MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Restart Lubuskiego Trójmiasta. Włodarze trzech miasta zaproszą do współpracy okoliczne gminy. Czy tym razem się uda osiągnąć korzyści?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zielona Góra
Zielona Góra Arch. Gazety Lubuskiej
– Zapadła decyzja o tym, że odkurzamy Lubuskie Trójmiasto. Nie trzeba go tworzyć od nowa. Stowarzyszenie jest zapisane w KRS – wyjaśnia prezydent Nowej Soli Jacek Milewski. W czwartek w Zielonej Górze odbyło się spotkanie trójstronne w tej sprawie.

Lubuskie Trójmiasto to idea włodarzy Zielonej Góry, Nowej Soli i Sulechowa z początku lat dwutysięcznych. W 2004 roku zawarli między sobą porozumienie o współpracy. A dwa lat później stowarzyszenie o takiej nazwie zostało zarejestrowane w Krajowym rejestrze Sądowym. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie dlaczego się przez kilka lat nie udało zrealizować założonych planów. Pewnie nikt nie da gwarancji, że uda się tym razem. Ale chęć znów jest. O tym, że pomysł wraca, pisaliśmy na portalu Nowa Sól naszemiasto.pl.

Lubuskie Trójmiasto. Restart

–Zapadła decyzja o tym, że odkurzamy Lubuskie Trójmiasto. Nie trzeba tworzyć niczego od nowa. Było uśpione na pewnym etapie, ale jest decyzja, żeby zmienić statut, dostosować go do nowych wyzwań – wyjaśnia prezydent Nowej Soli Jacek Milewski. Rozmawiamy w czwartek, 14 maja. Właśnie skończyło się spotkanie trójstronne w Zielonej Górze. Wzięli w nim udział przedstawiciele Nowej Soli, Sulechowa i Zielonej Góry.

Jest decyzja, żeby zmienić statut, dostosować go do nowych wyzwań.

Pierwsze decyzje włodarzy z Lubuskiego Trójmiasta

Podczas spotkania strony ustaliły, że do 15 czerwca będzie czas na przygotowanie projektu statutu. – Będzie się to wiązało z zorganizowaniem walnego zebrania stowarzyszenia. Nowy statut muszą najpierw przyjąć dotychczas współpracujące gminy Zielona Góra, Sulechów i Nowa Sól. W momencie, kiedy będziemy mieli zatwierdzony dokument na poziomie starych członków, będzie możliwość rozszerzenia o kolejne gminy – zapowiada włodarz Nowej Soli.

W momencie, kiedy będziemy mieli zatwierdzony dokument na poziomie starych członków, będzie możliwość rozszerzenia o kolejne gminy.

Chodzi o gminy Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego jak Otyń i gmina wiejska Nowa Sól, oraz gminy wokół Zielonej Góry.
Włodarze liczą na podejmowanie współpracy i pozyskiwanie dofinansowania na wspólne miękkie projekty. Tak jak wcześniej zapowiadano, będzie też inwentaryzacja w różnych dziedzinach, aby stwierdzić, co się dubluje, co można wspierać, a z czego zrezygnować.

W planie są m.in.: szybka kolej trójmiejska, nowe przystanki, rozbudowa i budowa węzłów drogowych w ramach S3 w Niedoradzu i Sulechowie, ścieżki rowerowe pomiędzy Nową Solą, Zieloną Górą i Sulechowem.

Ciekawostki o Nowej Soli

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Wraca idea Lubuskiego trójmiasta. Rozmowa z prezydentem Jackiem Milewskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska