Reprezentacja gospodarzy wygrała maraton nad Głębokiem (szczegóły, zdjęcia)

Dariusz Brożek
W zwycięskiej ekipie biegli (od lewej) Marcin Zagórny, Zbigniew Szwedek, Marek Szopa, Włodzimierz Paroń i Piotr Sobczyński. Linię mety przekroczyli z czasem 2.22,46. fot. Dariusz Brożek
W piątek po południu 100 biegaczy wystartowało w XI Maratonie Sztafet nad jez. Głębokie koło Międzyrzecza. Gospodarze nie dali szans gościom. Kolejny raz wygrała reprezentacja Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku. Patronat medialny nad imprezą objęła "Gazeta Lubuska".

Do czwartku zgłosiło się 15 zespołów, w piątek dołączyło do nich pięć kolejnych. Jak zaznacza współorganizator imprezy Krzysztof Kochan z Międzyrzecza, większość biegaczy dowiedziała się o imprezie z naszego portalu internetowego (www.gazetalubuska.pl) oraz z papierowych wydań "Gazety Lubuskiej", która sprawowała patronat medialny nad doroczną imprezą.

Zawodnicy biegali po okrężnej trasie wytyczonej na terenie ośrodka wypoczynkowego w Głębokiem. Jako pierwsza linię mety przekroczyła reprezentacja gospodarzy, czyli Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku; Marcin Zagórny z Radnicy koło Krosna Odrzańskiego, Zbigniew Szwedek i Marek Szopa z Gorzowa Wlkp. oraz Włodzimierz Paroń i Piotr Sobczyński z wielkopolskiego Międzychodu.

Lubusko-wielkopolska sztafeta pokonała dystans 42.195 m. w czasie 2.22,46. Zwycięzcom zabrakło jednak prawie siedmiu minut do pobicia rekordu trasy - 2.15,30 - ustanowionego przed sześcioma laty przez biegaczy z Czarnkowa. Teraz wygrali w kat. open i w kat. cztery plus 50 (wymagany udział, co najmniej jednego zawodnika powyżej 50 roku życia). Ekipę skrzyknął M. Zagórny.

- Znamy się od lat. Startujemy w różnych biegach, zawsze chętnie przyjeżdżamy na imprezy organizowane w Międzyrzeczu. Przed rokiem też wygraliśmy ten maraton - mówi Zagórny.

Wielkopolanie górą

Drugie miejsce w kat. czterech plus 50 wywalczyli Wielkopolanie z Team Poznań z czasem 2.25,22. Ich kapitanem był Michał Bartoszak - trzykrotny uczestnik lekkoatletycznych mistrzostw świata i olimpijczyk z Aten w 2004 r., gdzie startował na 5.000 m. W czasie ceremonii dekorowania finalistów żartował, że gospodarze nie byli zbyt gościnni dystansując rywali. Trzecie miejsce w tej kategorii wywalczyli międzyrzeczanie z zespołu Rymax - 2.33.58.

W kat. czterech plus jedna bezkonkurencyjna była sztafeta poznaniaków Www.thestick.pl Patryk Musielak, Sławomir Naskręt, Agnieszka Golak, Przemysław Klimasek i Bogusz Podgórski - 2.29, 39. Drugie miejsce w tej kategorii wywalczyli zawodnicy Grodziskiego Klubu Biegacza I - 2.32,59, trzecie zaś Lubuszanie z Klubu Biegacza Świeboda w Świebodzinie - 2.35,55.

W kategorii plus 250 (łączny wiek zawodników musiał przekraczać 250 lat) bezkonkurencyjni byli Wielkopolanie z Grodziskiego Klubu Biegacza II Jacek Flak, Tomasz Chełkowski, Leszek Grześkowiak, Bogdan Wańczak i Lech Wojciechowski - 2.40,15. Drugie miejsce wywalczyli lekkoatleci z TKKF Hutnik z Głogowa - 2.47,59, trzecie zaś nasi biegacze z PHU Marynia z Zielonej Góry - 2.47,59.

Nagrody od wojewody i przewodniczącego sejmiku

"Najstarszą'' sztafetę wystawili międzyrzeczanie. W barwach zespołu Afpol biegli Bronisław Kalisz, Andrzej Frabiński, Stanisław Skrzek, Zygmunt Bogacz i Zbigniew Rosół, którzy łącznie mają 305 lat. Dwaj z nich B. Kalisz i A. Frabiński są jedynymi zawodnikami, którzy uczestniczyli we wszystkich 11 edycjach maratonu.

Zwycięzcy otrzymali nagrody i puchary ufundowane m.in. przez wojewodę Helenę Hatkę, przewodniczącego sejmiku woj. lubuskiego Krzysztofa Seweryna Szymańskiego, posła Bogusława Wontora i radnego sejmiku Edwarda Fedkę.