Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remigiusz Lorenz: Trzeba wspierać także średnie miasta

Na podstawie zapisu rozmowy Marcina Sasima w Radiu Zachód
Remigiusz Lorenz: Zależy nam, aby znaleźć się w nowej puli środków unijnych
Remigiusz Lorenz: Zależy nam, aby znaleźć się w nowej puli środków unijnych GOLDENLINE.PL
Z Remigiuszem Lorenzem, burmistrzem Międzyrzecza rozmawia Marcin Sasim (Radio Zachód).

Całkiem niedawno, razem z prezydentem Nowej Soli, burmistrzami Żar i Żagania wysłaliście list do marszałek Polak, w którym apelujecie o preferencyjne potraktowanie średnich miast lubuskich przy podziale unijnego tortu. Dlaczego?
Zależy nam na tym, aby te cztery miasta, które według badań Polskiej Akademii Nauk podlegały koniecznemu wsparciu, znalazły odzwierciedlenie w nowej puli środków unijnych.

Przypomnę, że naukowcy PAN po zbadaniu tych średnich miast postawili wniosek, że jeśli nie będzie tego wsparcia, to mocno ucierpi struktura społeczna i gospodarcza.
Z historii trzeba wyciągać wnioski i warto spojrzeć za naszą zachodnią granicę, gdzie widzimy, jak Berlin wydrenował potencjał takich właśnie miast i mają one teraz ogromne problemy egzystencjalne. Chodzi o to, żeby nasz region był wspierany rozwojem także właśnie tych średnich miast.

Czyli, jeśli mówimy o Obszarach Strategicznej Interwencji, jak było do tej pory w kwestii tych właśnie miast, które wymagają koniecznej dziś interwencji.
Wcześniej patrzono przez pryzmat metropolitalności. Liczyły się duże miasta. One miały być filarem. Stwierdzono, że lepszą polityką będzie zrównoważony rozwój wszystkich miast, także tych średnich.

Czy była reakcja urzędu marszałkowskiego i czego oczekujecie?
Spotkałem się z Elżbietą Anną Polak, rozmawiałem z Marcinem Jabłońskim... mają w zamyśle podejść do tematu obszarów strategicznej interwencji.

À propos dużych pieniędzy. Do końca lipca trwa nabór samorządowych wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu, bo macie trzy wnioski do wysłania...
I wszystkie trzy będą trafiały w pierwszy priorytet, ten najbardziej bytowy: obwodnica z mostem w Międzyrzeczu, kanalizacja Nietoperek-Kęszyca-Kęszyca Leśna i kanalizacja dynamicznie rozwijającej się części miasta.

Obwodnica to już kolejne podejście...
Próbować będziemy cały czas, bo to jest zadanie, którego gmina sama nie jest w stanie podnieść i chodzi o zastrzyk finansowy z zewnątrz, który da możliwość odkorkowania miasta i przeniesienia ciężaru skrzyżowania drogi ekspresowej z drogą 137 poza miasto.

Mamy perspektywę nowego budżetu unijnego i Polskiego Ładu. Dobrze rozumiem, że teraz rozstrzyga się przyszłość wielu takich miast jak Międzyrzecz?
Tak, to jest ten moment, kiedy takie gminy jak nasza, będą mogły poradzić sobie z takimi inwestycjami, o których wspomniałem.

À propos przyszłości i problemów demograficznych. Czternaście samorządów lubuskich i wielkopolskich weszło w SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa) rządowej propozycji mieszkania z niskimi czynszami z możliwością wykupu... Kiedy zaczniecie budować?
W kwietniu umowa – wejście do spółki. W maju przekazanie gruntów skarbu państwa, a w zeszłym tygodniu już wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wystąpiliśmy do premiera Gowina z wnioskiem o 3 mln zł dla spółki i czekamy na szybkie rozstrzygnięcia.

Na taki program czekaliście jako samorządowcy?
To jest wyjście naprzeciw polityce finansowej samorządu, bo to nas nie obciąża w postaci zabezpieczenia w wieloletniej prognozie finansowej. Prezes MTBsu Adam Koziński mówi, że to jest program prorozwojowy w kontekście budownictwa społecznego. Tym bardziej że daje możliwość wejścia w program mieszkanie na start, pomniejszenia czynszu, no i to, co niezwykle ważne, że tu można dojść do prawa własności.

Wakacje, a jeśli czas wolny, to warto wybrać się na bunkry MRU, tam sporo się zmieniło...
O tak! Ostatnio byłem w Pniewie i pozwoliłem sobie nawet wysłać zdjęcie do redakcji, jak wyglądało to w projekcie budowlanym, a jak wygląda w rzeczywistości? Obiekt już cieszy oczy, a już niebawem otworzymy go dla turystów, przy czym tą prawdziwą perełką będzie elektryczna kolejka, którą udostępnimy w podziemiach MRU. I zapraszamy też nad Jezioro Głębokie, gdzie można dobrze wypocząć.

Wywiad na podstawie zapisu rozmowy Marcina Sasima w Radiu Zachód z dnia 14.07.2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska