Restart Lubuskiego Trójmiasta. Włodarze trzech miasta zaproszą do współpracy okoliczne gminy. Czy tym razem się uda osiągnąć korzyści?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zielona Góra
Zielona Góra Arch. Gazety Lubuskiej
– Zapadła decyzja o tym, że odkurzamy Lubuskie Trójmiasto. Nie trzeba go tworzyć od nowa. Stowarzyszenie jest zapisane w KRS – wyjaśnia prezydent Nowej Soli Jacek Milewski. W czwartek w Zielonej Górze odbyło się spotkanie trójstronne w tej sprawie.

Lubuskie Trójmiasto to idea włodarzy Zielonej Góry, Nowej Soli i Sulechowa z początku lat dwutysięcznych. W 2004 roku zawarli między sobą porozumienie o współpracy. A dwa lat później stowarzyszenie o takiej nazwie zostało zarejestrowane w Krajowym rejestrze Sądowym. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie dlaczego się przez kilka lat nie udało zrealizować założonych planów. Pewnie nikt nie da gwarancji, że uda się tym razem. Ale chęć znów jest. O tym, że pomysł wraca, pisaliśmy na portalu Nowa Sól naszemiasto.pl.

Lubuskie Trójmiasto. Restart

–Zapadła decyzja o tym, że odkurzamy Lubuskie Trójmiasto. Nie trzeba tworzyć niczego od nowa. Było uśpione na pewnym etapie, ale jest decyzja, żeby zmienić statut, dostosować go do nowych wyzwań – wyjaśnia prezydent Nowej Soli Jacek Milewski. Rozmawiamy w czwartek, 14 maja. Właśnie skończyło się spotkanie trójstronne w Zielonej Górze. Wzięli w nim udział przedstawiciele Nowej Soli, Sulechowa i Zielonej Góry.

Jest decyzja, żeby zmienić statut, dostosować go do nowych wyzwań.

Pierwsze decyzje włodarzy z Lubuskiego Trójmiasta

Podczas spotkania strony ustaliły, że do 15 czerwca będzie czas na przygotowanie projektu statutu. – Będzie się to wiązało z zorganizowaniem walnego zebrania stowarzyszenia. Nowy statut muszą najpierw przyjąć dotychczas współpracujące gminy Zielona Góra, Sulechów i Nowa Sól. W momencie, kiedy będziemy mieli zatwierdzony dokument na poziomie starych członków, będzie możliwość rozszerzenia o kolejne gminy – zapowiada włodarz Nowej Soli.

W momencie, kiedy będziemy mieli zatwierdzony dokument na poziomie starych członków, będzie możliwość rozszerzenia o kolejne gminy.

Chodzi o gminy Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego jak Otyń i gmina wiejska Nowa Sól, oraz gminy wokół Zielonej Góry.
Włodarze liczą na podejmowanie współpracy i pozyskiwanie dofinansowania na wspólne miękkie projekty. Tak jak wcześniej zapowiadano, będzie też inwentaryzacja w różnych dziedzinach, aby stwierdzić, co się dubluje, co można wspierać, a z czego zrezygnować.

W planie są m.in.: szybka kolej trójmiejska, nowe przystanki, rozbudowa i budowa węzłów drogowych w ramach S3 w Niedoradzu i Sulechowie, ścieżki rowerowe pomiędzy Nową Solą, Zieloną Górą i Sulechowem.

Ciekawostki o Nowej Soli

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Wraca idea Lubuskiego trójmiasta. Rozmowa z prezydentem Jackiem Milewskim

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie