r. osiągnął co najmniej 25 lat łącznego stażu
  pracy, w tym co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych.

  - Należę do OFE. W przyszłym roku będę miała 55 lat. Do kiedy muszę wystąpić z OFE?
  - Składając wniosek o emeryturę należy wystąpić do ZUS-u o rozwiązanie umowy z OFE. Jeśli spełnia pani warunki do przyznania wcześniejszej emerytury, ZUS dokona rozwiązania umowy z OFE i spowoduje przekazanie do budżetu zgromadzonych na koncie OFE środków.
 • FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

  Wideo

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie

  Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

  To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

  Dziękujemy za Twoje wsparcie!

  Jasne, chcę odblokować
  Przycisk nie działa ?
  1.
  W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
  krok 1
  2.
  Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
  krok 2
  3.
  Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
  krok 3